ירמיהו קאליפא

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב ירמיהו קאליפא

הרב ירמיהו קאליפא (יליד שנת תשכ"ד) הינו משלוחי הרבי לבאר שבע, מנכ"ל ישיבת תומכי תמימים באר שבע, מייסד בית הכנסת בית מנחם בעיר מגוריו, מעסקני חב"ד באה"ק ומפעילי משיח בארץ.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בא' חשוון תשכ"ד בבאר שבע למשפחה מסורתית, ולערך בשנת תשמ"ב גויס לצבא, והתמנה למפקד טנק. כעבור זמן קצר מגיוסו פרצה מלחמת לבנון הראשונה, ולחם בה לאורך כל שנות שירותו בצבא.

לאחר שיחרורו טס לגור בארה"ב, שם התקרב על ידי תלמידי הקבוצה לחסידות חב"ד, והחל להגיע בתדירות ל-770, לאורך כל שנת תשמ"ו.

לאחר נישואיו עם רעייתו אפרת למשפחת שפילברג, עבר להתגורר בשכונת ברוקנס שבניו־יורק. על פי הוראת הרבי, בה פעל לקירוב יהודים ואף זכה והביא מקורבים רבים לרבי.

שליחותו לבאר שבע[עריכה]

ביום ראשון י"ז סיוון תש"נ, עבר לפני הרבי במעמד חלוקת הדולרים, בה הטיל עליו הרבי את השליחות לעיר באר שבע, וכפי שאמר: "באר שבע היא העיר שלך, אזי, על אחריותך לפעול בה בכל העניינים של אברהם אבינו של יצחק בנו ושל יעקב בנו . . בשורות טובות, הצלחה רבה".

לאחר הוראה מפורשת זו, החל לפעול בעיר באר שבע, בה פועל רבות לחיזוק וביסוס היהדות והפצת בשורת הגאולה וזהות הגואל, וכל זאת בכל רחבי באר שבע.

בהמשך, עם התרחבות הפעילות החב"דית בעיר, בשנת תשס"ב הקים את ישיבת תומכי תמימים באר שבע בעידודו של הרב שלמה מיידנצ'יק.

בהמשך הקים את בית הכנסת "בית מנחם" של קהילת חב"ד בעיר, והביא את הרב מנחם כהן, לכהן פאר כרבה של הקהילה, כמו"כ ייסד מספר בתי חב"ד בעיר ואף הביא שלוחים לעיר באר שבע על מנת להפעיל את הבתי חב"ד, בין הבתי חב"ד שהקים: בית חב"ד שכונת דרום, בית חב"ד בשכונת נווה זאב, המשמש גם כמרכז לדוברי רוסית בבאר שבע, בית חב"ד בשכונה ג' "היכל מנחם" ועוד.

פועלו של הרב קאליפא ידוע בקרב תושבי העיר ובעיקר עם אנשי העסקים בבאר שבע, קשריו הרבים עם ראש העיר וצמרת הנהלת העיר וכן עם רב העיר ורבני השכונות הם לעזר רב לכל ענייני השליחות בבאר שבע, מוכר לתושבי העיר בכלל ולחברי קהילת חב"ד בפרט בזכות הצעותיו המועילות ובסיוע הרב שנותן לכל מבקש באשר הוא, ביד רחבה ובנפש חפצה.

פעילות ציבורית[עריכה]

אגו"ח - במשך שנים היה ל'יד ימינו' של יו"ר אגו"ח באה"ק, ר' שלמה מיידנצ'יק ועזר לו בכל המצטרך, לאחר פטירתו של הרב מיידנצ'יק עמד לימין משפחתו ולימין הרב משה אשכנזי לשלימות אגו"ח באה"ק במשך מספר שנים. בהמשך התבקש ע"י הנהלת אגו"ח להפיק את "כנס המנהלים השנתי" בו כל שנה מתאספים מנהלי מוסדות חב"ד באה"ק ואף שימש כחבר הועד המתכנן את תוכניות הכינוס.

הפצת משיח באה"ק - במשך שנים רבות עסק - ועדיין עוסק - בהפצת ענייני גאולה ומשיח ברחבי אה"ק ועסק בזאת יחד עם יו"ר האגודה למען הגאולה האמתית והשלימה באה"ק הרב זמרוני ציק ואירגן עימו כינוסי משיח ופעולות רבות וחשובות בפירסום בשורת הגאולה כמו"כ התבקש ע"י ועה"פ מטה משיח באה"ק להפיק את כינוסי "מפגן ענק" שנערכו לרגל י"א ניסן בכל שנה אשר בכינוסי אלו השתתפו עשרות אלפי אנשים, נשים וטף מכלל המגזרים וכן הפיק וניהל במשך מספר שנים את "שבתות שכולה משיח" אשר מתקיימות מספר פעמים בשנה ומחזקות את אנ"ש באה"ק בכל ענייני משיח וגאולה, היה שותף בהקמת "המטה המשותף" אירגון שאיחד סביבו את כלל האירוגנים החב"דים להפצת פירסום בשורת הגאולה.

דאגה לפרט - בזכות קשריו הרבים עם ראשי הממשל בארץ ועם ראשי עיירית באר שבע, דואג באופן אישי לסידור מקומות עבודה לציבור החרדי בכלל ולציבור אנ"ש חסידי חב"ד בפרט, בכל רחבי הדרום, בעבר בשיתוף פעולה עם שר העבודה והכלכלה דאז - ר' אלי ישי וכיום עם סגן רה"ע בב"ש ר' עופר כרדי. כמו"כ הודות לקשריו עם רב העיר באר שבע הרה"ג הרב יהודה דרעי שליט"א דואג לאברכים החב"דים בבאר שבע למקום לימודים מסודר בכולל וכן פועל יחד עם רב העיר למלחמה במיסיון בבאר שבע ולהציל משפחות רבות מרדת שחת.

משפחתו[עריכה]

בניו

  • ר' מנחם מענדל - ממייסדי בית חב"ד באי מורו שבברזיל ושליח בשכונת דרום בבאר שבע.

חתניו

  • ר' צבי הלל - באר שבע.
  • ר' מנחם מענדל זרביב - באר שבע.
  • הרב ישראל ירדני - משגיח בישיבת תומכי תמימים באר שבע - אופקים.

קישורים חיצוניים[עריכה]