יעקב ימיני

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב יעקב ימיני

ר' יעקב ימיני (נפטר בי"ג מנחם אב תש"פ) היה מראשוני פעילי חב"ד בכפר סבא.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בתימן לאביו הרב שלום ימיני, בשנת תש"ח עלה לארץ, וכעבור שנה התיישב בכפר סבא.

כאשר היה תמים מן המניין בתומכי תמימים לוד, החל לפעול בקביעות בקרב עולי תימן בעיר. הוא החל ללמוד חסידות עם המשפחות התימניות שהתגוררו בסמוך לבית הוריהם. בד בבד פתח בפעילות עם הנוער במסגרת מבצע של"ה ומסיבות שבת.

במקביל נפתח בכפר סבא בית הספר של רשת אהלי יוסף יצחק, ור' יעקב שמר על קשר עם המשפחות שילדיהם למדו בבית הספר, וחיזק בהם את רוח היהדות והחסידות.

ככל שהעולים נמשכו ללימוד החסידות, כן התעורר הצורך להקים מניין חב"די עבור משפחות המקורבים. בית הכנסת הראשון נפתח במבנה של בית הספר. במשך השנים עבר בית הכנסת ממקום למקום, עד לפני 12 שנה, כאשר נכנסו למשכן קבע במקום בו עמד בית הכנסת לעדת התימנים. מקום זה משמש כיום כמרכז הפעילות החב"דית בעיר.

במשך השנים המשיכו האחים יעקב וניסים ימיני בפעילות מגוונת. הם פעלו במקביל לבית הספר של ה'רשת', וסייעו ברישום ובקשר עם ההורים. בתקופות בהן היו מעט ילדים, סייעו השניים ברישום ילדים, ובכך הצילו את בית הספר מסגירה על ידי משרד החינוך.

עם השנים נישאו האחים והקימו בתים חסידיים. אלו כמובן נבנו בכפר סבא. הבתים היו לבתי חב"ד, בהם התקיימו בתדירות התוועדויות חסידיות, שיעורי תורה ופעילות מגוונת.

במשך השנים שימש כחבר הצוות החינוכי בבית הספר למלאכה נחלת הר חב"ד.

נדבק בנגיף הקורונה ובי"ג במנחם אב תש"פ נפטר.