משה שמואל אוירכמן

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף משה אוירכמן)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מניח תפילין לכתב הערוץ הראשון איתי רפפורט ב-770

הרב משה שמואל אוירכמן (יליד שנת תש"כ, 1959) הינו משלוחי הרבי בקריות, רב בית הכנסת המרכזי בקריית ים ויו"ר הועד לכתיבת ספר תורה הכללי, ועסקן ציבורי רב פעלים.

תולדות חיים

נולד בארגנטינה לר' יוסף ובריינדל אוירכמן בכ' כסלו תש"כ. כשהיה בגיל שלוש עלו הוריו לארץ, והשתקעו במפרץ חיפה.

בנערותו, התקרב לחסידות חב"ד יחד עם אחיו הרב נתן יצחק אוריכמן. באותה תקופה, עבר מישיבת כפר-חסידים לישיבת תומכי תמימים כפר חב"ד.

בשנת תש"מ, התחתן עם רעייתו פנינה נאוה - בתו של ר' ראובן הלמן מכפר חב"ד ונכדתו של הרב יהודה שמוטקין מתל אביב. הרב שמוטקין היה משפיעו ומדריכו של הרב אוריכמן במשך שנים רבות. אישיות נוספות ממנה הושפע רבות, היה החסיד ר' זושא וילימובסקי - הפרטיזן.

בשנת תשמ"א יצא לשליחות באיזור הקריות. תחת הרב אוירכמן פועלים מספר בתי חב"ד באיזור הקריות שמפועלים על ידי חמישה עשר משפחות שלוחים, והוא כולל את הערים: קריית ביאליק, קריית חיים, קריית ים וקריית מוצקין,

בשנים האחרונות הקים ביחד עם רשת 'אור אבנר' הארצית, בית ספר למצויינות עם רמת יהדות גבוה המיועד עבור האוכלוסייה הכללית ונחשב בין בתי הספר המצויינים באזור הקריות. בשנת תש"ס הקים את מרכז החסד 'עזרת מנחם', הפועל לסייע לאנשים החיים מתחת לקו העוני בביגוד ובמזון.

בד בבד משמש הרב אוירכמן כיו"ר הועד לכתיבת ספר התורה הכללי שנכתב על פי הוראת הרבי על מנת לאחד את כלל ישראל. לעת עתה כבר סיימו כשבעה ספרי תורה כלליים שנכנסו לבתי כנסת שונים ברחבי תבל.

כפר הנופש 'שורשים בגליל'

בשנת תשס"ז קיבל הרב אוירכמן תרומה משמעותית מקבוצת גבירים אמריקאים, שסייעה לו לרכוש את כפר הנופש 'שורשים בגליל' הממוקם בסמיכות למעלות, יחד עם המדרשה התורנית המתקיימת בו.

לצד פעילותו של המקום כקריית חינוך, משמשים הבנינים הנוספים שאינם נצרכים לפעילות החינוכית לאירוח משפחות, ולקיום סמינרים יהודיים, כאשר ההכנסות מוקדשות לפעילות חב"ד בקריות.

משפחתו

  • הרב חיים ברוך אוירכמן - שליח הרבי בפוארטו מאדרו, ומנהל משרד שלוחי הרבי ארגנטינה.
  • הרב לוי יצחק אוירכמן - שליח הרבי בקריית חיים.
  • ר' מנחם מענדל אוירכמן.
  • ר' שניאור זלמן אוירכמן.
  • ר' דובער אוירכמן.

חתניו:

  • ר' מנחם מענדל אלפרוביץ
  • ר' יוסף אליהו דייטש.

קישורים חיצוניים

לקריאה נוספת

הערות שוליים