מאיר צבי סטמבלר

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב סטמבלר (שלישי מימין) עם השלוחים בדנייפרפרוטובסק

הרב מאיר צבי סטמבלר (יליד שנת תשל"ב) הוא משלוחי הרבי בדנייפרפרוטובסק, שייסד את הסמינר למורות 'בית חנה' בעיר, ומכהן במקביל גם כיו"ר איגוד הקהילות היהודיות באוקראינה.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בקראון הייטס בשנת תשל"ב לאביו הרב יעקב סטמבלר ולאמו דבורה שימה, ונקרא על שם סבו הרב מאיר צבי סטמבלר מנכבדי הקהילה החב"דית בטשקנט. למד בישיבה קטנה בישיבת אהלי תורה בקראון הייטס ולאחר מכן בישיבת תומכי תמימים מונטריאול. בשנת תש"נ, כשעוד היה תלמיד ישיבה מן המנין, נפתחו שערי הברזל של ברית המועצות ונוצרה האפשרות לפעול בגלוי עם היהודים המקומיים ולהחיות בהם את הניצוץ היהודי. באופן יוצא מגדר הרגיל, אישרו מספר ישיבות את נסיעתם של קבוצות בחורים לתקופה של מספר חודשים על מנת שיצטרפו לשלוחי הרבי המקומיים ויסייעו להם בעבודה הרבה שישנה, והרב סטמבלר נשלח לדנייפרפרוטובסק. בפועל תקופת השליחות נמשכה שנה שלימה, ולאחריה חזר ללמוד בישיבת תומכי תמימים המרכזית שב-770 עד לשובו לארץ הקודש בשנת תשנ"ב.

בשליחות הרבי[עריכה]

לאחר שהשתדך עם רעייתו לבית סלמון (ראשון לציון), ביקר השליח הראשי של הרבי לדניירפרוטובסק הרב שמואל קמינצקי בארץ הקודש, ובמסגרת הביקור פגש גם ברב סטמבלר והציע לו להצטרף אל שלוחי הרבי בעיר לאחר החתונה. לאחר שהתקבל האישור של הרבי, התקבלה ההחלטה הסופית לנסוע לשליחות בדנייפרפרוטובסק.

חתונתו של הרב סטמבלר התקיימה בראש חודש כסלו תשנ"ד , וכבר באותו חודש יצא הזוג למקום שליחותם. לאחר מספר שנים של פעילות בשדה השליחות בדנייפרפרוטובסק, בעקבות הצעתו של ר' לוי לבייב לייסד סמינר להכשרת מורות יהודיות, ייסד הרב סטמבלר בעיר בשנת תשנ"ה את סמינר 'בית חנה', שתוך שנים ספורות צבר תאוצה והוציא תחתיו למעלה מאלף מורות בעלות הכשרה מקצועית עם תעודה המוכרת על ידי כל המוסדות הרישמיים ברחבי העולם. לצד הסיוע הכספי של הרב לבייב, נצרכו אישורים רבים להקמת המוסד והדבר התאפשר הודות לעזרתם הרבה של דודו ר' זלמן סטמבלר ושל יוסף בלוי שניצלו לצורך כך את קשריהם עם אנשי משרד החינוך בישראל.

יו"ר איגוד הקהילות היהודיות באוקראינה[עריכה]

בשנת תשנ"ט הקים את איגוד הקהילות היהודיות באוקראינה בראשו הוא עומד, ובמסגרתו דואג למאות השלוחים והקהילות היהודיות הפזורים ברחבי המדינה. הפעילות מתמקדת בייצוג השלוחים מול השלטונות, בעזרה להשגת מחירים נוחים למוצרים שונים המתאפשרת בעקבות הזמנה מרוכזת של כלל הקהילות היהודיות במדינה, וכן בתיאום בין השלוחים.

נכון לשנת תשע"ד מאגד הארגון תחתיו מאה ושמונים קהילות יהודיות, והוא הגוף היהודי החזק ביותר באוקראינה, וזוכה ליחס של כבוד מצד השלטונות.

משפחתו[עריכה]

  • אשתו:שרה

בתו חוה פרומה ובעלה לוי יצחק מרדכי וילדיהם יעקב שלמה וסימא רייזא אנגלסמן בניו: מנחם מנדל לוי יצחק אליהו שניאור זלמן שלום דובער יעקב שמואל בנותיו: מלכה וסימא רייזא

לקריאה נוספת[עריכה]