ליובאוויטשער ישיבה (קראון הייטס)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
בנין המוסד בפינת הרחובות אולבני-קראון
הדפסת ספר התניא התניא במוסד, לרגל שנת המאתיים להסתלקותו של אדמו"ר הזקן

מוסד ליובאוויטשער ישיבה שהוקם על ידי אדמו"ר הריי"צ, הינו התלמוד תורה הוותיק ביותר בשכונת קראון הייטס, ולומדים בו כשלוש מאות תלמידים.

היסטוריית המוסד[עריכה]

הרקע להקמתו[עריכה]

לפני הגעתו של אדמו"ר הריי"צ, התגוררו בארצות הברית חסידים מעטים, והם לא היו מאורגנים מבחינה ממסדית. בהוראתו של אדמו"ר הריי"צ בעת ביקורו בארצות הברית בשנת תרצ"ט, הקים הרב ישראל ג'ייקובסון רשת ישיבות אחי תמימים, בהם לימד חסידות בחורים צעירים שסיימו את מסלול הלימודים בבית הספר היסודי, והתקרבו לחסידות חב"ד.

הם הגעתו של אדמו"ר הריי"צ בשנת ת"ש לחופי ארצות הברית על מנת להשתקע שם, הקים את ישיבת תומכי תמימים המרכזית.

באותה תקופה כמעט ולא היו בניו יורק בחורים צעירים חסידי חב"ד המתאימים לגיל ישיבה, והמוסד הוקם עם תלמידי 'אחי תמימים' של הרב ג'ייקובסון, כשהבחורים הצעירים לומדים בקומה הראשונה של בניין 770 בשדרת איסטערן פארקווי, שנקנה לצורכי מגוריו ופעולותיו של אדמו"ר הריי"צ.

עם התפתחותה של הישיבה על מחלקותיה השונות, נקראה הישיבה בשם 'מרכז הישיבות תומכי תמימים ליובאוויטש', ובאידיש התקבע שמה: "ליובאוויטשער ישיבה" [=ישיבת ליובאוויטש], ובראשה הועמד חתנו של אדמו"ר הריי"צ, הרב שמריהו גוראריה.

הקמת המוסד[עריכה]

שנה לאחר התייסדות הישיבה, ביום ה' שבט תש"א, נפתחה מחלקה לילדים צעירים ששילבה לימודי חול עם לימודי קודש. שמו של המוסד אמנם נקרא באופן רשמי 'אחי תמימים', אך היות והוא פעל תחת רשת מרכז הישיבות תומכי תמימים, קיבל גם הוא את השם 'ליובאוויטשער ישיבה'.

עם התרבות הילדים הלומדים במוסד, עברו הלימודים להתקיים באושען פארקווי, בבניין הממוקם במרחק עשרים דקות נסיעה משכונת קראון הייטס, והוא התפתח תוך שנים ספורות לאחד מהמוסדות המובילים בחינוך יהודי בכל אזור ניו-יורק.

בשנת תשי"ט הורה הרבי לרש"ג לבנות את בניין ה'ליובאוויטשער ישיבה' בקראון הייטס, והוא פעל יחד עם הרב יוסף ויינברג לגייס תרומות לבניית הבניין ברחוב קראון[1], ועם השלמת הבניה, עברו רוב תלמידי המוסד ללמוד בבניין החדש בפינת הרחובות אולבני-קראון.

למרות מרכזיותו של המוסד בשנותיו הראשונות, בו למדו רוב הילדים של חסידי חב"ד שהשתכנו בקראון הייטס, וילדים רבים מהאזור שחיפשו מוסד חינוך רציני שמחנך ליהדות ללא פשרות, עם השנים איבד את מעמדו כמוסד המרכזי, לטובת המוסד אהלי תורה, בו לומדים כיום רוב ילדי השכונה והוא מוסד חינוך על טהרת הקודש, ללא לימודי חול.

כיום המוסד פועל בשכונה לצידם של שני תלמודי התורה נוספים, חיידר 'אור מנחם' ו'אהלי תורה', ומנוהל על ידי הרב יוסף יצחק סימפסון.

פעילות נוספת[עריכה]

כמו רוב מוסדות החינוך בשכונה, בקומה התחתונה של הבנין מתקיימים בשעות הערב שמחות משפחתיות, כגון חגיגות בר מצוה, 'ווארטים', וערבי התרמה שונים, כשההכנסות מוקדשות לפעילות המוסד.

בבניין המוסד פועל בשבתות ובחגים בית כנסת 'בית שמשון', והמוסד מקיים פעילות 'אבות ובנים' והרצאות חינוך להורי התלמידים הלומדים במוסד.

בחודש אלול תשע"ג הוכנס ספר תורה לבנין התלמוד תורה לעילוי נשמת מרת דורית ג'ירו[2]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים