מנחם נחום גרליצקי

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף מנחם גערליצקי)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב גערליצקי בסיום הרמב"ם ב-770

הרב מנחם נחום גערליצקי היה גבאי בית הכנסת ובית המדרש של 770, ומנהל כולל תפארת זקנים לוי יצחק.

תולדות חיים[עריכה]

נולד במונטריאול בשנת תשט"ז לאביו הרב משה אליהו גערליצקי שהיה משפיע וגבאי בקהילת חב"ד המקומית, ולאמו חנה עטקא.

בצעירותו למד בישיבת תומכי תמימים מונטריאול, ובישיבה המרכזית ב 770. ובהמשך שימש בשנת תשל"ח כשליח בישיבת 'אור אלחנן - חב"ד' בלוס אנג'לס שבקליפורניה.

לאחר נישואיו בשנת תשמ"א עם רעייתו אסתר מלכה בת ר' מרדכי צבי גרינוולד, לקח על עצמו בשנת תשמ"ד את ניהול כולל תפארת זקנים לוי יצחק וחכמת נשים.

עם הודעתו של הרבי על תקנת לימוד הרמב"ם היומי, הקים שיעור קבוע בכל ערב (כולל שבת ומועדים) של לימוד שלושה פרקים רמב"ם היומי (השיעור קיים עד היום הזה) בהתחלה התחיל בעידוד של הרבי לערוך סיומי הרמב"ם רק על ספר שלם.

בחג השבועות תשמ"ט הייתה התוועדות פתאומית בה ביקש הרבי שיערכו סיומי הרמב"ם גם על סיומי ההלכות, את הארגון של הסיומים נתן לו אז הרבי (והרבי אף התבטא עליו שהוא איש מסודר). מאז ואילך מארגן הרב גערליצקי את סיומי ההלכות ב-770 באופן קבוע על כל הלכות. משבועות תשמ"ט עד שבת פרשת ויקהל תשנ"ב היה נותן לו הרבי בכל שבת בקבוק משקה עבור ההתוועדויות שנערכו בקשר עם סיומי הרמב"ם, והוא מחזיק אותם תחת ידו באוסף מיוחד.

בנוסף, מארגן הרב גערליצקי מדי שנה את סיומי המסכתות בתשעת הימים ב-770 לאחר תפילת ערבית, כפי הוראתו של הרבי.

בשנת תשמ"ז נבחר לראשונה לשמש כגבאי ב-770 ומאז נבחר פעמים רבות להמשיך ולשמש בתפקיד זה. בבחירות האחרונות שנערכו בחודש תמוז תש"ע, נבחר פעם נוספת כשהוא מקבל את מספר הקולות הרב ביותר מבין המועמדים הנוספים[1].

בשנת תשע"ד חדל לשמש בתפקיד הגבאי, ומאז מתמסר ביתר שאת לארגון סיומי ההלכות ברמב"ם וסידור מקומות יציאה למבצעים בחגים ובמועדים.

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים