יעקב יצחק רבינוביץ'

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי יעקב יצחק רבינוביץ' בחלוקת דולרים

רבי יעקב יצחק רבינוביץ היה האדמו"ר מביאלא - רמת אהרן. אביו רבי יחיאל יהושע רבינוביץ מביאלא בעל ה"חלקת יהושע" שהינו צאצא (בן אחר בן) לרבי יעקב יצחק מפשיסחא (ידוע בכינויו היהודי הקדוש).

ר' יעקב מונה לאדמו"ר מס' שנים לאחר פטירת אביו שנפטר בכ"א שבט תשמ"ב בעודו גר בפתח תקווה. לאחר מכן עבר לבני ברק, ופתח את בית מדרשו בשכונת רמת אהרן בבני ברק.

נפטר כ"ט אלול תש"ע ערב ראש השנה תשע"א.

ביקורו אצל הרבי[עריכה]

האדמו"ר מביאלא בא לביקור אצל הרבי במעמד חלוקת הדולרים בכ"ג חשוון תנש"א. הרבי העניק לו דולר בידו הק' באומרו: "ברכה והצלחה, יאריך ימים על ממלכתו, והצדקה עוזרת לכל הדברים הטובים".

האדמו"ר אמר לרבי כי יהודי מסוים שח באוזנו כי על האדמו"רים להשפיע לעם ישראל פרנסה ממקום גבוה. הרבי השיב על כך: "דבר ראשון - צריכים לומר ליהודי זה שלכל לראש צריך הוא לעשות, ואחר כך יתן עצות מה שהאדמו"רים יעשו".

האדמו"ר הוסיף ושאל מה אכן צריכים יהודים לעשות והרבי השיב: מה שיעשו היהודים? יוסיפו בלימוד התורה ובנתינת צדקה". לשאלת האדמו"ר אולי גם צריך חיזוק במידת ההכנעה[1] הרבי הגיב: "כשהם יתנו צדקה לפני התפילה, זה יביא בדרך ממילא את כל הדברים הטובים". הרבי שב ובירך את האדמו"ר: "שיהיו בשורות טובות והצלחה רבה" והאדמו"ר בירך את הרבי אשר יעזור הקב"ה שהרבי יזכה לקבל פני משיח צדקנו במהרה כשעל כך עונה הרבי: "אמן, בתוך כלל ישראל". בתום השיחה העניק הרבי לאדמו"ר דולר שלישי באומרו: "את זה לתת לצדקה, שיהיה ב'ג' פעמים הוי חזקה'". לבנו שהוצג על ידו נתן הרבי דולר ובירכו "ברכה והצלחה" ובירך את האב "שיהיה לכם ממנו נחת חסידי"[2].

משפחתו[עריכה]

  • הרב ירחמיאל צבי רבינוביץ - בנו ממלא מקומו (מחבר הספר עיוני הלכות - שלושה חלקים. בספר מברר מאות מנהגים של רביים ונשיאי החסידויות השונות כיצד הם מתאימים על פי ההלכה, וכן מברר את דעתם ההלכתית של האדמו"רים. בין השאר מברר רבי ירחמיאל בספרו עשרות מנהגים חב"דיים, כשהוא מביא ראיות לדבריו בעיקר מספרי אגרות קודש של הרבי, אותם הוא מתמצת היטב).
הקודם:
האדמו"ר רבי יחיאל יהושע רבינוביץ' מביאלא
אדמו"רי ביאלא רמת אהרן
? - כ"ט אלול תש"ע
הבא:
האדמו"ר רבי ירחמיאל צבי רבינוביץ מביאלא רמת אהרן

הערות שוליים

  1. כמו שאיתא בגמרא (ברכות ל ב) אין עומדין להתפלל אלא מתוך כובד ראש, ופרש"י: הכנעה
  2. פנינים מחלוקת הדולרים - חלק 7 (49:50-51:50)