ישראל הרשקוביץ

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב הרשקוביץ נואם בכינוס השלוחים העולמי (תשע"ג)
מארח בביתו את ראש העיר אופקים מר איציק דנינו

הרב ישראל הרשקוביץ (יליד שנת תש"כ, 1960) הוא שליח הרבי, רב קהילת חב"ד ויו"ר המוסדות באופקים.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בכ"ב סיון תש"כ לאביו הרב אברהם יעקב הרשקוביץ בעיר ראשון לציון, ובגיל 3 עבר לבני ברק, שם למד בחיידר חב"ד מייד עם פתיחתו, כאשר מנהל החיידר היה הרב לייבל זלמנוב. (באותה תקופה למדו עימו הילדים (כיום הרבנים): זלמן לנדא, אייזיק לנדא, חיים שלמה דיסקין, ועוד).

בהגיעו לגיל ישיבה נכנס ללמוד בישיבת תומכי תמימים לוד, ולאחריה בישיבת תומכי תמימים כפר חב"ד, ובשנת תש"מ נמנה עם קבוצת הבחורים השלישית שנשלחה להקים ולבסס את ישיבת תומכי תמימים מגדל העמק. בשנת תשמ"א נסע ללמוד בישיבת תומכי תמימים המרכזית ב-770 בחצר הרבי, במסגרת שנת ה'קבוצה'.

לאחר שהוסמך לרבנות וחזר ארצה, נשא את רעייתו שרה ליפשא, בת הרב אברהם דונין שליח הרבי במושב מיטב שבחבל תענך.

שנה לאחר מכן בחודש מנחם אב תשמ"ה נשלח על ידי הרבי לאופקים וייסד את קהילת חב"ד המקומית, והחל לפעול להפצת תורה ויהדות בין תושבי העיר.

במשך השנים הביא תחתיו שלוחים נוספים והקים אימפריה חב"דית בעיר, ועל מוסדותיו נמנים: בית חב"ד המשרת את תושבי העיר לכל אורך שעות היום, בית כנסת חב"ד בנוסח האריז"ל, שבעה גני ילדים, בית ספר לבנות, תלמוד תורה חב"די, ובית התבשיל המספק ארוחות חמות לנזקקים. בסך הכל מתחנכים במוסדות שבאחריותו כתשע מאות ילדים.

בשנת תשמ"ח החלו גורמים שונים להתנכל לפעילות בית חב"ד, והרב הרשקוביץ שאל את הרבי באמצעות הרב יוסף יצחק אהרונוב האם להריץ רשימה עצמאית שתתמוך בפעילות החב"דית בעיר. כמענה על השיב הרבי שהדבר שייך לראשי עסקני חב"ד בארץ הקודש, ואינו שייך כלל לפעולות של צעירי אגודת חב"ד. ואכן פנה הרב הרשקוביץ לראשי עסקני חב"ד ובאסיפה שהתקיימה בכפר חב"ד השתתפו הגה"ח הרב מ.ש אשכנזי רבה של כפר חב"ד, הרב שמואל חפר מנהל מכללת בית רבקה, הרב נחום כהן נציג צא"ח והרב מאיר פריימן מנהל רשת חב"ד. הכרעת הנוכחים באסיפה הייתה: שלאור המצב הנ"ל נותנים רשות להרב הרשקוביץ ולמעשה לחב"ד אופקים - להריץ רשימה שתתמודד על חברות במועצת העיר (אך מפני קוצר הזמן שנשאר עד הבחירות, המליצו שבשלב זה חב"ד תתמוך באותה מפלגה שתתחייב לייצג את חב"ד במועצת העיר). הרב הרשקוביץ אומר שדברים של הרבי לא הולכים ח"ו לשווא, ואם אסיפת עסקני חב"ד שישבו בהוראת הרבי החליטו שחב"ד תריץ רשימה למועצת העיר בשם חב"ד, הרי בוודאי בע"ה יגיע הזמן שחב"ד אופקים יעשו זאת.

בי"א ניסן תשס"ג מונה כרב קהילת חב"ד בעיר[1].

בכ"ט סיון תשע"א נפטרה בטרם עת בתו חיה מושקא בת העשרים ושתיים[2], והרב הרשקוביץ החליט למנף את השכול והיגון לפעילות ועשייה, ורתם את בית חב"ד שבהנהלתו לייסוד מדרשייה לנערות שנקראה על שם בתו, ופתיחה של מבצע ארצי לבנות חב"ד ברחבי הארץ לעילוי נשמתה[3].

בחודש אב של אותה שנה, הצליח הרב הרשקוביץ להתגבר על הקשיים הבירוקרטיים, והודיע על הקמת בניין העתק שיוקם בעיר בדוגמת בית רבינו שבבבל - 770[4].

בכ"א חשון תשע"ג קיבל את תואר 'יקיר העיר אופקים' והמעמד נחנך בטקס רב רושם[5].

בבחירות לרשויות המקומיות שנערכו בשנת תשע"ד נוצר קשר קרוב בינו לבין מר איציק דנינו שהתמודד על ראשות העירייה, והרב הרשקוביץ השפיע עליו לכתוב לרבי. לאחר הנצחון בבחירות בהם גבר דנינו על שאר המתמודדים בהפרש ניכר, צעדו הראשון היה להגיע לביתו של הרב הרשקוביץ להודות לו על הנס, ולהבטיח שיתוף פעולה וסיוע למוסדות חב"ד בעיר[6].

בשנת תשע"ו הצטרף לרבני מכון הלכה - חב"ד.

משפחתו[עריכה]

 • אחיו, הרב יוסף שאול הרשקוביץ מלוד - מנהל חיידר אידיש אהלי תורה בכפר חב"ד
 • אחיו, הרב מאיר יחיאל הרשקוביץ מביתר עילית - משלוחי הרבי למרכז הפצת המעיינות היכל מנחם בירושלים
 • אחיו, הרב צבי הרשקוביץ - מכפר חב"ד
 • גיסו, הרב טוביה דורון - מנכבדי קהילת חב"ד בבת ים
 • גיסו, הרב יעקב רושנבסקי - מירושלים
 • גיסו, ר׳ אביעזר מרינברג - מקרית מוצקין
 • גיסו, הרב זאב פיזם - שליח הרבי בשדרות
 • חתנו, ר' שניאור קעניג - משלוחי הרבי באופקים
 • חתנו, ר' שלמה צבי ריזל (שלומי) - מלוד
 • חתנו, ר' לוי פרידמן - משלוחי הרבי באופקים
 • חתנו, הרב צביקה סגל - משלוחי הרבי לאופקים ומרבני הישיבה

קישורים חיצוניים[עריכה]

טורי דעה ומכתבים
נאומים

הערות שוליים