מנחם מענדל פבזנר (פטרבורג)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף מנחם מענדל פבזנר)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-emblem-development-2.jpg ערך זה נמצא בעיצומה של עבודה ממושכת. הערך פתוח לעריכה.
אתם מוזמנים לבצע עריכה לשונית, ויקיזציה וסגנון לפסקאות שנכתבו, וכמו כן לעזור להרחיב ולהשלים את הערך.
הרב מנחם מענדל פבזנר

הרב מנחם מענדל פבזנר (פעווזנער) רב העיר ושליח הרבי בעיר פטרבורג (לנינגרד).

תולדות חיים[עריכה]

נולד לאביו הרב שלום דובער פבזנר בקראון היייטס בשנת תש"ל לערך. הרב פבזנר הוא דור שביעי לר' מרדכי פויזנר אח אדמו"ר הזקן. אימו הרבנית רחל לאה הינה בית של המשפיע הרב ניסן נמנוב

למד בישיבת אהלי תורה.

בהיות בן 20 נתייתם מאביו שנפטר באופן פתאומי.

בבחרותו יצא לשליחות לאחר מכן למד בישיבת תומכי תמימים המרכזית ב 770, שם קיבל סמיכה לרבנות וכושר לדיינות.

נישא לרעייתו הרבנית שרה בת ר' יצחק משולבין חתן הרב לוי יצחק שפירא חתן הרב פרץ מוצקין.

שליחות בפטרבורג[עריכה]

הרב מנחם מענדל פבזנר בדרית כ"ק אדמו"ר מהוריי"צ

בשנת תשנ"ב מונה הרב פעווזנער כשליחו של הרבי מליובאוויטש לעיר פטרבורג. בהגיעו לפטרבורג הוא החל בפיתוח תכניות קהילתיות ושימש כרב וכאב בית הדין בבית הכנסת הגדול – כורל.

בשנת תשנ"ו מונה לתפקיד הרב הראשי של פטרבורג.

הרב פעווזנער הינו מנהיג מוערך אשר תורם רבות לקהילה ולשגשוגה. חלק חשוב בפעילותו מוקדש להקמת תשתית לחינוך יהודי פורמאלי ושאינו ולמען תוכניות עבור נוער יהודי וצעירים.

הרב פעווזנער מוסר באופן קבוע לציבור הרחב ולחברי הקהילה שיעורי תורה והרצאות במחשבת היהדות ובפרקטיקה של החיים היהודיים.

הרב פעווזנער חבר בועידת רבני אירופה, מכהן כרבה הראשי של איזור צפון-מערב רוסיה מטעם איגוד הקהילות היהודיות ברוסיה, חבר במועצה הרבנית של איגוד הקהילות היהודית ברוסיה (FJCR), וחבר בוועדת שלוחי הרבי מליובאוויטש במדינות חבר העמים.

רעייתו, הרבנית שרה פעווזנער, מכהנת כראש מחלקת פעילות קהילתית האחראית על פעילות עם נשות הקהילה, פעילות חינוכית בלתי פורמאלית לילדי הקהילה והפעלת רשת עניפה של פעילויות תרבות במסגרת הקהילה

מאורעות מיוחדים בשליחות[עריכה]

בט"ו סיון תשס"ב יום המאסר של הרבי הקודם בעיר הגיע לביקור מיוחד נשיא ארצות הברית מר גורג בוש (הבן) קיבלו את פניו הרב פעווזנער יחד עם הרב לאזאר ונשיא הקהילה מרק גרובר ור' יצחק קוגן. נשיא ארצות הברית מאוד התרגש בביקור כאשר הוא מלווה ברעייתו ובעוזריו מרת קונדליזה רייס וארי פליישר. הנשיא הזמין את הרב פבזנר ורעייתו לביקור גומלין בבית הלבן ביקור שהתקיים מספק חודשים לאחר מכן בני הזוג פבזנר עם בנם הפעוט שמואל.

בחודש תשרי תשס"ד קיבל מדליית זהב מנשיא רוסיא ולדימיר פוטין אשר הוענקה לרב פבזנר על ידי מושל מחוז לנינגראד, אלכסנדר בגלוב, יחד עם נשיר הקהילה היהודית מארק גרוברג, לרגל 300 שנה לעיר וכהוקרה על הפעילות היהודית בעיר.

הרב פבזנר יזם הוצאה לאור של הספר תולדות חב"ד בפטרבורג בהוצאת קה"ת בארץ הקודש, שנכתב על ידי הסופר הרב שניאור זלמן ברגר הספר מספר את סיפור קהילת חב"ד בפטרבורג מימי אדמו"ר הזקן, ועד המהפכה החב"דית בעיר של הרבי באמצעות השלוחים בראשות הרבי פבזנר הספר 410 עמודים מקבץ בתוכו מבחר ומסמכים הקשורים לרבותינו נשיאינו ופטרבורג (לנינגרד), רבים מהם בפרסום ראשון.

משפחתו[עריכה]

  • בנו הרב שלום שליח בפטרבורג חתן הרב רודרמן שליח הרבי במחנה יהודה ירושלים.
  • בתו אשת הרב קרליבאך.
  • בנו שמואל.

קישורים חיצוניים[עריכה]