יקותיאל פרקש

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב פרקש
הרב יקותיאל פרקש עובר לפני הרבי
הרב פרקש מוסר שיעור דרך המחשב בתקופת ההסגר

הרב יקותיאל פרקש הינו חסיד חב"ד פוסק הלכה מרכזי ומחבר ספרים, לשעבר ראש ישיבת 'מרכז גוטניק'.

תולדות חיים[עריכה]

הרב יקותיאל נולד במחנה פליטים פוקינג שבגרמניה לאביו הרב אהרון גרשון פרקש, הגיע מבית של חסידי הונגריה למד בישיבת פערשבורג - חכמי לובלין ולאחר מכן בתולדות אהרון, ולאחר נישואיו עם רחל גרומן (נכדת ר' עמרם בלוי), והסמכתו לרבנות החל לכהן כמורה צדק בבית הדין של העדה החרדית בירושלים. ידיעותיו ההלכתיות הקנו לו פרסום בקנה מידה ארצי ומעמדו התקבע כפוסק בכיר, בפרט בענינים הנוגעים להלכות שבת, הלכות חול המועד ולהלכות טהרה.

נחשב כתלמידו המובהק של הרב שמואל וואזנר, והיה מקורב לגדולי רבני ירושלים, גאב"ד העדה החרדית הרב יעקב יצחק ווייס מחבר שו"ת 'מנחת יצחק', הרב שלמה זלמן אוירבאך ועוד. וכן זכה לשמש כמשב"ק אצל האדמו"ר מתולדות אהרן הרב אברהם יצחק קאהן.

בתחילת שנות הלמ"דים נוצר קשר בינו לבין חסידי חב"ד, והוא החל לעסוק בלימוד החסידות ובצעדים איטיים החל להפוך את ביתו לבית חב"די. תהליך זה נמשך עד לנסיעתו לחצר הרבי בשנת תש"מ, אז נכנס ליחידות אישית אצל הרבי יחד עם רעייתו, ולאחריה החליט באופן סופי להפוך לחסיד חב"ד מוצהר.

במהלך היחידות הרבי פנה לאשתו ואמר לה שהיות והיא מצאצאיו של הרב עמרם בלויא שנהג ללכת בתוקף בדרכו, הדבר יכול לשמש גם לה כתמרור מכוון בדרכה בחסידות חב"ד, שלא תתפעל מאף אחד ותתמיד בכך בתוקף המתאים. בנוסף, הרבי הורה לה לפרסם בין הנשים עמם היא באה במגע בדבר ההכרח בלימוד תורת החסידות גם על ידי נשים.

כאשר עבר בחלוקת דולרים אצל הרבי ואמר שרוצה לכתוב ספר על הלכות שבת הרבי אמר לו שמעטים אלו שכתבו על הלכות חול המועד, ושיכתוב על חול המועד, הרב פרקש קיבל ההוראה והוציא את הספר חול המועד כהלכתו, שנחשב כפורץ דרך בהלכות חול המועד בריכוז ההלכות, ובהתמודדויות עם החיים המודרנים, שנים רבות היה היחיד מסוגו.

הרב עבד במשך שנים כראש ישיבת מרכז גוטניק וכן כר"מ בישיבת תורת אמת.

הרב שיכל בחייו שלוש בנות.

ספריו[עריכה]

משפחתו[עריכה]

לרב פרקש 14 ילדים.

לקריאה נוספת[עריכה]

  • גרם בזה נחת רוח אמיתי, שבועון כפר חב"ד גליון 1900 עמוד 26

קישורים חיצוניים[עריכה]

וידאו
אודיו
כתבות