חלוקת דולרים לטנקיסטים

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ממוזער מתקיים דיון בו מוצע לאחד ערך זה עם הערך חלוקת דולרים.
אם אין התנגדויות, ניתן לאחד את הערכים תוך שבוע מיום הצבת התבנית.
המשפיע הרב מענדל פוטרפס עובר לפני הרבי במעמד חלוקת הדולרים לטנקיסטים

חלוקת דולרים לטנקיסטים היה מעמד בו חילק הרבי דולרים לצדקה בסוף ההתוועדות ל'טנקיסטים' הפועלים להפצת מבצעי המצוות באמצעות טנק המבצעים, על מנת לכלול בהתוועדות את שלושת הקווים עליהם עומד העולם, תורה בשיחות ומאמרים, תפילה בתפילת ערבית הסמוכה להתוועדות, ונתינת צדקה בסופה.

היסטוריה[עריכה]

הפעם הראשונה בה החל הרבי לחלק דולרים לצדקה בסיומה של התוועדות היה בח"י אלול תשל"ד. הרבי הודיע כי יחלק דולרים לכל 'טנקיסטים', כיוני לאלו יצאו להפצת מבצעי המצוות באמצעות טנק המבצעים. אך לא דווקא גם אלו שעסקו בהפצת המייענות והיהדות בכלל, לא על ידי טנקים גם הם עברו. הרב יוסף ויינברג היה לוקח בקביעות חבילת דולרים על מנת לחלק לציבור הנשים שנכח בהתוועדות.

את הדולרים השיג בעבור החלוקה הרב שלום (סידני) העכט.

בסיום כל התוועדויות שבימי החול רבי מחלק דולרים לטנקסיטים ומקפיד שדווקא טנקיסיטים.

פעם נשאל הרבי מדוע הוא מחלק דולרים דווקא לעוסקים בהפצת המעיינות ולא ללומדים כמות גדולה של דפי גמרא או מסכתות. הרבי השיב כי אם היה מחלק דולרים לבחורים שלומדים הדבר היה בושה עבורו, שכן זה שבחור ישיבה ילמד הוא דבר פשוט ומחייב, בעוד שהפצת המעיינות היא חידוש שאינו מובן מאיליו.

אופן החלוקה[עריכה]

הרבי היה יושב כאשר פניו מופנות מעט כלפי מזרח, והעוברים היו עוברים בדרך כלל ממערב למזרח, הרב יהודה ליב גרונר היה מכין לרבי חבילות גדולת של דולרים על השולחן, הרבי היה לוקח מתוך חבילה קטנה של דולרים ונותן לטקסטים שעברו על מנת שיחלקו אותם לשאר הנוכחים בהתוועדות , פעמים רבות הרבי שאל אם כולם לקחו.

מספר הזדמנויות בהם הרבי פנה אל אחד העוברים ושאל אותם האם הם טנקיסטים.

הרבי ביקש שכל אחד יקבל שטר אחד לא יותר ולא פחות וייתן אותם לצדקה בלילה או לא יאוחר ממחר בבוקר.

בכמה הזדמניות הרבי ביקש שגם יתנו לצדקה אלו ששומעים את השידור דרך שידור.

אירועים מיוחדים בחלוקה[עריכה]

באחת הפעמים הרבי אמר: ישנו כאן אחד שלא מוביל רק טנק אלא רכבת שלימה, ושם הניחו תפילין ודיברו על יהדות והפצת המעיינות וכאן הוא מתנהג בענווה ומתחבא באיזה שהוא מקום, כשכוונתו לרב שלמה מיידנצ'יק.

קישורים חיצוניים[עריכה]

וידאו מחלוקת הדולרים לטנקיסטים י"א ניסן תשמ"ג

קטע ווידאו מחלוקת דולרים לטנקסטים

חלוקת דולרים לטנקיסטים בעיצומה של ההתועדות