יעקב יצחק רבינוביץ'

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רבי יעקב יצחק רבינוביץ' בחלוקת דולרים
רבי יעקב יצחק רבינוביץ היה האדמו"ר מביאלא - רמת אהרן. אביו רבי יחיאל יהושע רבינוביץ מביאלא בעל ה"חלקת יהושע" שהינו צאצא (בן אחר בן) לרבי יעקב יצחק מפשיסחא (ידוע בכינויו היהודי הקדוש).

ר' יעקב מונה לאדמו"ר מס' שנים לאחר פטירת אביו שנפטר בכ"א שבט תשמ"ב בעודו גר בפתח תקווה. לאחר מכן עבר לבני ברק, ופתח את בית מדרשו בשכונת רמת אהרן בבני ברק.

נפטר כ"ט אלול תש"ע ערב ראש השנה תשע"א.

ביקורו אצל הרבי[עריכה]

האדמו"ר מביאלא בא לביקור אצל הרבי ושאל מה הסיבה להיחלשות הפרנסה אצל כלל ישראל. האדמו"ר הציע כפתרון שיכוונו בפסוק "פותח את ידיך" את פירוש רש"י, ואמר לרבי כי ישנם יהודים שאומרים כי על האדמו"רים להשפיע פרנסה ממקום גבוה. הרבי ביטל זאת ואמר כי קודם כל יאמרו אותם יהודים לעצמם מה לעשות ורק אחר כך יאמרו לאדמו"רים מה לעשות.

האדמו"ר הוסיף ושאל: "מה הרבי מציע לכלל ישראל כדי לחזק את הפרנסה"? השיב הרבי: "חיזוק בלימוד התורה ונתינת צדקה". לשאלת האדמו"ר אולי גם צריך חיזוק במידת ההכנעה[1] הרבי הגיב, על ידי שנותנים צדקה לפני התפילה מביאים לשפע בכל הענינים. בסיום השיחה ביקש האדמו"ר שוב מהרבי שיתפלל לשלוח לכלל ישראל שפע רב[2].


משפחתו[עריכה]

  • הרב ירחמיאל צבי רבינוביץ - בנו ממלא מקומו (מחבר הספר עיוני הלכות - שלושה חלקים. בספר מברר מאות מנהגים של רביים ונשיאי החסידויות השונות כיצד הם מתאימים על פי ההלכה, וכן מברר את דעתם ההלכתית של האדמו"רים. בין השאר מברר רבי ירחמיאל בספרו עשרות מנהגים חבדי"ם, כשהוא מביא ראיות לדבריו בעיקר מספרי אגרות קודש של הרבי, אותם הוא מתמצת היטב).
הקודם:
האדמו"ר רבי יחיאל יהושע רבינוביץ' מביאלא
אדמו"רי ביאלא רמת אהרן
? - כ"ט אלול תש"ע
הבא:
האדמו"ר רבי ירחמיאל צבי רבינוביץ מביאלא רמת אהרן

הערות שוליים

  1. כמו שאיתא בגמרא (ברכות ל ב) אין עומדין להתפלל אלא מתוך כובד ראש, ופרש"י: הכנעה
  2. פנינים מחלוקת הדולרים - חלק 7 (49:50-51:50)