מטה משיח (ישראל)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף מטה משיח)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ערך זה עוסק בארגון מטה משיח בארץ הקודש. אם התכוונתם למטה משיח העולמי, ראו המטה העולמי להבאת המשיח.
ממוזער
תשורה לאחד מאירועי המטה

מטה משיח (שם רשמי: מטה משיח בארץ הקודש) הוא ארגון שהוקם על ידי אגודת חסידי חב"ד בישראל, (ואף מוגדר כארגון חסות של האגודה) על מנת לפעול בלימוד והפצת נושאי הגאולה וביאת המשיח. הארגון מפיק פרסומים שבועיים ושנתיים ועורך שבתונים וכנסים בנושאי משיח וגאולה.

היסטוריה[עריכה]

הרעיון להקים גוף שיעסוק בענייני גאולה ומשיח, התעורר בעקבות קריאות מהשטח מפעילים ושלוחים שהצביעו על הצורך בהקמת גוף שיאגד את עניני משיח. בשנת תנש"א פנה הרב דוד נחשון, יו"ר צבאות ה' (ישראל) וניידות חב"ד, לרבי בבקשה להקמת גוף שכזה, והרבי השיב אז כי הדבר שייך לאגו"ח ולרבנים. אגו"ח הפנו את הנושא לצא"ח הזרוע המבצעת, על מנת שהם יעסקו בזה. לאחר כארבע שנים בהם לא נעשה דבר, הוחזר הנושא לאגו"ח והיו"ר דאז הרב שלמה מיידנצ'יק דחף להקמת הארגון כשאת משימת ההקמה הוא מטיל על הרב בצלאל קופצ'יק.

מפעולות הארגון[עריכה]

רבבת חסידים בכינוס הקהל לכבוד י"א ניסן, היכל מנורה מבטחים תשע"ו בארגון מטה משיח

הארגון עורך מדי שנה שבתות אירוח המכונות 'שבת שכולה משיח', שבמהלכן עוסקים המשתתפים בנושאי גאולה ומשיח[1].

הארגון עורך בחלק מהשנים כנסים בהשתתפות אלפים בסמיכות ליום הולדתו של הרבי מלך המשיח, י"א בניסן. בכנסים מופיעים זמרים, בהם מרדכי בן דוד, יעקב שוואקי, ליפא שמלצר, פרחי מיאמי, אהרן רזאל וישי לפידות[2] בין היתר התקיימו הכנסים באצטדיון בלומפילד ובהיכל הספורט יד אליהו.

משנת תשע"ה, החל הארגון לערוך את הכנס, הנערך לכבוד י"א ניסן, במתכונת מיוחדת עבור חסידי חב"ד באה"ק. כנסים אלו נערכו בהיכל 'ארנה' בחולון ובהיכל הספורט 'יד אליהו' בהשתתפות מרבית[3].

הארגון עורך כנס שנתי בסמיכות לכ"ח בניסן, תאריך שבו נשא הרבי מלך המשיח שיחה מפורסמת בקרב חסידי חב"ד, שבה אמר: "אני את שלי עשיתי... מכאן ולהבא עשו אתם כל אשר ביכולתכם להביא משיח בפועל ממש". הכנס נערך בבית הכנסת בית מנחם בכפר חב"ד[4]. הארגון עורך ימי עיון בנושא בית המקדש והגאולה בימי בין המצרים[5].

פרסומים[עריכה]

סמל גליון הגאולה מעניין ועכשווי

הארגון מוציא לאור עלון שבועי בעברית ואנגלית בשם "הגאולה מעניין ועכשווי". העלון, בעריכת הרב אריה קדם, מופץ בישראל על ידי תלמידי ישיבות חב"ד במבצע תפילין ובתי כנסיות חב"ד.

הארגון הוציא לאור בשיתוף עם מכון המקדש את הספר 'בית הבחירה'[6]. הפיק סדרת חוברות עיוניות בנושאי הגאולה בעריכת אריה קדם והעיתונאי מנחם זיגלבוים: 'מבשר הנצח' על אליהו הנביא, 'התחיה הגדולה' על תחיית המתים ו'בונים את המקדש' על מבנה בית המקדש[7] ופרסומים נוספים.

חברי הארגון[עריכה]

חברי הנהלה[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

ראו גם[עריכה]

הערות שוליים