יוסף יצחק יהושע הכט

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שער ספרו

הרב יוסף יצחק יהושע העכט (ח' בניסן, תשט"ו) הוא רב וראש כולל במלבורן, אוסטרליה ומחבר ספרות תורנית.

תולדות חיים[עריכה]

הרב יוסף יצחק יהושע הכט נולד בח' ניסן תשט"ו לאביו הרב פרץ הכט ולאמו מרת חיה יוטא (לבית רוזנפלד). בשנת תשל"ט נשא את מרת טילא בתו של הרב שרגא פייבל רימלר.

בשנת תשמ"א, יצא בשליחות הרבי למלבורן אוסטרליה במסגרת כולל האברכים שנוסד שם על ידי הרבי שנתיים קודם. הוא משמש בתור ראש כולל וברבנות, בנוסף שימש ברבנות במשך כעשור בבית שמש, ישראל.

הרב העכט הינו המייסד והעומד בראש המכון לחקר כתבי הרמב"ם (rambam research) ולאחר התעסקות רבת שנים בכתביו של הרמב"ם והוצאת ספרים בתורתו, החל הרב העכט בפרוייקט מקיף בחקר תורת שר התורה הגאון הרוגצ'ובי, רבי יוסף רוזין. בפרוייקט רב שנים זה, משקיע הרב העכט את מרצו במסירת שיעורים קבועים בתורת הרוגצ'ובי, הסברת חידושיו בספריו צפנת פענח וגילוי ופרסום של כתביו שעדיין לא הודפסו.

שיעוריו הקבועים בתורת הגאון הרוגצ'ובי זוכים להשתתפות של המונים מכל גווני הקשת, חסידים, ליטאיים ואף בעלי תשובה הנהנים מחידושיו הנפלאים ומהעמקתו והסברתו הברורה של חידושי הגאון, וכמו כן מהגילויים החדשים מכתבי הגאון שלא נדפסו עד כה המתפרסמים בשיעוריו.

חיבוריו[עריכה]

  • הספר "אתפשטותא דמשה". מכיל ביאורים על הלכות ליל הסדר ונוסח ההגדה לרמב"ם, עם הערות וציונים לעשרות ספרי ראשונים ואחרונים. כולל מקורות חדשים וביאורים ברמב"ם, והרבה חידושים וביאורים בשולחן ערוך אדמו"ר הזקן, משנ"ב ועוד. כמו כן נדפס גם כן על הלכות חנוכה ודיני הלל. לתועלת הלומדים נדפס בתחילת הספר דברי הרמב"ם מעוטרים בנושאי כליו כמו שנדפסו ברמב"ם מהדורת "שבתי פרנקל" (ברשות המו"ל).
  • סדרת הקבצים, אור המאיר על דף היומי, במסכתות ברכות, שבת ועירובין.
  • סדרת הקבצים צפנת פענח מבואר על תורת הרוגוצ'ובי.[1][2]

משפחתו[עריכה]

  • אביו הרב פרץ העכט
  • אמו מרת חי'ה יוטא העכט (ראזנפלד)
  • בנו הרב מנחם מענדל העכט, שליח בקווינס, ניו יורק

הערות שוליים

  1. תקיית הקבצים, צפנת פענח מבואר[1]
  2. חידושי הרוגוצו'בי על ספר תורה של הקהל קישור לאתר חב"ד אינפו