יהודה לייב פוזנר

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הרב יהודה לייב פוזנר הוא מזקני אנ"ש בשכונת קראון הייטס שזכה להימנות על הבחורים הראשונים שנשלחו על ידי אדמו"ר הריי"צ להפצת יהדות ברחבי ארצות הברית, וזכה להיות נוכח ברוב ההתרחשויות לאורך שנות נשיאותו של הרבי ונטל חלק מרכזי בחלקם.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בארץ הקודש בי"א ניסן תרפ"ט לאביו הרב שלום פוזנר ולאמו מרת חיה, ונקרא בשם יהודה לייב על שם אבי אמו. בהיותו בגיל פחות משנה עקרו הוריו לארצות הברית בהוראת אדמו"ר הריי"צ על מנת להתעסק בהפצת היהדות. בתקופה הראשונה גרו הוריו בשיקגו, והוא נשאר במחיצתם בעוד שאחיו הגדול יצחק זלמן פוזנר נשלח לברוקלין שבניו יורק ללמוד בישיבה שנפתחה על ידי אדמו"ר הריי"צ שהגיע לחופי ארצות הברית.

בשנת תש"א בהיותו בגיל 12, הצטרף גם הוא לאחיו, וכשהגיע לחצר הרבי נכנס ל'יחידות' יחד עם אחיו הגדול בה זכו לקירובים מיוחדים. כעבור זמן קצר נודע על פתיחתה של כיתה נוספת לצעירים בישיבת תומכי תמימים המרכזית, והוא נמנה על קבוצת הילדים הראשונה שלמדה במסגרת זו.

את כל שנות לימודיו עשה במסלול הלימודים החב"די במחיצתו של אדמו"ר הריי"צ, ובסיומו אף השתלם באומנות השחיטה וקיבל תעודה המעידה כי ניתן לסמוך על שחיטתו ללא כל פקפוק.

בסמיכות לחג הפורים תש"ח הקים אדמו"ר הריי"צ את מוסד 'מרכז שליחות' ולייבל היה הראשון שנשלח במסגרת זו להפיץ את ספרי קה"ת ולהעניק לתושבי ארצות הברית היהודיים מנת יהדות. המקומות בהם ביקר היו ניו ג'רזי, פילדלפיה פנסליבניה ופיסטבורג.

לאחר פטירתו של אדמו"ר הריי"צ הצטרף למשלחת החסידים שהוטל עליהם לכרות את חלקת הקבר בו תיטמן גופתו הקדושה. בעת מסע הלוויה עצמה, ביקש ממנו הרבי להצטרף ולהיכנס אל תוך הרכב שהסיע את הארון אל בית החיים, יחד עם שלושה נוספים מאנ"ש שהיו מזקני החסידים: הרב שמואל לויטין הרב ישראל ג'ייקובסון והרב דובער ריבקין.

בחודש אלול תש"י קיבל הוראה מהרבי דרך הרב חיים מרדכי אייזיק חודוקוב לנסוע לקליפורניה למסע להפצת יהדות, כשבמקביל הרבי שלח מכתב לאחד מהעסקנים המקומיים וביקש ממנו לסייע לו בכל מה שיצטרך.

בל' שבט תשי"א התקיימה שמחת הנישואין שלו עם רעייתו אסתר תרצה, והזוג זכה שהרבי יסדר את הקידושין שלהם וישתתף במעמד החופה. חתונה זו הייתה החתונה הראשונה בה השתתף הרבי לאחר סיום שנת האבל, ובמהלכה נשא הרבי שיחה קצרה[1].

לאחר חתונתו, התיישב בקראון הייטס שם נותר לגור במשך רוב השנים, למעט תקופה קצרה בה נסע לבופלו וסייע בניהול הסניף המקומי של ישיבת תומכי תמימים.

משפחתו[עריכה]

  • בנו, הרב יוסף יצחק, שליח לעיר סקוקי, אילינוי. ארה"ב
  • בנו, הרב שמואל, שליח לאוניברסיטת בוסטון, מאסאצ׳וסטסס. ארה"ב
  • בנו, הרב אורי, ברוקלין, ניו יורק. ארה"ב
  • בנו, הרב (חזי) יחזקאל, - שו"ב, גר בברוקלין, ניו יורק. ארה"ב
  • חתנו, הרב שמעון זוננפלד - מחנך ומראשי ועד המוסיפין הרוחני דנחלת הר חב"ד. ישראל
  • חתנו, הרב יצחק ספוצ׳ינסקי - שליח לוועסט לייק, קליפורניא. ארה"ב
  • חתנו, הרב מרדכי מישולובין - ראש ישיבת תומכי תמימים ביתר עילית

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים