משה לזר

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף משה לאזאר)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב משה לאזאר בהתוועדות ב-770

הרב משה לאזאר (יליד שנת תרצ"ד, 1934) הינו שליח הרבי למילאנו שבאיטליה, וממייסדי מחנה הקיץ 'גן ישראל' בארצות הברית.

הרב לאזאר (משמאל) לצד נשיא קונגרס יהודי בוכרה העולמי מר לוי לבייב, ובנו, שליח הרבי ורבה הראשי של רוסיה הרב בערל לאזאר

תולדות חיים[עריכה]

נולד בוינה בשנת תרצ"ד לאביו הרב ישעיה ולאמו מרת פראדל לאזאר, ונקרא בשם משה, על שם סבו מצד אביו. משפחת הוריו לא היו חסידי חב"ד ואימו הייתה ילידת וינה. בצעירותו, שלחוהו הוריו ללמוד בישיבת תומכי תמימים ליובאוויטש המרכזית בחצר הרבי ב-770 שם גם הוסמך לרבנות, ובעקבות לימודיו בישיבה הפך לחסיד חב"ד מן המניין.

בהיותו בעל כישרונות, נעזרו בו רבות במחנות הקיץ השונים שהתקיימו בימי הקיץ, ולצד עזרתו בהדרכת הילדים ובחינוכם היה נוהג לתת יד ולסייע בטיפוח הקעמפ, ולבנות בשטח הפתוח שנשכר לצורכי המחנה בקתות וצריפים למגורי הילדים, משיכת מים באמצעות צינורות לצרכי רחיצה ושתייה, ובפרויקטים נוספים שנוצר בהם צורך במהלך החודשיים בהם התקיימו הקעמפים.

מלווה את הרב הראשי לישראל הרב עובדיה יוסף בעת ביקורו במסע לחיזוק הקהילות היהודיות באיטליה (תשל"ט)

בחורף תש"כ השתדך עם רעייתו העניא יהודית, בתו של המשורר החב"די הרב צבי מאיר שטיינמיץ. באותה תקופה מיעט הרבי להשתתף במעמד החופה ובסידור הקידושין, אך לאחר ששמעו שהרבי נתן את הסכמתו להשתתף בחתונתו של הרב יצחק שפרינגר, ניסו גם הם את מזלם ובמהלך ה'יחידות' שהתקיימה להוריו ניסתה אימו לשכנע את הרבי (בגרמנית, שפת האם שלה) להשתתף גם בחתונת בנם כשהיא מזכירה את התמסרותו של בנה בהפצת המעיינות, אך הרבי לא נענה לבקשה ומאוחר יותר כתב לבני המשפחה: "בגופי לא אהיה שם. אולם אני אהיה נוכח שם (אָבער איך וועל זיין דאָרט)...".

החתונה עצמה התקיימה בכ"ב אדר תש"כ, וחצי שנה מאוחר יותר, בחודש חשוון תשכ"א קיבלו בני הזוג הוראה לנסוע בשליחות הרבי למילאנו שבאיטליה תחת השליח הראשי הרב גרשון מענדל גרליק (שנשלח לשם שנתיים מוקדם יותר, בשנת תשי"ט) ולפעול שם להפצת יהדות בין תושבי העיר היהודים.

לצד נשיא איגוד הקהילות היהודיות באיטליה מר רנזו גטנגה, וראש העיר ס. מריה שבמחוז קלבריה מר ג'וזף אולינקו

כפי הוראת הרבי באותה תקופה, השלוחים הורשו לבוא לבקר בחצר הרבי רק אחת לשנתיים, ובהתאם לכך רק לאחר שעברה שנה וחצי שלא ביקרו בניו יורק הגיעו בני הזוג בערב ראש השנה תשכ"ג לבקר בחצר הרבי. ביום בו נחתו בניו-יורק התקיימה התוועדות של הרבי, במהלכה שאל הרבי מספר פעמים האם הרב לאזאר נוכח במקום, ורק בסיום ההתוועדות הגיע הרב לאזאר ל-770, והרבי הורה לו לומר 'לחיים' ולאחר מכן נשא לכבודו עוד שיחה קצרה.

בחודש טבת תשע"ג קיבל תואר לשם כבוד מהאקדמיה הבינלאומית לאתרוגים[1].

משפחתו[עריכה]

  • גיסו, הרב חיים יפה
  • גיסו, הרב ישכר דוב טויבער
  • בנו, הרב שלמה דובער פנחס לאזאר - שליח הרבי ורבה הראשי של רוסיה
  • בנו, הרב מנחם מענדל לאזאר, שליח הרבי ברומא, איטליה
  • חתנו, הרב ברוך אוברלנדר, שליח הרבי לבודפשט, הונגריה
  • חתנו, הרב מנחם מענדל פעלער

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. קלבריה: הכנס השנתי בנושא האתרוג י"ח טבת התשע"ג (31.12.2012)