טוביה בלקין

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הרב טוביה בלקין (? – ו' אדר תש"ה) היה מראשוני העסקנים של חסידי חב"ד בארצות הברית וחבר דירקטוריון אגו"ח ארצות הברית. נמנה על חסידי אדמו"ר הרש"ב מרצ'יצ'ה ולאחר מכן על חסידי אדמו"ר הריי"צ. היה בעל מנגן ובעל שמועה, ובאחרית ימיו עלה לירושלים שם נפטר.

תולדות חיים[עריכה]

נולד לאביו ר' יעקב בלקין.

שימש כמלמד בעיר וויעטקא ובעיר הומיל שם גם למד דא"ח אצל ר' מרדכי יואל דוכמן.

לאחר מכן היגר לארצות הברית, התגורר בווילימאסבורג והתפלל בבית הכנסת צמח צדק ברחוב מאר 125. מסר שיעורים בדא"ח בבית הכנסת ברחוב דיקאלב ממאמרי וספרי הרב יצחק אייזיק מהומיל. בלילות שבת היו לומדים מחצות הלילה ועד הבוקר שמונה שעות רצוף.

הרב בעלקין היה מעסקני חב"ד בארצות הברית, וכבר בשנת תרפ"ז בערך היה בין חברי הדירקטוריון של אגודת חסידי חב"ד ארצות הברית.

בביקורו של אדמו"ר הריי"צ בארצות הברית בשנת תר"צ היה בא עם תלמידיו מווילאמסבורג לקראון הייטס לשמוע דא"ח מהרבי. ר' טוביה היה בעל מנגן ובהתוועדויות של הרבי הריי"צ היה מנגן. שתיים מניגוניו התפרסמו בספר הניגונים, הניגון המפורסם "עסן עסט זיך" שהיה חביב על הרבי, וניגון קמ"ב בספר הניגונים בשם "ניגון מהחסיד ר' טובי' בעלקין".

ר' טוביה היה גם בעל שמועה. בהיותו כבר בארץ ישראל הוא העלה על הכתב סיפורים ששמע מר' מרדכי יואל דוכמן ומסרם לרבי הריי"צ שהשיב לו על כך: "נהניתי לקרוא הספורים שרשם ממה ששמע. הרבה מהם שמעתי גם אני ומהם אשר שמעתי בשינוים ובנוסחא אחרינא ומהם שלא שמעתי כלל עד כה, ואם יעלה בזכרונו עוד איזה ענינים אבקשו לכתוב בעצמו או יבקש את מי שהוא לכתוב - יוכל גם לשלם על חשבוני -. יכתוב את זכרונותיו א) שמות כ"ק הרביים אשר ראה ושמע תורותיהם הנהגותיהם בחול בשבת ובמועדים. ב) החסידים אשר הכיר שמותיהם וכינוייהם מראיהם ומעשיהם".

חלק מרשימותיו הגיע לידי ר' ברוך פריז שמסרם לידי חמיו ר' רפאל נחמן כהן והוא הדפיסם בספרו שמועות וסיפורים. סיפורים נוספים מרשימותיו נדפסו במגדל עז ובעיתון כפר חב"ד. בהיותו בארץ שמעו ממנו סיפורים החסידים הרב שלמה יוסף זוין שהדפיסם בספרו "סיפורי חסידים" והרב שלמה זלמן הבלין שסיפור ששמע ממנו נדפס בספר המשפיע.

בשנת תרצ"א עלה לארץ ישראל וגר בירושלים. הרבי הריי"צ הורה להנהלת כולל חב"ד בירושלים להעניק לו תמיכה חודשית בתור יוצא מן הכלל. נפטר בו' אדר תש"ה ונטמן בבית העלמין הר הזיתים.

משפחתו[עריכה]

לקריאה נוספת[עריכה]