משולם זושא אלפרוביץ'

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב זושא אלפרוביץ'

הרב משולם זושא אלפרוביץ' הינו מהשלוחים לארץ הקודש משפיע מרכזי בחב"ד ומכהן כמשפיע ראשי בישיבת תומכי תמימים קרית גת (גדולה).

תולדות חיים[עריכה]

הרב אלפרוביץ נולד בי' בסיוון תשי"ז לאביו ר' שלום דובער אלפרוביץ' בנו של הרב חיים משה אלפרוביץ'. בשנות ילדותו התגורר בשכונת קראון הייטס, בסמיכות לד' אמותיו של הרבי, ואף זכה בשנים אלו למספר קירובים מהרבי, שהבולט שבהם הוא הכינוי שכינהו הרבי "ילד המשניות שלי".

בשנת תש"ל החל ללמוד בישיבה גדולה במוריסטאון, תחת הדרכת המשפיע ר' אלימלך צוויבל. לאחר מכן נשלח עם קבוצת בחורים לתו"ת בכפר חב"ד. מאוחר יותר, בשנת תשל"ו, נבחר על ידי הרבי לשמש כשליח בישיבת תומכי תמימים בסיאטל, וושינגטון, שם שהה גם בשנת תשל"ז. בשנת תשל"ח נשלח פעם נוספת על-ידי הרבי, והפעם יחד עם הקבוצה השלישית של השלוחים לארץ הקודש. שם נשא את מרת אסתר, בתו של ר' זאב וולף זלמנוב בן ר' שמואל זלמנוב.

את תחילת עבודתו כמשפיע בישיבות תומכי תמימים, עשה בישיבת תומכי תמימים בכפר חב"ד, שם שימש כמשפיע באחת הכיתות.

בכ' אדר ב' תשמ"א[1] כותב הרב אפרים וולף לרבי שהרב אלפרוביץ כנראה יעבור להיות משפיע בקרית גת, וע"פ הצעת הרב מנחם מענדל פוטרפאס הרב שלום דובער שור ימלא את מקומו.

כעבור מספר שנים עבר לשמש כמשפיע הראשי של ישיבת תומכי תמימים קרית גת, שם משמש גם כחבר הנהלת הישיבה.

בשנת תשס"ב עם התמנותו של ראש הישיבה הרב משה הבלין למשרת רב העיר, החל לשמש גם כמשגיח הראשי בישיבה לצידו של הרב גרונר.

הרב אלפרוביץ נודע כבעל מוחין גדול בעל חוש הסברה בהירה בתורת החסידות, ומידי יום מוסר שיעור בפני תלמידי הישיבה (שיעוריו מתחלקים לסירוגין בין שיעור ב' לשיעור ג'). בהתוועדויותיו נוהג לתבוע מהתלמידים התקשרות לרבי והתמסרות להוראותיו, ודורש מהם להשקיע בעבודה פנימית לשינוי המידות.

בשנים האחרונות עזב הרב אלפרוביץ את עבודתו כמשגיח מלא, ומינה תחתיו את הרב אליעזר ירס כמשגיח, כשהוא עומד על גביו.

השקפותיו[עריכה]

הרב זושא אלפרוביץ', מבטא בדרכו בישיבה טון של אמונה ברור שהרבי מלך המשיח עומד לגאול את עם ישראל, כאשר מאן דהוא רצה לטעון שיש טעות באמונה זו אמר הרב אלפרוביץ, "חסידים לא טעו". הרב אלפרוביץ ציין כי הציפייה למשיח בתשנ"ב היתה צפייה ואמונה של דבר שצריך להתרחש מיד, וכך הרגשנו ופעלנו, ולא טעינו בתחושה זו. "טעינו בדבר אחר. טעינו בכך שחשבנו שהרבי יעשה הכול לבד, ולא הפנמנו את העניין שהרבי מסר את העניין לנו", אמר.

הוא ציין את העובדה כי ישיבות חב"ד מלאות כיום בבחורים שנולדו לאחר ג' תמוז תשנ"ד. בחורים שלא זכו לראות ולשמוע את הרבי, אך מלאים חיות חסידית והתקשרות לרבי כחסידים וותיקים. "מי שחי את העבר בלבד, לא חי את משיח. אי אפשר להיתקע בעבר, כמו גם שאי אפשר לחיות רק בעתיד. צריכים לחיות את ההווה, ולדעת שהרבי מנהיג אותנו ואת העולם עכשיו", ציין.

הרב אלפרוביץ ציין גם שאמנם הרבי מסר את הבאת המשיח אלינו, אך עדיין צריך להיזהר שלא לעשות פעולות שיכולות להרחיק יהודים מדרך החסידות.

משפחתו[עריכה]

  • בנו הרב מנחם מענדל אלפרוביץ, שליח בבלרוס.
  • בנו הרב צבי הירש אלפרוביץ, כפר חב"ד.
  • חתנו הרב שלמה וולפא, שליח הרבי בקרית גת.
  • חתנו הרב שלמה יהודה סגל, לשעבר שליח הרבי במוגילוב אוקראינה - כיום נו"נ בישיבת תות"ל בקריית גת.
  • חתנו הרב מנחם מענדל הבלין, קרית גת.

הערות שוליים

  1. ימי תמימים חלק ח' עמוד 75.