מנחם מענדל שם טוב

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף מנחם מענדל שמטוב)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ר' מענדל שמטוב

ר' מנחם מענדל שמטוב (כ"ח סיון תרצ"א - י"ג ניסן תשס"ו), היה עסקן ציבורי שעסק בפעילות ציבורית בענינים הקשורים להוראותיו של הרבי.

תולדות חיים[עריכה]

ר' מענדל שם טוב נולד בכ"ח סיון תרצ"א בפולטבה להוריו החסיד הרב בן ציון ומרת גולדע שם טוב.

ר' בן ציון שמסר את נפשו לבנות יהדות, להחזיק חדרים, מקוואות ובתי כנסת בגיהנום הסטליניסטי, הוגלה לסיביר.

מענדל גדל והתחנך בבית של מסירות נפש. בחרקוב ובסמרקנד, למד בחדרים ובישיבות המחתרתיות ונשם לתוכו את המסירות של הוריו להחזקת היהדות והרבצת התורה. בשנת תש"ט יצאה המשפחה מעמק הבא הקומניסטי והגיעה לפאריז. אז נסע מענדל ללמוד בישיבה בברינוא.

בשנת תשי"ב הגיע לאמריקה, כדי ללמוד בישיבה המרכזית ב-770. בשנת תשט"ז התחתן עם מרת שרה לבית סטאק (נפטרה בז' אלול תש"ע).

ר' מענדל היה סוחר מצליח ועסק בטקסטיל, אבל הוא הקדיש את כל ימיו לעסקנות הכלל לטובת מוסדות אדמו"ר שליט"א, היה מעורב במאות פעילויות חשאיות מאת אדמו"ר שליט"א, מהם הידועים יותר בזמן פרשיית הספרים, שמירת השכונה ועוד.

במשך השנים ניהל גם את "קראון הייטס קומיוניטי קאונסיל" ועמד בראש המערכה של הצלת האזור היהודי של קראון הייטס מלהתרוקן מיהודים בשנות הכפ'ס ותחילת שנות הלמד'ס כאשר יהודים רבים נמלטו מקראון הייטס והגליל.

העיתון 'אלגעמיינער זשורנאל'[עריכה]

בשנת תשל"ב, כאשר ה"טאג מארגן זשורנאל" נסגר לפתע, החליט ר' מענדל, לפתוח עיתון יהודי חדש, שישרת את האינטרסים של כלל ישראל ותורת ישראל. הוא גייס שותפים ועסקנים, ביניהם שותפו במשך שנים ארוכות, ר' נחום זעלדיס, ר' לייבל מאצקין ור' מיכאל טייטלבוים, שבתמיכה הפיננסית שלהם ה"אלגעמיינער זשורנאל" נוסד. כעורך נתמנה, גרשון יעקבסאן.

ביום שישי, יו"ד אדר תשל"ב, הופיע הגיליון הראשון של "אלגעמיינער זשורנאל" והוא נחטף בידי יהודים מסביב. ר' מענדל היה מסור בלב ונפש לעיתון ולהמשך הצלחתו.

פטירתו[עריכה]

ר' מענדל נפטר ביום שלישי י"ג ניסן תשס"ו ונטמן בבוקרו של ערב פסח בבית החיים של אגודת חסידי חב"ד בארה"ב ברובע קווינס, ניו יורק.

משפחתו[עריכה]