יעקב גולדשטיין

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב גולדשטיין משתתף ב'פאראד' מול 770 (תשע"ד)

הרב יעקב גולדשטיין הינו חסיד חב"ד ששימש כקצין דת ראשי במשמר הלאומי הצבאי של ניו יורק, והגיע לדרגת אלוף משנה.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בשנת תש"ה למשפחת ניצולי שואה, בתקופת המעבר שבין ההצלה מגיא ההריגה הנאצי ובין קבלת אשרות ההגירה לארצות הברית.

בגיל 11 נכנס ללמוד במתיבתא שעל ידי ישיבת תומכי תמימים ליובאוויטש המרכזית, ובסיום מסלול לימודיו הוסמך לרבנות.

בעקבות פעילות מבצע תפילין בבסיס המרכזי של המשמר הלאומי הצבאי בפיקסקיל שבניו יורק, השפיע עליו קצין הדת של המקום להתגייס כקצין דת, ולאחר לחצים רבים שאל את עצתו של הרבי שהשיב "נכון הדבר".

בשנת תשמ"ב שובץ לשרת באי גרנדה, ובמהלך טיסתו התקבלה עבורו באופן נדיר שיחה מהפנטגון, שהורו לו ליצור קשר עם מזכירות הרבי, ולאחר שיצר קשר טלפוני קיבל את הוראת הרבי למסור דמי חנוכה לחיילים היהודים המשרתים באי, לסייע להם בצרכיהם, ושיניח תפילין עמהם. במהלך אותו שירות פעל גם להדפסת התניא בבסיס המוצב באי, כשבאופן חריג קיבל אישור להדפיס תניא עם הטבעת סמל של צבא ארצות הברית, על אף חוקי הפרדת דת ומדינה הנהוגים באמריקה, והדבר הסר לרבי קורת רוח.

לפני שיצא בשליחות צבא ארה"ב ללוות את הכוחות היוצאים לשרת מלחמת המפרץ, עבר לפני הרבי בחלוקת דולרים והרבי הבטיח לו כי "הכל יסתדר לטובה בארץ ישראל, הכול יסתדר לטובת עם ישראל", ו"היכן שתלך זה יגמר מהר". כאשר סיפר לרבי שהוא לוקח עמו מגילת אסתר, ניבא הרבי שהוא לא ישתמש בה ואכן זמן קצר לפני יציאתו מארה"ב הודיעו לו ששובץ לבסוף בארץ ישראל, ובשל כך לא היה צריך להשתמש במגילה כדי לקרוא בפני החיילים היהודים[1].

לאורך השנים קיבל הדרכות ועצות רבות מהרבי, וזכה לפעול בשליחותו.

בהרבה ממעמדי ה'פאראד' בל"ג בעומר בהשתתפות הרבי בחזית 770, היה מלווה את הכוחות הצבאיים שעברו במסדר כבוד בתהלוכה, והיה מצדיע לרבי.

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. בשונה מהתכנית המקורית שהיה אמור לשהות במדבר ערב הסעודית, ולכן תכנן לקחת עמו מגילה כדי לזכות שם את החיילים.