מכון מעיינות

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף ישיבת מעיינות)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
המונח "ישיבת מעיינות" מפנה לכאן. לערך העוסק במכון הוצאה לאור, ראו מכון מעיינות (הוצאה לאור).
לוגו הישיבה

מכון מעיינות ללימודי יהדות (באנגלית: Mayanot Institute of Jewish Studies) הוא מוסד חינוכי לדוברי אנגלית בירושלים, הכולל מסגרת ישיבתית לצעירים חוזרים בתשובה בראשות הרב ישראל נח ויכנין, לצד מסגרת נפרדת של הרצאות ושיעורים לבנות.

היסטוריה[עריכה]

מכון מעיינות נוסד בשנת תשנ"ו על מנת לתת מענה לצורך שגבר עם השנים למסגרת חינוכית-חב"דית צעירים דוברי אנגלית המתקרבים ליהדות ומבקשים להעמיק את הקשר והזהות היהודית שלהם.

את המכון ייסד הרב כתריאל שם טוב יחד עם הרב שלמה גסטטנר בסיועו של הגביר החסידי ר' יוסף יצחק גוטניק, שעזר ברכישת מבנה עבור הישיבה במיקום מרכזי ומבוקש בירושלים, בסמיכות לשוק מחנה יהודה ובמרחק הליכה מהכותל המערבי.

בתחילה העניק המכון שיעורים והרצאות במיסטיקה יהודית, פילוסופיה, גמרא וחסידות, ועם מינויו של הרב ישראל נח ויכנין כראש הישיבה, קיבל המכון מסגרת לימודים מסודרת במשך כל ימות השבוע.

בשנת תשס"ח הוקם תחת המכון מסגרת נפרדת של שיעורים והרצאות לנשים, שפעילותו מתרכזת כרגע בבית כנסת מעיינות בשכונת נחלאות, בעיר.

המכון נודע בעיקר בשל הצלחתו להכשיר את הבאים בשעריו ללימוד עצמאי בגמרא תוך תקופת זמן קצרה יחסית, ובשל האפשרויות שהוא מעניק לתלמידים להשלים במקביל את לימודיהם על פי הקצב האישי ורמת הידע שהם צברו.

תכניות המכון מוכרות על ידי מסע 'תגלית' של הסוכנות היהודית וממשלת ישראל, והוא נתמך על ידי משפחת שוטנשטיין, ופילנטרופים אחרים.

צוות[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

  • [www.mayanot.edu אתר הבית]