מנחם מענדל שניאורסון (בן דוד אדמו"ר שליט"א)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב מנחם מענדל שניאורסון

ר' מנחם מענדל שניאורסון (כ"ח אלול תרע"ו - י"ד אלול תשמ"ז) היה הבן-דוד היחיד של הרבי מצד אביו ומצד אמו: אביו ר' שמואל הוא אחיו של ר' לוי יצחק, ואמו הרבנית מרים גיטל, היא אחותה של הרבנית חנה, אמו של הרבי.

קורות חייו[עריכה]

מנחם מענדל נולד בכ"ח באלול שנת תרע"ו בעיר ניקולייב. לאביו ר' שמואל, ואמו הרבנית מרים גיטל. בי"ג בטבת תש"א נשא לאשה את מרת גניה לבית געלער. החתונה התקיימה בעיר אודסה, ומסדר הקידושין היה אביו, ר' שמואל.

כשפלשו הנאצים לאוקראינה ברחה המשפחה לעיר טשרדזאו שבמדינת טורקמניסטן. אביו, ר' שמואל, הגיע לגור בביתם, אחרי ששוחרר ממאסרו.

בשנת תש"ה עברה משפחתו של ר' מנחם מענדל שניאורסאהן לעיר זפרוז'יה שבאוקראינה. לאחר הסתלקות דודו רבי לוי יצחק בכ' במנחם אב תש"ד בעיר אלמא-אטא, התקשרה אליהם הרבנית חנה ובקשה לבוא להתגורר אצלם בזפרוז'יה, כי הם היו הקרובים היחידים שנותרו לה בברית המועצות.

משפחת שניאורסאהן הכינו עבורה דירה בשכנות לביתם. אבל ברגע האחרון הצליחו חסידי חב"ד לסדר לה מעבר למוסקבה ומשם יצאה את ברית המועצות. הרבנית חנה העבירה את כתובתו של אחיינה מנחם מענדל, לרבי שהיה אז בניו יורק, ומאז החלה משפחתו של מנחם מענדל לקבל מכתבים וגלויות מהרבי.

מכתביו של הרבי למשפחת שניאורסאהן נמשכו עד שנת תש"ט - אז נהיה מסוכן לקבל מכתבים מחו"ל והרבי הפסיק את משלוח המכתבים.

ר' מנחם מענדל היה פרופסור למתמטיקה באוניברסיטאות רבות ברחבי ברית המועצות. נולדו לו שני בנים, שלאחד מהם קרא בשם לב, ע"ש דודו ר' לוי יצחק. בעשרות השנים האחרונות התגוררה משפחת שניאורסאהן בעיר איבנובה לא הרחק ממוסקבה, שם נפטר ר' מנחם מענדל ביום י"ד באלול שנת תשמ"ז.

לפני מספר שנים היגרה המשפחה לניו יורק[1].

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים