כללי רש"י (ספר)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף כללי רש"י)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שער הספר 'כללי רש"י'
הספר כללי רש"י יצא לאור בשנת תש"מ בהוראתו המפורשת של הרבי למוציא לאור - הרב טוביה בלוי.

רקע[עריכה]

החל משנת תשכ"ה לאחר פטירתה של הרבנית חנה אימו של הרבי, נהג הרבי מידי שבת בעת ההתוועדות לומר שיחה העוסקת באחד מפירושי רש"י בפרשת השבוע. במהלך השיחה הקשה הרבי על רש"י כמה וכמה שאלות, ואחר כך תרצם אחת לאחת, על-פי הכללים הידועים שביאר הרבי בעבר.

ברבות השנים, פרסם הרבי מראש קודם ההתוועדות את ה'דיבור המתחיל' של אותו רש"י שיתבאר בהתוועדות היום.

באותה התקופה (בערך בשנת תש"ל) כתב הרב טוביה בלוי מאמר ארוך באחד מהעיתונים בארץ על שיטתו החדשה של הרבי בלימוד רש"י על התורה, ואת הכללים החדשים שגילה הרבי בשיטתו.

לאחר פרסום המאמר בעיתון שלח הרב טוביה בלוי את המאמר לרבי. כעבור זמן-מה קיבל הרב טוביה בלוי טלפון ממזכירות הרבי, מעבר לקו היה הרב חיים מרדכי אייזיק חודקוב והוא מסר לרב בלוי שהרבי מאוד נהנה מהמאמר והרבי אף אמר שכדאי להוציא על-כך ספר המלקט בתוכו את כל הכללים שנלמדו עד-עתה.

ההוצאה[עריכה]

לאחר עשר שנים שהעניין התעכב, בערך בשנת תש"מ, קיבל הרב בלוי טלפון בהול מהמזכירות ומסרו לו שהרבי אמר שאם הספר לא ייצא בתקופה הקרובה, יטילו את התפקד על מישהו אחר. הרב בלוי החל מיידית בעבודתו על הספר ואף לקח לו לעזר את בנו הרב יעקב מאיר בלוי, בכדי שיוכל להוציא את הספר בהמהירות האפשרית. ואכן כעבור שלשה שבועות יצא הספר במהדורתו הראשונה.

כשהרבי קיבל את הספר החדש הוא שלח מכתב לרב בלוי ובו הוא מאחל לו "שיזכה להוציא לאור מהדורא ב' ג' וכו'". (המכתב נדפס בראשיתו של הספר).

יש לציין כי הוא מהספרים היחידים שיצאו לאור על ידי חסידים ונדפס בהם השער בלאט של הרבי. יש אומרים כי בספר זה היה זה בהוראת הרבי[דרוש מקור] .

עד עתה יצא הספר בשני מהדורות. וכעת עובד הרב בלוי על מהדורתו השלישית בתוספת של 300 כללים.

ראו גם[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]