יעקב משה מנדלסון

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב מנדלסון - רב קהילת חב"ד בערד

הרב יעקב משה מנדלסון (יליד שנת תשכ"ז, 1966) הוא ממלא מקום חמיו הרב בן ציון ליפסקר בתפקיד רב קהילת חב"ד בערד.

תולדות חיים[עריכה]

נולד יחד עם אחיו התאום הרב חיים מנחם מנדלסון בי"ג טבת תשכ"ז בירושלים, לאביו הרב נחמיה מנדלסון ולאמו מרת מרים אטיל.

בצעירותו החל את לימודיו בישיבה קטנה 'קול תורה', ולאחר מכן עבר ללמוד בישיבת תומכי תמימים קרית גת ובישיבת תומכי תמימים כפר חב"ד, ובשנת תשמ"ז נסע ללמוד בישיבת תומכי תמימים המרכזית ב-770 במסגרת שנת ה'קבוצה'.

לאחר נישואיו עם רעייתו חנה, בתו של שליח הרבי, רב העיר ורב קהילת חב"ד בערד הרב בן ציון ליפסקר, התיישב בנחלת הר חב"ד ונכנס ללמוד בכולל אברכים להכשרת רבני ערים בהנהלת הרב אברהם מנחם מנדל וכטר ושקד שם במשך חמש שנים על לימודיו, ובהמשך התמנה כרב היישוב 'נאות הכיכר' והועמד בראש כולל לדיינות והוראה שהוקם בערד על ידי חמיו. בשנת תשס"ד אף הצטרף כחבר הנהלת ישיבת חב"ד לבחורים חב"דיים תושבי חו"ל שהוקמה בערד (ועברה לאחר מכן לחולון).

ברבנות קהילת חב"ד בערד[עריכה]

בפגישה עם חברי כנסת של הציבור הלאומי-דתי, חבר הכנסת מיכאל בן ארי, יעקב כץ (כצל'ה) ואורי אריאל

בעקבות פטירת חמיו בשנת תש"ע, ובהתאם לפסק ההלכה שכאשר אין בן שיירש את אביו יורש אותו החתן, פעלו רבני חב"ד למנות את הרב מנדלסון כרב קהילת חב"ד בערד במקום הרב ליפסקר[1].

חמיו שכיהן כרב העיר, כיהן גם כרב בית הכנסת המרכזי שהפך עם השנים לבית הכנסת חב"די, ובעקבות פטירתו החלה קהילת חסידי גור להשתלט בכוח על המבנה, ודחקו את רגליו של הרב מנדלסון, ואף איימו על חייו אם ימשיך להתעקש להחזיק במבנה[2], ובסופו של דבר הצליחו לנשל את קהילת חב"ד בערד מהמבנה.

מאז התמנותו, פעל להקמת מוסדות החינוך החב"דיים בעיר בשם 'אור מנחם', ובשנת תשע"ה פתח בקמפיין הקורא לכלל הציבור החב"די להטות כתף למען הקמת מבנה נאות עבור קהילת חב"ד בערד תחת הסיסמא "ערד מתי?!".

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים