יצחק סנדרוי

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
איציק נואם בכינוס של האגודה למען הגאולה

ר' יצחק (איציק) סנדרוי הוא מייסד ומנהל את ישיבת תומכי תמימים יצהר ומקים היישוב מצפה משיח ביצהר שבשומרון. חסיד בעל מסירות נפש.

איציק חווה ניסים רבים, ופעמים רבות ניצל ממוות בטוח, והציל יהודים רבים אחרים. חבריו הטובים נהרגו בפיגועי טרור ברחבי השומרון.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בשנת תשמ"א בנחלת הר חב"ד. בגיל 10 קיבלו הוריו הוראה מהרבי באמצעות המזכיר הרב יהודה לייב גרונר לעבור להתגורר ביישוב יצהר. בזמן שהרב גרונר העביר את ההוראה היה הרבי על הקו.

איציק למד במוסדות החינוך שביישוב ובישיבה תיכונית, ונסע לרבי לראשונה בתחילת שנות הסמ"כים, יחד עם תלמידי הקבוצה.

שירת בצה"ל ביחידה ללוחמה בטרור (לוט"ר), וכיום הוא מדריך ירי וכותב תורת לחימה.

איציק משמש כמפקד כיתת הכוננות של היישוב, ומנהל הפעילות של בית חב"ד.

מצפה משיח[עריכה]

בשנת תשס"ב, בעקבות ריבוי מקרי טרור ברחבי יהודה ושומרון, החליט על הקמת מצפה משיח ליד היישוב יצהר. בתחילה הועמד במצפה אוהל ששימש ללינת התושבים, שהיו אז בחורים לא נשואים. במקום לא היה חשמל ומים, ובמשך הזמן השתפרו תנאי המקום, והאוהלים הוחלפו במבנים ניידים, והמקום חובר למים וחשמל.

בי' סיון תשס"ג נשא לאשה את מרת רבקה בת ר' רפי בר חן, ועבר להתגורר בגבעה, והיה למעשה תושב הקבע הראשון. לאחר מכן הצטרפו למקום משפחות נוספות, וכיום מונה המצפה קרוב ל-10 משפחות.

ביום האחרון של שמחת השבע ברכות נסעו לביתם דרך הכפר הערבי חוורא, ונתקלו במחבלים שסקלו באבנים רכבים יהודיים, ורק בנס יצאו בחיים.

ביתו של איציק נהרס פעמיים על ידי כוחות משטרה, ונבנה מחדש לאחר כל הרס.

ישיבת תומכי תמימים במצפה[עריכה]

איציק מקבל תעודת הוקרה ממפקד הגדוד

בשנת תשע"א החל איציק לקבל פעמים רבות הוראות מהרבי באמצעות האגרות קודש לפתוח ישיבת תומכי תמימים במצפה. הוראות הרבי על פתיחת הישיבה הגיעו בתחילת השנה, ובי"ט כסלו הוחלט סופית על פתיחת הישיבה, ועל פי הוראה של הרבי באגרות קודש ההכרזה הרשמית של פתיחת הישיבה הייתה ביו"ד שבט.

בתחילה למדו התלמידים בסלון ביתו של איציק, כשהמטבח הביתי משמש גם כמטבח לתלמידי הישיבה. עם הזמן נאספו כספים לבניית מבנים לישיבה, והתלמידים עברו למבנים משלהם.

קישורים חיצוניים[עריכה]