יעקב כץ (שיקגו)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ר' יעקב כץ היה ממקורבי אדמו"ר הריי"צ והרבי, איש עסקים תושב שיקגו, ששימש כמקריא ההגדה בליל הסדר אצל רבותינו נשיאינו.

תולדות חיים[עריכה]

נולד לאביו ר' זלמן כץ[1].

נמנה על חשובי בעלי העסקים בשיקגו, וניהל רשת חנויות נעליים. כאשר הקים אדמו"ר הריי"צ את ישיבת אחי תמימים שיקגו והיא נקלעה לחובות כספיים ועמדה בפני סכנת עיקול על ידי ההוצאה לפועל, משכן את רשת חנויות הנעליים שבהנהלתו. בהקשר לכך התבטא פעם הרבי ששואלים אותו מדוע מעניק לו יחס מיוחד, והתשובה היא שמבין כל אלו שלמדו בתומכי תמימים בליובאוויטש אף אחד לא עשה את מה שהוא עשה.

בנוסף, תמך רבות בפילות החב"דית וביוזמות שונות שקידם אדמו"ר הריי"צ, וכן דאג לתווך בין נדבנים נוספים למוסדות ליובאוויטש, ואף היה המתווך שהשפיע על הגביר יוסף חיים רבינסון לתרום את הדפסת סדרת הספרים שדי חמד.

לאורך השנים הקפיד לנסוע לרבי לכל חג ומועד, וכבר בזמנו של אדמו"ר הריי"צ מונה לשמש כמקריא ההגדה בליל הסדר, והמשיך לשמש בתפקיד זה גם לאחר הסתלקותו של אדמו"ר הריי"צ, בשולחן ליל הסדר שערך הרבי בדירתו של אדמו"ר הריי"צ. בשנים מאוחרות יותר, היה בנו הירשל שואל את ארבעת הקושיות.

כמו כן, שימש פעמים רבות כשליח ציבור במניני התפילה של הרבי.

השתתף בהוראת הרבי בכינוסים שנערכו על ידי צעירי חב"ד, והיה עורך בהם סקירה על הפעילות החב"דית בשיקגו, והיה מעביר מסרים שהרבי אמר לו לומר[2].

זכה לקירובים רבים מהרבי. כך לדוגמא, נהג הרבי ליצור עמו קשר טלפוני בכל ערב ראש חודש לפני נסיעתו לאוהל[3], וזאת חרף מנהגו של הרבי[4] שלא לשוחח בטלפון. כאשר נשאל הרבי על ידי אחד החסידים מדוע משוחח דווקא עם ר' יעקב כ"ץ ועם הרב יאללעס, השיב הרבי: "אלו חסידים ש'ירשתי' מחותני"[5].

בעת חלוקת דולרים על ידי הטנקיסטים בסיום התוועדות ערב ראש השנה תשמ"ו, הרבי זרק לעברו חבילת דולרים.

נפטר אור ליום א' חשוון תשנ"ג.

משפחתו[עריכה]

  • בנו ר' הירש כ"ץ

הערות שוליים

  1. בספר עבד אברהם אנכי עמוד 381 מובא מכתבו של הרבי מחול המועד פסח תשי"ב בו מבקש מהרב אליעזר קרסיק לסייע לו במציאת דירה.
  2. באחת השנים סיפר שנכנס ליחידות לרבי לפני שירד לדבר בכינוס, ואמר שאין לו מה לומר והרבי סיפר לו סיפור על יהודי משיקגו שהגיע אל הרבי והתחיל לדבר, והרבי אמר לו: "הגעת לכאן בשביל לקחת מכאן לשיקגו ולא בשביל להביא משיקגו לכאן.
  3. 'הקצרים' עמוד 97, מפי הרב גרשון אלישע שוחט.
  4. התוועדויות תשמ"ג חלק ג' עמוד 1803.
  5. ניצוצי רבי, התקשרות גליון עט.