יד לאחים

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמל הארגון 'יד לאחים'
הרב יעקב לנדא, רבה של בני ברק נואם בכנס פעילים של "יד לאחים" בקריית שמונה

ארגון יד לאחים נוסד בשנת תש"י (1950) בידי קבוצת פעילים בלתי מפלגתיים שרובם חסידי חב"ד ומיעוטם בחורים ליטאים וחסידי גור, על מנת לעזור לעולים חדשים בשלבי ההתאקלמות הראשונים בארץ ולנסות לשלבם במסגרת דתית הולמת.

את הארגון הקימו הרבנים יעקב לנדא,ישראל לייבוב והרב שלום דוב ליפשיץ בברכתו של הרבי הריי"ץ.

עם השנים הופנתה עיקר הפעילות לטיפול בבעיות קשות ומורכבות יותר. אחת מהן היא המאבק במיסיון ובשליחיו. התברר כי בארץ פועלים, כמעט ללא מפריע, כ-100 קהילות מיסיונרים וכתות שונות. המאבק בהם הפך לאחת המשימות העיקריות של 'יד לאחים'. תקציבו של המיסיון בארץ עומד על מיליוני דולרים לשנה, וקהל היעד הטבעי של המיסיונרים הוא משפחות במצוקה, חומרית או נפשית.

נושא נוסף ומרכזי בו עוסק 'יד לאחים' הוא טמיעה. מדובר בתופעה הולכת ומתרחבת של נערות ונשים, שיוצאות, ובהרבה מקרים אף מתחתנות, עם ערבים ובני מיעוטים אחרים. למשרדי הארגון מגיעות כ-500 קריאות בשנה ודיווחים על מקרים מסוג זה. המחלקה להצלה מטמיעה פועלת בדרכים שונות, לעיתים מסוכנות, להצלת אותן נערות ונשים, כשלפעמים יש צורך בחילוץ מכפרים עוינים ושיכון בדירות מסתור.

ב'יד לאחים' קיימות מחלקות נוספות: מחלקה לקליטה רוחנית לעולי חבר העמים ומחלקה לרישום ילדים למוסדות תורניים.

יד לאחים אינו פועל בשם חב"ד באופן רשמי, אך קיימת הוראת הרבי לפיה יד לאחים יכול לפעול בשמו, כל עוד אין הדבר עלול להזיק לפעילות הארגון.

בשנת תשמ"ט במסגרת המחלוקת והפילוגים בציבור החרדי, ביוזמת חלק מרבני הליטאים, הכריזו אותם רבנים שכיון שהרבי עומד מאחורי ארגון יד לאחים, יש להתנתק מן הארגון. במקום זה הם הקימו ארגון ליטאי מתחרה בשם לב לאחים. מסופר שכאשר מזכיר הארגון שהיה ליטאי, ביקר אצל הרבי ושאל למה כאלה דברים קורים ללא הצדקה, הרבי לימד זכות על ראש ישיבה באמריקה שדחף לפילוג, בכך שהיתה לו נגיעה אישית, כי אחד מתורמיו איים שלא יתרום אם ראש הישיבה לא יצא נגד ליובאוויטש.

בשנת תשע"א לאחר פטירתו של הרב שלום דוב ליפשיץ, נתמנה ליו"ר, בנו, הרב ישראל לייב ליפשיץ.

ראו גם[עריכה]

קישורים חיצונים[עריכה]