ירחמיאל טיליס

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב טיליס עם ספר הביכורים שלו באנגלית: "SATURDAY NIGHT FULL MOON" ("מוצאי שבת - ירח מלא")

הרב ירחמיאל מיכאל טיליס (יליד שנת תש"ה, 1945) הוא משלושת מייסדי מכון אסנט - מרכז עולמי ללימוד קבלה שמרכזו בצפת, המפורסם כמרצה וסופר רהוט בשפה האנגלית.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בחודש אדר תש"ה למשפחה ממוצא רוסי בשכונת ברונקס שבניו יורק, בבית בו לא הקפידו על שמירת התורה והמצוות.

בצעירותו הצליח רבות בתחום הספורט, ומשסיים את לימודיו בתיכון נכנס ללמוד באוניברסיטת 'הארפר' הניו-יורקית (כיום: אוניברסיטת 'בינגהמטון') שם התמחה בלימודי פילוסופיה והשלים תואר ראשון.

תוך כדי לימודיו באוניברסיטה, נרשם לפרוייקט התנדבותי של ממשלת ארצות הברית וחבר לארבעים ושניים סטודנטים שנשלחו למחוזות נידחים על מנת ללמד את ילידי המקום את השפה האנגלית ולהכיר להם את התרבות האמריקאית.

לאחר שעבר מבחני ידיעה והכשרה נרחבים, נשלח לעיירה שומסייג שבתאילנד שם שהה במשך שנתיים וחצי ונחל הצלחה רבה בשליחותו החינוכית וגרם למשפחות רבות לרכוש את השפה האנגלית ולאמץ אורח חיים ותרבות אמריקאית.

לקראת סיום תקופת שליחותו החל להתעניין בתורת הבודהיזם וביקר במשך תקופה במרכז בודהיסטי חשוב בתאילנד, ולאחר מכן חזר לארצות הברית משם יצא למסע תרמילאים לקליפורניה.

עם השלמת המסע, חזר ללמוד באוניברסיטת בינגהמטון והתגורר בדירה שכורה עם חבר ילדות. בתקופה זו החל להתעניין בתחום התזונה ובמהלך עיסוקו בתחום פגש בתזונאי הבכיר ד"ר מאיר מיכאל אבוחצירא שעשה באותה שעה את דרכו לחסידות חב"ד והפך לידידו הקרוב.

הידידות הקרובה בינו לבין אבוחצירא השפיעה על אורח חייו והוא החל להתעניין לצד לימודי התזונה באורח החיים היהודי, וקיבל על עצמו בהדרגתיות קיום מצוות מעשיות.

בחג הפורים תשל"ב נסע לרבי לראשונה, ושלושה חודשים מאוחר יותר הגיע שוב לביקור בחצר הרבי בקראון הייטס, ובעקבות ביקורים אלו הפך לחסיד חב"ד ונכנס ללמוד בישיבה לבעלי תשובה 'הדר התורה' שם שקד על לימוד תורה וחסידות עד לבואו בקשרי השידוכין.

לפני חגיגת החתונה סידר לו ראש ישיבת הדר התורה הרב ישראל ג'ייקובסון יחידות פרטית אצל הרבי, במהלכה שלף הרבי מבין מאות מכתבים מכתב שכתב לו הרב טיליס בעבר.

בחודש כסלו תשל"ד נשא את רעייתו שולמית, ולאחריהם קבע את מגוריו בשכונת פלטבוש שם עסק בכתיבת ספרו של ד"ר אבוחצירא. בהמשך עבר הזוג בברכת הרבי להתגורר בקראון הייטס בקומה העליונה שביתם של משפחת בוימגרטן.

בשנת תשל"ח ערך מסע ביקור ממושך בארץ הקודש במהלכו הגיע לצפת וקיבל הצעה משלוחי הרבי שהתגוררו שם להצטרף לצוות החינוכי בבית הספר בית חנה החב"די בעיר, ולשמש כמורה לאנגלית.

לאחר חזרתו לקראון הייטס, שאל את הרבי האם עליו לקבל את הצעת השליחות שקיבל להצטרף לשלוחי הרבי בקליפורניה או לקבל את הצעת השליחות בצפת, והרבי השיב במתיחת קו מתחת להצעה "משרה ללימוד אנגלית בצפת".

במקביל למשרתו בבית הספר, נכנס ללמוד בכולל צמח צדק הפועל בצפת.

פעילות ציבורית[עריכה]

בברכת הרבי חבר בשנת תשמ"ג לידידיו הרב שאול לייטר והרב משה ווישנפסקי להקמת מכון אסנט, שמטרתו להפיץ את פנימיות התורה בשפה שתזמין את הציבור הרחב ותמשוך תיירים מרחבי הארץ והעולם.

המכון שווק כ"מרכז עולמי ללימוד הקבלה", והוקם בקצה העיר העתיקה בפינה המשקיפה על נופי צפת.


בשנת תשמ"ה החל להוציא תחת המכון עלון שבועי בשפה האנגלית, אותו ערך במשך ארבע עשרה שנה עד לשנת תשנ"ט.

בהמשך הצטרף לצוות הרוחני של מכון אלטע המיועד לנערות חזורות בתשובה.

עם המעבר לעידן הדיגטלי, התמנה הרב טיליס כאחראי וכמפעיל של שתי אתרי האינטרנט הפועלים מטעם מכון אסנט.

לאורך השנים התפרסם הרב טיליס כבעל חוש מיוחד לסיפורי צדיקים ואנשים רבים נוהרים לשמוע את סיפוריו.

בשנת תשע"ג הוציא לאור את ספרו הראשון באנגלית "SATURDAY NIGHT FULL MOON" ("מוצאי שבת - ירח מלא") שזכה לתפוצה רחבה.

משפחתו[עריכה]

  • בנו, הרב יהודה טליס - צפת
  • בנו, יוסף טליס

קישורים חיצוניים[עריכה]