משה שלמה סלונים

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב סלונים נואם בכנס של המטה העולמי להבאת המשיח שהתקיים ב-770

הרב משה שלמה סלונים (ד' בטבת תרצ"ח - כ"ג בחשוון תשנ"ו) - שימש כמנהל רשת אוהלי יוסף יצחק, מנהל לשכת עזרת אחים ומעסקני חב"ד.

תולדות חיים[עריכה]

יושב קיצוני מימין באסיפת הנהלת רשת אהלי יוסף יצחק

הרב משה סלונים נולד בד' בטבת תרצ"ח בירושלים לאביו הרב עזריאל זעליג סלונים, יו"ר כולל חב"ד, ולאימו חיה פייגל. בצעירותו למד בתלמוד תורה 'חיי עולם' בירושלים ונסע לישיבת תומכי תמימים תל אביב, לאחר מכן עבר לישיבת חברון בירושלים, ובשנת תשי"ב, זמן קצר לאחר פתיחת ישיבת תומכי תמימים לוד בפרדס עבר ללמוד במקום.

בחודש אלול תשי"ט נסע לישיבת תומכי תמימים המרכזית ב-770 שם למד עד חודש ניסן תשכ"א.

לאחר נישואיו עם רעייתו רחל פערל פנינה בת הרב יעקב יצחק וייסבלום בא' אדר ב' תשכ"ב, התיישב בקריית גת, והחל לנהל את פעילות רשת אוהלי יוסף יצחק בארץ הקודש, וכעבור תקופה קצרה הפך ליושב-ראש הנהלת הרשת.

בסוף שנת תשכ"ג עבר לתענך ובשנת תשכ"ה עבר לכפר חב"ד. כאשר גר בכפר חב"ד התגייס בשנת תשכ"ז לצה"ל ושירת במלחמת ששת הימים כטנקטיסט בג'נין ולאחר מכן כחובש בסיני.

אז עסק בפעילויות ציבוריות, כארגון ה'שידורים' במסגרת חברת 'וידאו חי', וייסד תלמודי תורה בכפר סבא, חולון, תל כביר ועוד.

בד בבד פרסם מאמרים שונים בבטאון חב"ד, בשבועון כפר חב"ד ובשבועון בית משיח ובספרים שונים, וכן כתב גם את המבוא לספר מגדל עז, שעסק בתולדות חייו של אביו. בכתיבתו השתמש פעמים רבות בשמות עט שונים, ביניהם 'מ. שלמה', קיצור של שמו הראשון ושמו השני, ו'מ. זליגסון', קיצור של משה (מ.) בן זעליג (זליגסון).

בשנת תשמ"ג ערך קובץ חידושי תורה בעניני משיח וגאולה בו איזכר זהותו של המשיח. בשלבי עריכת הקונטרס שלח את הגליונות אל הרבי ולאחר שהרבי לא ענה הבין כי המהלך באישורו והדפיס את הקונטרס. לאחר מכן הדפיס חוברת נוספת בענין חינוך שגם בו הוזכר שהרבי המשיח. לאחר שכמה מאנ"ש התלוננו על כך שהוא מרחיק יהודים הורה הרבי לגנוז את כל החוברות שהדפיס.

עקב חובותיו נאלץ בחודש סיוון תשמ"ו לנסוע לארצות הברית, והוא התיישב בקראון הייטס. את מקומו בראשות הרשת מילא ר' מאיר פריימן.

באותו זמן ביקשו הרב משה לברטוב לנהל את לשכת עזרת אחים, ומאז החל לנהלה וייסד את מפעל השליחות בחבר העמים. הוא ארגן את שליחותם של הרב זלמן אבלסקי למולדובה, הרב אבא דוד גורביץ לאוזבקיסטן, הרב בערל לאזאר והרב משה חיים לוין למוסקבה, ייסד את ישיבת תומכי תמימים מוסקבה והיה שותף בהקמת ישיבת תומכי תמימים קישינב, ועוד.

לאחר שיחת כ"ח ניסן תנש"א הקים מטה במטרה לטכס עצה איך להביא את המשיח.

בשנת תשנ"ג היה חבר ההנהלה המייסדת של המטה העולמי להבאת המשיח, והי' אחד מפעיליו הנמרצים. בשנת תשנ"ד ייסד את שבועון בית משיח.

נפטר בכ"ג בחשוון שנת תשנ"ו.

משפחתו[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הקודם:
דוד חנזין
מנכ"ל רשת אוהלי יוסף יצחק
? - תשמ"ו
הבא:
מאיר פריימן