שינויים

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

חב"דפדיה:מדיניות וכללי כתיבה

נוספו 2,002 בתים, 11:09, 9 ביולי 2018
כללי: קרובי משפחה - מדיניות
{{בעריכהמשתמש חדש}}'''מדיניות [[חב"דפדיה]]וכללי כתיבה''' נקבעת בחב"דפדיה נקבעים על ידי התורמים בהצבעה דמוקרטית ובכפוף המשתמשים, בכפוף להנהלה ה[[רוחני]]ת. התוכן של חב"דפדיה, מוגש בכפוף ל־GNU לרשיון GNU Free Documentation License 1.2, כפי שמצויין בתחתית כל דף.
__TOC__דף זה נועד לרכז כללים ומדיניות שיסייעו ביצירת שפה אחידה ומתאימה, הדף יעודכן מפעם לפעם על פי החלטות ב[[חב"דפדיה:אולם דיונים|אולם דיונים]].
==תוארי [[הרבי]]כללי==ההדגשה בדבר נצחיות חייו של הרבי ותפקידו כ[[מלך המשיח]] * '''שם ה'''' - בעיקר בערך אין לכתוב בפירוש את [[אדמושמות הוי"ר שליט"אה#שבע שמות שאינם נמחקים|שמות ה' שאינם נמחקים]]. בשאר הערכים לא תהיה הקפדה על הוספת תוארים אלו. יחד עם זאת מושלל לכתוב תוארים של היפך החיים על הרבי, אלא רק בצורה המקובלת בכתיבה שאינה קודש כגון ה' אלוקים וכו'.
==השחתות==כמו כל דבר שב*'''תארי אדמו"רי חב"ד''' - במרחב הערכים הכללי צריכים להיות אחידים. על [[קדושההרבי]], גם לחב"דפדיה יש מתנגדים המשתמשים ב"חזקת הכשרות" שלהם על מנת להשחית את המיזם או חלקו. לכן, נקבעו כללים לצעדים שינקטו כנגד משחיתים: אזהרת המשחיתים ואף פניה לרשויות המטפלות בפשעים מסוג זה. המדיניות נקבעה בדף לכתוב בתואר -'''הרבי'''. ההדגשה בדבר נצחיות חייו של הרבי ותפקידו כ[[מלך המשיח]] יופיעו בערכים הרלוונטיים. בשאר הערכים לא יתווספו תארים אלו. כך גם לגבי שאר אדמו"רי חב"דפדיהד, התייחסות במרחב הערכים תהיה בליווי התואר האחיד:מדיניות חסימות]]''הרבי'(ולא אדמו"ר ואחרים).
==השפה העברית==כיון שמטרת החב*'''כינויי ותארי לאישים''' - הכינויים המתווספים לשמות האנשים (לדוגמא; "כהן"דפדיה היא להיחשף לכל קורא עברית, יינתנו שמות הערכים על פי כללי העברית התיקנית (פרט למקרים יוצאי דופן"לוי" ו"ישראל"). , מקומם בגוף הערך ייכתב השם כפי המקובל בעגה ה[[חבולא בשמות הערכים. שאר הכינויים ("ד]]יתשיחי'", "שליט"א" ולהבדיל "ז"ל", "עליו השלום" וכיוצא בזה) - אין מקומם באנציקלופדיה.
==תאריך עברי ולועזי==כיון שזהו מיזם יהודי*'''שמות הערכים''' -דתישמות הערכים נקבעים על פי כלליים אנציקלופדים ואינם משקפים את מעלתו של נשוא הערך. ערכים על [[תנאים]] ו[[אמוראים]], לכל לראשיהיו בתוספת התואר "רבי" או "רב", בהתאם לכינוי המשנתי והתלמודי לאותו תנא או אמורא. לכן כל התאריכים יירשמו על פי הלוח העברישם הערך יקבע לפי השם המקובל לנשוא הערך ולאו דווקא לפי השם המלא. השם המלא כן יופיע בתחילת הערך. יחד עם זאתלדוגמה: [[בבא סאלי]], אנו ממליצים על הוספת התאריך הלועזי בסוגריים[[זושא אלפרוביץ']].
==כינויים==*'''עברית''' - חב"דפדיה פונה לדוברי העברית המודרנית ולכן יש להקפיד על כתיבה בהתאם לכללים התקפים בשפה העברית המודרנית (פרט למקרים יוצאי דופן). הכינויים המתווספים לשמות האנשים; "כהן", "לוי" ו"ישראל" *'''תאריכים''' - מקומם בגוף הערך וכן בהפניותתאריכים יירשמו על פי הלוח העברי. יחד עם זאת, אך לא בשמות הערכיםמומלץ להוסיף (בסוגריים) גם תאריך לועזי. שאר הכינויים (לשמירה על אחידות, יש לכתוב את השנה העברית בתוספת ה' אלפים לדוגמה: ה'תש"שיחיהן, ה'תשע"ג. *'''השחתות''' - המדיניות למניעת השחתות והטיפול בהם, נקבעה בדף [[חב"נרו יאירדפדיה:מדיניות חסימות]]. * *'''קרובי משפחה''' - המדיניות הנוגעת לקרובי משפחה מפורטת [[חב" ולהבדיל "עליו השלום" וכיוצא בזה), אין מקומם כלל באנציקלופדיהדפדיה:עקרונות וקווים מנחים ליצירת ערכי אישים#בני משפחה|כאן]] ===בחירת מושגים=== * ראו [[עזרה:איך ליצור דף חדש#עקרונות מנחים|עקרונות מנחים]] בדפי העזרה.
==קישורים חיצונים==
# קישור רק למקור שמוסיף מידע על הקיים בחב"דפדיה.
# על האתר המקושר להלום את רוחה של היהדות והחסידות ובהתאם לעקרונותיה. יש לתת את הדעת על גם על סגנון הפרסומות שאותן מתיר האתרהמתחלפות הקיימות באתר המקושר.
# קישורים מסחריים רק כמטרה להנגשת והפצת היהדות והחסידות ולא משיקולים כלכליים.
# במקרה שבו ישנם ידיעות זהות בתוכנם באתרים חב"דיים שונים, יש להעדיף את אתר חב"ד אינפו כמקור. (אלא אם יש תוכן נוסף בידיעה כפי שהיא באתר אחר).# אין לקשר לאתרים שמכילים תכנים שאינם ראויים לשומרי תורה ומצוות. אין לקשר גם לדף שמכיל רק תוכן ראוי אם האתר כולו מכיל גם תוכן ראוי. (דוגמאות לאתרים שאין לקשר אליהם: אתרי חדשות כלליים, אתרי וידאו)  [[קטגוריה:חב"דפדיה- עזרה]]
מעלי קבצים, ביורוקרטים, בודקים, מתכנתים, highauser, צופי גרסאות מוסתרות, מנטרים, מפעילי מערכת
1,629
עריכות

תפריט ניווט