כללי רש"י (ספר)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף כללי רש"י)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שער הספר 'כללי רש"י'

הספר כללי רש"י יצא לאור בשנת תש"מ בהוראתו המפורשת של הרבי למוציא לאור - הרב טוביה בלוי.

הספר מאגד בתוכו כללים בלימוד פירוש רש"י על התורה, מתוך מאות שיחותיו של הרבי.

רקע[עריכה]

החל משנת תשכ"ה לאחר פטירתה של הרבנית חנה אימו של הרבי, נהג הרבי מידי שבת בעת ההתוועדות לומר שיחה העוסקת באחד מפירושי רש"י בפרשת השבוע. במהלך השיחה הקשה הרבי על רש"י כמה וכמה שאלות, ואחר כך תרצם אחת לאחת, על-פי הכללים הידועים שביאר הרבי בעבר.

ברבות השנים, פרסם הרבי מראש קודם ההתוועדות את ה'דיבור המתחיל' של אותו רש"י שיתבאר בהתוועדות היום.

באותה התקופה (בשנת תשל"א) כתב הרב טוביה בלוי מאמר ארוך באחד מהעיתונים בארץ על שיטתו החדשה של הרבי בלימוד רש"י על התורה, ואת הכללים החדשים שגילה הרבי בשיטתו.

לאחר פרסום המאמר בעיתון שלח הרב טוביה בלוי את המאמר לרבי. כעבור זמן-מה קיבל הרב טוביה בלוי טלפון ממזכירות הרבי, מעבר לקו היה הרב חיים מרדכי אייזיק חודקוב והוא מסר לרב בלוי שהרבי מאוד נהנה מהמאמר והרבי אף אמר שכדאי להוציא על-כך ספר המלקט בתוכו את כל הכללים שנלמדו עד-עתה.

ההוצאה[עריכה]

לאחר עשר שנים שהעניין התעכב, בערך בשנת תש"מ, קיבל הרב בלוי טלפון בהול מהמזכירות ומסרו לו שהרבי אמר שאם הספר לא ייצא בתקופה הקרובה, יטילו את התפקיד על מישהו אחר. הרב בלוי החל מיידית בעבודתו על הספר ואף לקח לו לעזר את בנו הרב יעקב מאיר בלוי, בכדי שיוכל להוציא את הספר במהירות האפשרית. ואכן כעבור שלשה שבועות יצא הספר במהדורתו הראשונה - לקראת י"א ניסן תש"מ.

כשהרבי קיבל את הספר החדש הוא שלח מכתב לרב בלוי ובו הוא משבח את הספר:"ת"ח ת"ח במיוחד על כל ששלח בקשר לכללי רש"י וכו', וחכמה (נוסף על המלאכה גדולה) יש כאן וכו' וכו'". ומאחל לו "שיזכה להוציא לאור מהדורא ב', ואחר כך ג' וכו'". (המכתב נדפס בראשיתו של הספר).

בכמה מספרי הלקוטי שיחות מציין הרבי לספר ב"פתח דבר", ופעם אף הוסיף ציון אליו בכתב יד קדשו. יש לציין כי בהוראת הרבי ספר זה הוא מהספרים היחידים שיצאו לאור על ידי חסידים ונדפס בהם השער בלאט של הרבי.

בקיץ תנש"א הוגשה לרבי המהדורה השניה, ובשנת תשע"ח הופיעה המהדורה השלישית והמורחבת.

הספר במהדורתו השלישית כולל: מכתב הרבי, פתח דבר, מבוא, "תורת חסד" (מאמר רחב לדרכו של הרבי בלימוד התורה והרבצתה), רשימת כללים בסיסיים, עשרים פרקים של "כללי רש"י" ובהם 620 כללים. בסך הכל כולל הספר 248 עמודים.

חלקו השני של הספר יכלול בעז"ה תמציות של שיחות בהם יודגמו הכללים.

ראו גם[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]