אברהם חנוך גליצנשטיין

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף חנוך גליצנשטיין)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב חנוך גליצנשטיין

הרב אברהם חנוך גליצנשטיין (תרפ"ט - כ' אדר תשע"ה) היה סופר ועסקן חסידי. שימש כמזכיר ישיבת תומכי תמימים לוד ותורת אמת בירושלים. תירגם עשרות ספרים מתורת רבותינו נשיאינו, כתב וערך את סדרות הספרים 'ספר התולדות' ו'אוצר סיפורי חב"ד' ועוד עשרות ספרים נוספים שיצאו לאור בהוצאת קה"ת.

תולדות חיים[עריכה]

הרב גליצנשטיין מקבל את פניהם של המבקרים בדוכן הספרים של קה"ת כפר חב"ד ביריד שבוע הספר העברי (תש"ל)

נולד בשנת תרפ"ט בירושלים לאביו הרב שמעון גליצנשטיין, מזכיר ישיבת תורת אמת בירושלים ומזכירו של הרב הראשי הרב אברהם יצחק קוק.

למד בישיבות תומכי תמימים בארץ הקודש, ולאחר נישואיו עם בתו של החסיד ר' אברהם פאריז שימש מזכיר ישיבת תומכי תמימים לוד. בכ' בכסלו תש"י (1950) קיבל מכתב מאדמו"ר הריי"צ ובו צרור הוראות כיצד עליו להתנהג כמזכיר ישיבות תומכי תמימים. במכתב נכתב בפרוטרוט כיצד לטפל בענייני המוסד וציין הוראות רבות על דרכי העבודה. הרבי הדגיש כי "הצלחתו של מוסד תלויה בעבודתו של המזכיר, והצלחתו של המזכיר מותנית בסדר בעבודה". כעבור חמישים ימים מיום קבלת המכתב, בי' שבט תש"י, נסתלק אדמו"ר הריי"צ.

בשנת תשכ"ג ירש את אביו בניהול ישיבת תורת אמת בירושלים. לימים השתלב בניהול מוסדות החינוך בית חנה בירושלים, תפקיד אותו מילא עד פטירתו.

ביו"ד שבט הגדול (תש"ל) נסע לרבי כזוכה בגורל, וזכה לקירובים מיוחדים.

בכ' אדר תשע"ה נפטר בגיל 86, לאחר מספר חודשים של מחלה, מנוחתו כבוד בהר המנוחות בירושלים.

בקירוב יהודים[עריכה]

בין שאר תפקידיו עסק הרב גליצנשטיין בקירוב אישים, בעיקר בקרב החוג האינטלקטואלי. בין השאר היה הרב גליצנשטיין מעורב בקירובו של הסופר אליעזר שטיינמן.

ספרות[עריכה]

נוסף על עבודתו הציבורית של הרב גליצנשטיין הוא גם סופר כשרוני. הרב גליצנשטיין הוציא לאור יותר משישים ספרים[דרוש מקור], ותירגם עשרות.

גולת הכותרת של עשייתו הספרותית היא תיעוד וכתיבת תולדות חייהם של אדמו"רי חב"ד, ממייסד תורת החסידות, הבעש"ט, עד אדמו"ר הריי"צ. זו סדרת ספר התולדות, ובה חמישה-עשר כרכים.

במלאכת הכתיבה החל לפני יותר מחמישים שנה. הוא ליקט את כל החומר משיחות ואיגרות אדמו"רי חב"ד, תרגם ללה"ק, ערך וסידר לפי פרקים. כל ספר הועבר אל הרבי לפני הדפסתו וקיבל את אישורו. הסדרה הופיעה בהוצאת קה"ת, הוצאת הספרים הרשמית של חב"ד.

בשנים שלאחר מכן קיבל מהרבי אישור לערוך סדרה חדשה, ובה ייכללו גם סיפורי החסידים. בסדרה המכונה אוצר סיפורי חב"ד שבעה-עשר כרכים, ובקרוב אמורים להופיע עוד שלושה כרכים, העוסקים באדמו"ר הרש"ב. בשנים לפני פטירתו, החל לעבוד על הסיפורים העוסקים ברבי הריי"צ.

ספריו[עריכה]

שער הספר

ליקוטים[עריכה]

תרגומים[עריכה]

משפחתו[עריכה]

קישורים חיצונים[עריכה]

לקריאה נוספת[עריכה]