כולל אברכים (קראון הייטס)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף כולל מנחם)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

כולל אברכים קראון הייטס שעל ידי מזכירות הרבי, ובשמו הרשמי כולל מנחם הוא הכולל המרכזי של חסידי חב"ד בקראון הייטס והוא מסונף ומנוהל על ידי חברי המזכירות של הרבי, ובעבר, האברכים שלמדו בכולל היו מקבלים את המלגות מקופת המזכירות.

ראש הכולל הוא הרב אברהם יוסף הלר, מרבני חב"ד בשכונה.

תולדות הכולל[עריכה]

הכולל הוקם בשנת תשכ"ב בהוראתו הישירה של הרבי, ובראשו הועמד הרב אברהם זושא זיסקינד שכיהן כראש הכולל במשך חמש שנים עד לפטירתו הטראגית בראש חודש ניסן תשכ"ז.

עם הקמת הכולל הרבי נתן הסכמתו לקרא לכולל "כולל מנחם", והוא מהמוסדות הראשונים שנקראו בשם הרבי, ובאישורו.

כאשר החלה הבריחה מקראון הייטס בעקבות השתלטות השחורים על האזור, ביקש הרבי מהחסידים לא להיבהל ולהמשיך להתגורר באזורים המרוחקים ממרכז השכונה, על מנת לחזק את האחיזה היהודית במקום. בעקבות כך הציע אחד העסקנים להעביר את הכולל לרחוב יוטיקה, על מנת לחזק את הנוכחות היהודית באזור, אך הרבי התנגד להעברה זו והשיב "הרי נפסק בהלכה שסנהדרין סמוכה אצל המזבח".

הממונה מטעם מזכירות הרבי על הכולל היה הרב בנימין קליין.

בשנת תשמ"ה הורה הרבי לשנות את שמו של בנין 770 ל"בית אגודת חסידי חב"ד אהל יוסף יצחק ליובאוויטש" וכן את שמו של בניין הכולל שיקרא בשם זהה.

הרבי התייחס בקירוב גדול לתלמידי הכולל ונעזר בהם במספר פרויקטים והטיל עליהם שליחויות שונות, ביניהם ליווי ספרי התורה שנשלחו לנחלת הר חב"ד[1], עריכת ביאורים ומראי מקומות לספר ליקוטי תורה, ועוד.

עד לשנת תש"ס שכן הכולל ברחוב יוניון, מאחורי בניין 770, ובשנת תש"ס אמר הרב חיים יהודה קרינסקי כי ברצונו לשפץ את הבניין, ועל כן הוא מעביר באופן זמני את הכולל לבניין של צעירי אגודת חב"ד בארצות הברית, בקומה השניה שלו בפינת הרחובות קינגסטון ויוניון. בפועל לאחר שהפועלים הרסו את קירות המבנה, הפסיקה העבודה, והבניין נותר שומם והאברכים נשארו ללמוד בבניין של צעירי חב"ד.

הוצאה לאור[עריכה]

בשנים עברו, תלמידי הכולל הוציאו לאור ביטאון תורני בשם 'יגדיל תורה'.

משנת תשל"ג[2] יצא לאור "קובץ דברי תורה", השם נבחר על ידי הרבי, מחברי המערכת המייסדים הרב יהודה לייב שפירא. בתחילת ההוצאה לאור הורה הרבי, שיעבור על החומר אחד (או שנים) שאינו חבר בכולל. השיחה שבראש הקובץ תהיה מוגהת אך משהו חדש, כמו כן הענינים שנדפסו בקובץ יהיו חדשים[3]. החידוש שהיה בספר זה הוא שנדפס לא רק במכונת צילום (קופיר), אלא בדפוס ממש.

ספרים שיצאו-לאור בעריכת חברי הכולל:

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. שניאור זלמן ברגר, ספרי התורה שהרבי שלח לקהילות בארץ • סקירה מרתקת קישור לאתר חב"ד אינפו
  2. מתוך זכרונות הרב יהודה אריה לייב שפירא ממיאמי, ריש הקלטה מספר 12, לפי המיספור ביו טוב.
  3. עכ"פ בקובץ הראשון.