יוסף יצחק וילשאנסקי

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Disambig RTL.svg.pngהמונח "הרב ווילשאנסקי" מפנה לכאן. אם התכוונתם למשמעות אחרת, ראו ווילשאנסקי (פירושונים).
הרב יוסף יצחק ווילשאנסקי
ראש ישיבת חסידי חב"ד ליובאוויטש צפת
הרב ווילשאנסקי חדש.jpeg
תאריך לידה ג' באדר תשי"א
מקום פעילות צפת
תפקידים נוספים חבר אגודת חסידי חב"ד בארץ הקודש

הרב יוסף יצחק ווילשאנסקי הינו משלוחי הרבי לארץ הקודש, משמש כראש ישיבת חסידי חב"ד ליובאוויטש צפת, איש חינוך, חבר פעיל בהנהלת אגודת חסידי חב"ד בארץ הקודש ובמטה משיח, ודמות מרכזית בקרב חסידי חב"ד בישראל.

תולדות חיים[עריכה]

הרב וילשנסקי (מימין) בילדותו, יחד עם אחיו וסבם
הרב יוסף יצחק ווילשאנסקי.jpg

הרב וילשאנסקי נולד לאביו הרב רפאל וילשנסקי, ביום ג' באדר שנת תשי"א בצרפת. בהיותו כבן שלוש נפטרה אימו והוא גודל על ידי סבו, השד"ר הרב אלכסנדר סנדר מנקין מפריז. בצעירותו למד בתומכי תמימים ברינואה שבצרפת. בשנת תשל"ג נשלח על ידי המרכז לענייני חינוך לאוסטרליה. נישא עם גב' מלכה פערל לבית הרב משה אשכנזי, ונכדת הרב אליעזר קרסיק רבני קהילת חב"ד בתל אביב. בשנת תשל"ו נשלח על ידי הרבי לארץ ישראל, בתוך קבוצת השלוחים לארץ הקודש ששלח הרבי לארץ באותה שנה.

עומד בראש ישיבת חסידי חב"ד ליובאוויטש בצפת שבהוראת הרבי משלבת במסגרת הלימודים תלמידים מבתים חב"דיים לצד בעלי תשובה. הישיבה כיום היא ישיבת חב"ד הגדולה בעולם. לישיבה שלוחות בחיפה וכפר סבא וכן ישיבה קטנה בצפת, ישיבת "חנוך לנער" וכן 'מכון תורני טכנולוגי' המיועדת לתלמידים הזקוקים למסגרת אישית יותר. כמו כן, הקים ותרם להקמתם של מוסדות חינוך רבים בארץ, ומשמש כחבר ועד המנהלים של קהילת חב"ד בצפת.

בשנת תשס"א צירף הרב שלמה מיידנצ'יק, יו"ר אגודת חסידי חב"ד בארץ ישראל, את הרב ווילשאנסקי לחבר בהנהלת אגו"ח. בית דין רבני חב"ד אישר את המינוי ומזכיר הבי"ד הרב יצחק יהודה ירוסלבסקי אף השתתף באסיפת העמותה בה נתקבלה ההחלטה ובירך על כך בשם ביה"ד. לאחר כשנה נתקבל מכתב מביה"ד ובו הודעה כי המינוי בטל. הרב מרדכי אשכנזי והרב יוסף הכט הודיעו להנהלת אגו"ח כי אין תוקף הלכתי ומעשי למכתב זה וכי עליהם להמשיך לפעול כרגיל. לאחר פטירת הרב מיידנצ'יק, בשנת תשס"ד, אישרו שוב כל חברי בית הדין את צירופו לעמותה.

מנחה מידי שנה את סיום הרמב"ם המרכזי בטבריה.

ספריו[עריכה]

  • שערי ישיבה - שיעורים, הוא ספר המלקט חלק משיעוריו של הרב, שיעורים אלו נמסרו בישיבה במסגרת "שיעורים כלליים", מידי יום חמישי, והם מוגשים בעריכה קלה.

הספר הראשון בסדרה, יצא לאור על החלקים הראשונים של לקו"ש.

  • שלוחו של אדם כמותו - קונטרס המלקט את כל שיחות הרבי בדיני שליחות, בצירוף פילפולים וחקירות בדברי הרבי - מתוך שיעורים שמסר. הקובץ נערך על ידי חתנו הרב לוי ניסילביץ.

משפחתו[עריכה]

רעייתו: מלכה (לבית הרב משה אשכנזי).

בניו[עריכה]

חתניו[עריכה]

ראו גם[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]