ישראל דב לבנוני

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב לבנוני

הרב ישראל דב לבנוני (י"ז חשוון תרפ"ב - כ' מנחם אב תשע"ט) היה ידוע כמומחה בעל שם העוסק בצורת בית המקדש השני, שנודע בעיקר בשל הדגם המיניאטורי של בית המקדש השני שיצר על פי שיטת הרמב"ם.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בדרום צ'כוסלובקיה בי"ז חשון תרפ"ב, להוריו משה ושיינדל וייס הי"ד.

בצעירותו למד אצל הרב מנייטרא והרה"ק החקל יצחק זצ"ל, והיה דבוק לרה"ק האדמו"ר מסאסוב-קרעצקי.

בימי השואה שהה במחנות עבודה ובמסירות נפש אמיתית שמר על קיום תורה ומצוות באמונה שלימה (וסבל מכאובים רבים ברגליו כל ימיו בעקבות תחבולות שעשה כדי שיפטרוהו מעבודות פרך הכרוכות בחילול שבת) ובניסי ניסים ניצל כמה וכמה פעמים וזכה לעלות לארץ הקודש בגיל 22, בארה"ק היה רופא השיניים של האדמו"ר רבי אהרון מבעלז זצ"ל.

לאחר נישואיו עם רעייתו שרה פרומה נסע להתגורר בקראון הייטס בנוי יורק ולאחר כעשרים שנה עלה לארה"ק והתגורר בצפת, שם התעסק בשיפוץ בית העלמין והקמתה מחדש של החברא קדישא, וכן ביסס את מכולת חב"ד שם והתעסק במסירות לתקן ולשפץ עשרות בתים ישנים שסבלו מקור וגשם שגרם למחלות רבות. בשנות המ' קבע את מגוריו בירושלים, ובמקביל לעבודתו לצרכי פרנסה הקדיש זמן רב למחקר אודות צורת בית המקדש השני על פי המקורות.

במשך השנים רכש מומחיות רבה בעניני בית המקדש, ובשנת תשמ"ז החל לעמול על בניית דגם מניאטורי של בית המקדש השני על פי דעת הרמב"ם, כשלאורך כל זמן העבודה התייעץ רבות עם רבנים.

מראה לרבי את דגם בית המקדש שהכין

בשנת תשנ"ב טס עם דגם בית המקדש אל הרבי, וזכה לעבור לפני הרבי בחלוקת הדולרים שנערכה בכ"ו אדר תשנ"ב, ותוך סקירת עין אחת העיר לו הרבי על חוסר דיוק בכבש של המזבח ש"צריך להיות גדול יותר", הערה שהתבררה כמדוייקת , והכבש היה קצר ע"פ קנה מידה ב3 מ"מ..

בשנות הס' עסק בלהט בניסיון לחדש את ה'סמיכה', ולאחר מאמצים ואישורם של רבנים המקובלים מכל החוגים החתים מאות רבנים על 'סמיכה' לרב משה הלברשטאם (מו"צ העדה החרדית, שאף נתן לו הסכמה לספרו על בית המקדש) והוא הסמיך את הרב לבנוני ואחריו עשרות רבנים. מפי השמועה, זכה לברכה מהרבי לאריכות ימים, ונפטר בשיבה טובה בגיל 97 בכ' מנחם אב תשע"ט.

נטמן בבית העלמין הר הזיתים בירושלים חלקת חב"ד.

ספריו[עריכה]

  • המקדש בירושלים

משפחתו[עריכה]

  • בנו, הרב אברהם משה לבנוני - ראש כולל בבורו פארק
  • בנו, הרב מאיר יעקב לבנוני - כפר חב"ד, שליח בישובי צפון גזר
  • מנכדיו; הרב ברוך לבנוני- ראש ישיבת תומכי תמימים טבריה, הרב מנחם מענדל לבנוני שליח בעיר רמת גן

קישורים חיצוניים[עריכה]