שינויים

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נוספו 230 בתים ,  07:30, 14 באוגוסט 2017
מ
הגהה, ויקיזציה, קטגוריה
הרב '''אפרים זלמן ראזאמנעראזומנע''' (או ראזומנעבערך [[תקנ"א]] - בערך [[תר"כ]]) היה מחסידי כ”ק אדמו”ר [[אדמו"ר הזקן ]] ורבה של [[ניקולייב]] במשך כיובל שנים.הרב ראזומנע נולד לאביו ר’ דובער וגדל ב[[עיירה]] סמילא. לימים היה לתלמידו של הגאון הגדול רבי יעקב מסמילא שהיה בקשר עם אדמו”ר הזקן, ואף היתה ביניהם התכתבות הלכתית.
==תולדות חיים==הרב ראזומנע נולד לאביו ר' דובער וגדל ב[[חודש סיוןעיירה]] תקס”ז, בגיל שש–עשרה, סמילא. לימים היה בין החסידים הרבים שהשתתפו ב[[חתונה הגדולה בז’לובין]] לתלמידו של נכדי הגאון הגדול רבי יעקב מסמילא שהיה בקשר עם [[אדמו"ר הזקן]] ורבי לוי יצחק מברדיטשוב. את אחד המאמרים שאמר אדמו”ר הזקן ב[[שבת]] שבע ברכות (י”ד בסיון תקס”ז) על הפסוק “נשא את ראש בני גרשון” העלה על הכתב בשנת תק”ע, בהיותו נער כבן תשע–עשרה שנים, והוסיף עליו שירים לכבוד אדמו”ר הזקן ובנו אדמו”ר האמצעיואף היתה ביניהם התכתבות הלכתית.
בשנת תקע”א התמנה הרב ראזומנע לרבה ב[[חודש סיון]] [[תקס"ז]], בגיל שש עשרה, היה בין החסידים הרבים שהשתתפו ב[[חתונה הגדולה בז’לובין]] של נכדי [[ניקולייבאדמו"ר הזקן]] ורבי [[לוי יצחק מברדיטשוב]]. זאת לאחר פגישה אישית עם הצאר ניקולאי שהתרשם מאד מאישיותו ואף אמר עליו כי הוא “יהודי ראזומנע”את אחד המאמרים שאמר אדמו"ר הזקן ב[[שבת]] שבע ברכות (י"ד בסיון תקס"ז) על הפסוק "נשא את ראש בני גרשון" העלה על הכתב בשנת תק"ע, כלומרבהיותו נער כבן תשע עשרה שנים, יהודי נבון וחכם. הרב ראזומנע כיהן בעיר הן כרב הרוחני והן כרב מטעם השלטונותוהוסיף עליו שירים לכבוד אדמו"ר הזקן ובנו אדמו"ר האמצעי.
אין מידע רב על תקופת כהונתו כרבה בשנת [[תקע"א]] התמנה הרב ראזומנע לרבה של [[ניקולייב]]. זאת לאחר פגישה אישית עם הצאר ניקולאי שהתרשם מאד מאישיותו ואף אמר עליו כי הוא "יהודי ראזומנע", כלומר, אך שמו ושם בנו יהודי נבון וחכם. הרב משה שמואל מצויים מספר פעמים ב”פנקס חברא ש”ס” של ניקולייב ובו תיעוד על השנים תר”ה עד תרכ”אראזומנע כיהן בעיר הן כרב הרוחני והן כרב מטעם השלטונות.
אין מידע רב על תקופת כהונתו כרבה של ניקולייב, אך שמו ושם בנו הרב משה שמואל מצויים מספר פעמים ב"פנקס חברא ש"ס" של ניקולייב ובו תיעוד על השנים תר"ה עד תרכ"א. נפטר לערך בשנת תר”כ[[תר"כ]].
==ספרו הר אפרים==
כשלושים ושבע שנה לאחר פטירתו, בשנת תרנ”ז [[תרנ"ז]] הוציא בנו הרב משה שמואל ראזומנע את הספר "הר אפרים" ובו מאמר מיוחד על הרב שאול וואהל, אליו מתייחס המחבר, אמרות המחבר וכן מאמר החסידות של אדמו”ר אדמו"ר הזקן והשירים לכבוד אדמו”ר אדמו"ר הזקן ואדמו”ר ואדמו"ר האמצעי.
==צאצאיומצאצאיו==בנו הרב משה שמואל היה מ"ץ בסעוועסטאפאל.בסווסטופול{{הערת שוליים|המליץ מס' 16, ח-כט [[ניסן]] תרכ"ד, 23 באפריל - 5 במאי 1864.}}.
שניים מצאצאיו של הרב אפרים זלמן התפרסמו בשנים הבאות:
* הנכד ר’ ר' אפרים זלמן רזומני, בן בנו ר’ ר' חיים חייקל. נודע כחזן ומלחין אשר כבר בבחרותו נחשב לחזן גדול ומבטיח. במשך שנים רבות הופיע בכל רחבי אירופה. נפטר בשנת תרס”התרס"ה.*נין הרב ראזומנע, הוא מר יעקב גרושווסקי, אך לחניו מושמעים עד היום הזהעורך דין מפורסם וסופר 'המודיע' (שיצא לאור ב[[פולטבה]] שבאוקראינה).
==קישורים חיצוניים==*נין הרב ראזומנע[[שניאור זלמן ברגר]], הוא מר יעקב גרושעווסקי[http://beismoshiachmagazine.org/katavot/2013/12/23/194415949966.html שיר המעלות לאפרים], עורך דין מפורסם וסופר ‘המודיע’ (שיצא לאור ב[[פולטבהשבועון בית משיח]] שבאוקראינה)* [http://www.shturem.net/index.php?section=blog_new&article_id=78&lang=Hebrew הרבי מו"ל את ספרו של זקינו] {{שטורעם}}
==מקורות ולקריאה נוספת==
*[http://beismoshiachmagazine.org/katavot/2013/12/23/194415949966.html שיר המעלות לאפרים]
* [http://www.shturem.net/index.php?section=blog_new&article_id=78&lang=Hebrew הרבי מו"ל את ספרו של זקינו]
{{הערות שוליים}}
{{מיון רגיל:ראזומנע, אפרים}}[[קטגוריה:חסידים מתקופת אדמו"ר הזקן|ראזאמנע אפרים זלמן]][[קטגוריה:חסידים מתקופת אדמו"ר האמצעי]][[קטגוריה:חסידים מתקופת אדמו"ר הצמח צדק]][[קטגוריה:רבני חב"ד מתקופת אדמו"ר האמצעי]][[קטגוריה:רבני חב"ד מתקופת הצמח צדק|ראזאמנע אפרים זלמן]]

תפריט ניווט