חלוקת תניא

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרבי בחלוקת תניא בי"ט כסלו תשנ"א

ארבע פעמים הרבי חילק את ספר התניא לקהל. בי"א ניסן תשמ"ב, בי"א ניסן תשד"מ, ביו"ד שבט תש"נ ובי"ט כסלו תנש"א.

מעמדי החלוקה[עריכה]

י"א ניסן תשמ"ב[עריכה]

הרבי בחלוקת התניא - תשמ"ב

לרגל י"א ניסן תשמ"ב, הורה הרבי להדפיס הוצאה מיוחדת של ספר התניא לכל אחד מהנוכחים שהגיעו. לקראת סוף ההתוועדות חילק הרבי את ספר התניא עם דולר לצדקה לכל מי שהשתתף באותה ההתוועדות.

בהוצאה המיוחדת הדפיסו את כל עמודי השער של כל ספרי התניא שהודפסו עד אז, כפי שציין אז הרבי. הרבי הדגיש שמטרת החלוקה היא שילמדו בספרים "עד שיקרעו" (זאת אומרת, שהחסידים לא ישמרו את התניא כבשאר החפצים שמקבלים מהרבי, אלא ישתמשו בהם). הרבי העניק גם לנשים, באומרו שגם הם מחויבות בידיעת אלוקות.

במהלך החלוקה היו הרבה דחיפות וחוסר סדר, ובאמצע מרוב דחיפות: התיישב הרבי על כסאו, והודיע שעד שיפסיקו לדחוף - לא יחלק עוד.

לאחר החלוקה, שאלו את הרבי מה לעשות עם שלושת אלפים ספרי התניא שנשארו. וענה שישיב על כך כשיחזור מהאוהל. לאחרי שחזר אמר שימכרו אותם בזול לקהל הרחב, אלא שישנו את התאריך "י"א ניסן" שבדף השער, ואכן שינו זאת ל"י"ג ניסן".

י"א ניסן תשד"מ[עריכה]

לקראת י"א ניסן תשמ"ד, הורה הרבי להדפיס בהוצאה מיוחדת את ספר התניא 'הוצאת האלף', כשגם בו יודפסו צילומי דף השער של כל ספרי התניא שנדפסו עד אז. בסוף התוועדות י"א ניסן חילק הרבי את ספר התניא - בצירוף דולר לצדקה, לכל אחד ואחת מהמשתתפים, על ידי שלוחים - אברכי הכולל שעל ידי המזכירות.

בסיום ההתוועדות, הזכיר הרבי את חשיבות ההשתדלות בהדפסת התניא בכל מקום בו נמצא יהודי, ובישר על הדפסת ספר התניא הוצאת האלף (תוך שהוא מבאר את עניינו המיוחד של מספר זה), שבסופו נדפסו כל דפי השער של הוצאת התניא שיכלו להשיג כבפעם הקודמת.

הרבי הוסיף שכל אחד ואחד שתהיה לו סבלנות להמתין, יקבל מהדורה זו, בצירוף שטר של דולר לצדקה. הרבי ביקש שיגשו בסדר מסודר, וללא דחיפות, כי יהיה מספיק לכולם. ושאין שום עניין לקחת שתיים שאין זה מוסיף לא בכמות ולא באיכות.

עוד אמר הרבי, שבשונה מהחלוקה הקודמת - בתשמ"ב, שארכה החלוקה שעות רבות בגלל שהרבי בעצמו חילק לכולם, יחולקו הפעם ספרי התניא ושטרות הצדקה על ידי "שלוחים" - חמישים אברכי הכולל, וכך תהיה החלוקה מהירה פי חמישים מאשר בפעם הקודמת, ותלמידי הישיבה המבוגרים יסייעו בסחיבת ארגזים לאברכי הכולל.

הרבי הציע שאברכי הכולל יעמדו בצפונו של 770 קרוב אל מקום היציאה, ושאר כל הקהל ישארו לשבת על מקומם, ויגשו אחד אחד לקבל את ספר התניא ושטר של דולר, ואז יוכלו לצאת מ770 ולפנות את המקום לאלו שעדיין לא קיבלו.

חברי הכולל עלו לבימת ההתוועדות וקיבלו חפיסות של שטרות בני דולר. בינתיים נתחוללה בבית המדרש מהומה קלה, כי לא ידעו מהיכן יגיעו הארגזים, הרבי שאל (ברמקול) "מה קורה שם?" ושוב קרא, "אולי מישהו יביא איזה ידיעה מהנעשה?".

בינתיים חברי המזכירות הרבבנימין קליין, והרב יהודה לייב גרונר סימנו לכל הבחורים לרדת מהספסלים שעל ידי היציאות. הרב גרונר גם התקדם לכיוון אחת היציאות לראות אם הספרים הגיעו, ואילו ר' בנימין סימן והכריז מהבמה. הרבי פנה אליו ואמר לו בחיוך: "למה אתה עומד פה, וצועק.."

לבסוף חזר הרב גרונר והודיע שהגיעו הארגזים, הרבי קם ממקומו ואמר: "אם כן - יכול אני לגשת לקבל את ספר התניא..." כל המעמד היה מרתק ומרגש במאוד, כשכל דבר אומר הרבי בחיוך רחב.

אחר כך עמד הרבי ממקומו והלך לעבר היציאה, שם עמד אחד מהאברכים יוסף יצחק לברטוב וחילק ספרי תניא, כשהרבי עבר לידו טרם יציאתו, שאל משהו. אך הוא לא הבין מה קורה ומה הרבי רוצה, והיה מופתע לגמרי. הרב יהודה ליב גרונר סימן לו שיתן לרבי תניא. לברטוב לקח תניא מהארגז בצירוף דולר ונתן לרבי, שחייך לו חיוך רחב[1].

אחר כך חיכה הרבי עד שגם הרב חדקוב, הרב בנימין קליין והרב גרונר יקבלו ספרי תניא בצירוף דולר ויצא מהזאל הגדול. אחר כך נמשכה החלוקה מחוץ ל'זאל' ליד כל היציאות, והבחורים המבוגרים הזדרזו להוביל את הארגזים מקרון משא ענק, שעמד ברחוב הסמוך (יוניון סטריט, על יד הכולל).

יו"ד שבט תש"נ[עריכה]

הרבי בסיום החלוקה.

‫לכבוד יום הבהיר י' שבט ה'תש"נ - שנת‬ ‫הארבעים לנשיאות הרבי, הורה הרבי להדפיס‬ ‫הוצאה מיוחדת (מוגדלת) של ספר התניא.

‫לרגל המעמד הגיע קהל עצום 12,000‬ ‫איש (!). ‫לאחר שחזר הרבי מהאוהל נכנס לבית הכנסת לתפילת מנחה וערבית. למנחה‬ ‫התפלל הרבי לפני העמוד. לאחר תפילת מנחה עלה להבימה והתפללו מעריב,‬ ‫ואחר כך אמר שיחה מספר דקות, בה דיבר על הארבעים שנה שעברו מנשיאות האדמו"ר הריי"צ,‬ ‫ואמר לקהל שיחלק לכל אחד ואחת ספר התניא (בפורמט גדול ובכריכה דקה) ושטר של‬ ‫דולר לצדקה.

‫לאחר השיחה ירד הרבי מהבימה והחל לחלק.‬

‫על שער התניא נכתב: "יו"ד שבט תש"נ - ארבעים שנה לנשיאות כ"ק אדמו"ר‬ ‫שליט"א".‬

‫החלוקה התחילה בשעה שבע-ועשר דקות לערך. בתחילת החלוקה לא היה סדר‬ ‫מסודר, ועמדו מסביב הרבי הרבה "עוזרים" ו"מסדרים", פנה אליהם הרבי ונתן להם תניא וסימן להם בידו הק' שילכו הצידה, ואמר שהוא יכול להסתדר‬ ‫לבד - בלעדם...‬

‫באמצע החלוקה‬ ‫היה בלגן‬ ודחיפות, ‬‫ונשמעו‬ ‫צעקות רבות, הרבי‬ ‫פנה כמה פעמים‬ ‫למזכיר ושאל מה‬ ‫קורה שם ושיעשו‬ ‫סדר. לאחד שעמד על ‬‫השולחן סימן הרבי‬ ‫שירד. לאחר כמה‬ ‫זמן כבר נהיה סדר,‬ ‫והחלוקה המשיכה‬ ‫כרגיל.‬

פנינים[עריכה]

‫כשעברו כמה ילדים ‫וביקשו לקבל עוד‬ ‫תניא עבור מישהו‬ ‫אחר, ענה הרבי ‫"לא", וסימן גם בראשו לשלילה. היו כמה שהרבי נתן להם עוד תניא.‬

‫באמצע החלוקה עבר הרופא של הרבי יחד עם בנו של הרב גרונר והרבי דיבר עמו קצת.‬

‫באמצע החלוקה מסרו לרבי את ה"קובץ חידושי תורה לב לדעת" שהוציאו‬ ‫לאור לרגל מלאות ארבעים שנה לנשיאות הרבי. הרבי קיבל זאת‬ ‫כשאמר "זאל זיין בשורות טובות, הצלחה רבה" [=שיהיו בשורות טובות הצלחה רבה].‬

‫הרב עדין אבן-ישראל הגיע בסוף והרבי שאלו "דו ביסט אויכעט פון די‬ ‫נמושות?", [=אתה גם מהנמושות - שמגיעים לבסוף]. הוא ענה שהוא מהאנשים‬ ‫הפשוטים, והרבי חייך חיוך רחב כשעושה תנועה של ביטול.‬

‫בסיום החלוקה חיכה קצת ושאל אם יש כאלה שעדיין לא קיבלו, וכשנענה בחיוב[דרושה הבהרה],‬ ‫הכניס לתוך הספר "לב לדעת" את הפתקים הרבים שקיבל מאנשים שונים שעברו‬ ‫במשך החלוקה, ולקח את סידורו ועוד שני ספרי תניא.‬

‫כשניגש לפרוכת, סימן בידו (א' על ידו השניה) לרופא הנ"ל שעמד שם, כאומר: האם רוצה‬ ‫לבדוק את הדופק? וחייך חיוך רחב מאד.‬

י"ט כסלו תנש"א[עריכה]

הרבי מחלק תניא לצ'ארלי י"ט כסלו תשנ"א

כ"ק אדמו"ר שליט"א חזר מאוהל בחמש וארבעים-וחמש דקות.

כבר בצהריים נודע שכ"ק אדמו"ר שליט"א יחלק הלילה תניא לכאו"א. ה'ועד המסדר' סידרו את הביהכ"נ במיוחד עבור החלוקה.

קהל רב הגיע לתפילת מנחה ומעריב, לקראת החלוקה. בתפילת מנחה אמר כ"ק אדמו"ר שליט"א הקדישים, בסיום תפילת ערבית לאחר הכרזת הגבאי ירד לסטענדער החלוקות והחל בחלוקת התניא (החלוקה החלה בערך בשעה שש ורבע).

את התניא חילק הרבי בצירוף שטר של דולר לצדקה.

על שער התניא היה כתוב: "חג הגאולה י"ט כסלו – קצב שנה – ה'תקנ"ט- ה'תנש"א, ארבעים שנה לנשיאות כ"ק אדמו"ר שליט"א".

לכמה שביקשו תניא נוסף עבור מישהו – לא נתן, ואמר לא' שזה רק עבור אלה הנמצאים כאן. חייך להרבה מהעוברים. לחתן וכלה שעברו (וכן לבני משפחתם) חייך ואמר לכ"א: "בשעה טובה ומוצלחת".

בסיום החלוקה לקח תניא אחד והניחו תחת סידורו. ליד הפרוכת נעצר קמעא וסידר את הגאַרטעל, ואז נגע בפרוכת כרגיל ויצא כשמעודד את שירת הקהל "דידן נצח". בדרכו חילק בדרך לעוד כמה שלא קיבלו.

החלוקה נמשכה עד השעה עשר-ועשר דקות לערך.

בשבת הקרובה, ש"פ וישב, כ"א כסלו – כ"ק אדמו"ר שליט"א נכנס להתוועדות עם ספר התניא שחולק בי"ט כסלו, והיה מונח על השולחן במשך כל זמן ההתוועדות.

בעת ההתוועדות אמר הרבי שהשנה מלאו קצ"ב שנה להגאולה די"ט כסלו בפעם הראשונה (תקנ"ט – תנש"א), והאותיות קצ"ב מורות על כמה דברים: א) כבר נסתיימה העבודה דקיבוץ הנצוצות. ב שכבר "נקצב" ונסתיים הזמן "דהפצת המעיינות חוצה", ומוכנים לקיום ההבטחה "דאתי מר דא מלכא משיחא".

במוצאי שבת קודש חולקו ספרי תניא על ידי המזכירות.

קישורים חיצוניים[עריכה]

חלוקת תניא בהתוועדות י"א ניסן חב"ד אינפו

הערות שוליים

  1. יש אומרים שהרבי מצא שהיו 2 דולרים ולקח את שניהם.