יהודה לייב לוין (ירושלים)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Disambig RTL.svg.pngערך זה עוסק בחסיד חב"ד מסמרקנד וירושלים. אם התכוונתם לרבה של מוסקבה, ראו יהודה לייב לוין (מוסקבה).

הרב יהודה לייב לוין (? - כ"ז כסלו תשמ"ט) היה מפעילי חב"ד הבולטים בסמרקנד בימי מלחמת העולם השניה. לאחר יציאתו מברית המועצות עלה לארץ הקודש והתגורר בירושלים.

תולדות חיים[עריכה]

נולד לאביו ר' טוביה בפולין. בבחרותו למד בישיבת תומכי תמימים המחתרתית ברוסטוב.

לפני מלחמת העולם השניה התגורר בסרטוב, והתפרנס ממסחר בשעונים. עם פרוץ המלחמה נעצר על ידי הק.ג.ב. ונשפט לעשר שנות מאסר. הוא נשלח לעבודה מפרכת במחנה סמוך לסרטוב, אך כעבור ארבעה חודשים נקרא לחקירה, וכשטען בחקירה שהוא אזרח פולני שהגיע לא מזמן לברית המועצות - שוחרר בנס. לאחר שחרורו ברח מסרטוב ויצא למסע ארוך לסמרקנד.

בהגיעו לסמרקנד נוכח במצב הקשה ששרר שם, כאשר המוני פליטים סבלו מרעב וממחלות, ביניהם יהודים וחסידים רבים, ורבים לא שרדו בתנאים הקשים והלכו לעולמם. הוא קם וייסד חברה קדישא שדאגה לאסוף את כל המתים היהודיים מבתי הרפואה בעיר ולהביאם לקבר ישראל, במקום לקברי אחים כנהוג עד אז. יחד איתו השתתפו במלאכה עוד חסידים, ביניהם ר' ישראל נח בלניצקי, ר' אהרן יוסף בלניצקי, ר' בנימין גורודצקי, ר' שמואל גורביץ' ועוד רבים, כשהוא מנהל ודואג לגייס תרומות למפעל.

לאחר מכן החליט שיש להתעסק לא רק עם המתים, אלא גם עם החיים - ויזם קבוצת נשים שתבקר חולים בכל רחבי סמרקנד ותדאג לשלומם והצלת חייהם.

כמו כן ארגן תלמוד תורה בעיר החדשה של סמרקנד[1].

בשנת תש"ה יצא מרוסיה במסגרת הבריחה הגדולה דרך לבוב. משם הגיע למחנה העקורים ברגן בלזן, וכשנוכח שאין מסגרת של תלמוד תורה לילדים, ייסד שם תלמוד תורה. על כך זכה לקבל מכתב ברכה מהרבי הריי"צ[2].

לאחר מכן עלה לארץ הקודש והתגורר בירושלים. נמנה עם מתפללי בית הכנסת בעל התניא במאה שערים.

נפטר בכ"ז בכסלו תשמ"ט.

לקריאה נוספת[עריכה]

הערות שוליים