יצחק יעקב מינקוביץ'

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Male no free image yet-he.svg.png

הרב יצחק יעקב מינקוביץ' (כונה בפי חסידים בשם איטשע ליימעס, כסלו תרמ"ז-ח' תמוז תש"י) היה מתלמידי ישיבת תומכי תמימים ליובאוויטש, ומנכבדי קהילת חב"ד בפריז. נמנה בין עשרת התמימים שאדמו"ר הריי"צ השביע אותם להתמסר להחזקת המחתרת בברית המועצות עד טיפת הדם האחרונה.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בחודש כסלו תרמ"ז בעיירה החסידית נעוועל לאביו ר' לימא מינקוביץ'.

בצעירותו זכה ללמוד בישיבת תומכי תמימים ליובאוויטש בחצרו של אדמו"ר הרש"ב בין השנים תרס"ג-תרס"ז, שם דבק בו הכינוי 'איטשקע ליימא'ס' על שם אביו ר' לימא.

בשנת תרפ"ב נמנה בין עשרת התמימים שאדמו"ר הריי"צ השביע אותם להתמסר להחזקת המחתרת בברית המועצות עד טיפת הדם האחרונה[1], ופעל במסירות נפש להחזקת רשת ישיבות תומכי תמימים המחתרתית ולהחייאת היהדות בכל רחבי רוסיה.

לאחר מלחמת העולם השניה הצטרף לחסידים שהבריחו את גבולות רוסיה ביציאת רוסיה המפורסמת וקבע את מושבו בפריז שם היה אחראי על איסוף כספי המעמד ושליחתם לאדמו"ר הריי"צ[2], ומשם גם התכתב עם הרבי ושלח לו רשימות של סיפורי חסידים[3]. כן עסק שם בהעתקת כתבי חסידות[4].

על אף שקיבל בתחילה הוראה מאדמו"ר הריי"צ להגר לארצות הברית, האישורים ממשרד ההגירה האמריקאי התעכבו, ובינתיים הוא חלה ונפטר בפריז בח' תמוז תש"י בהיותו בן 63 בלבד. גופתו נטמנה בבית העלמין צפת והיא ממוקמת בסמיכות למצבתו של ר' ישראל אריה לייב שניאורסון אחיו של הרבי שנטמן במקום שלוש שנים מאוחר יותר.

משפחתו[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים