חיים בער חיימסון

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
תשובה מאדמו"ר הצמח צדק כתובה בכתב ידו של ר' חיים בער

הרב חיים דובער חיימסון (במקומות אחדים נזכר גם בשם חיים יששכר בער) היה משרת וגבאי בבית אדמו"ר הצמח צדק, והיה ממונה על הכנסת האורחים ל'יחידות' והיה יד ימינו של אדמו"ר הצמח צדק שסמך עליו בענינים חסויים רבים.

תולדות חיים[עריכה]

נולד ברודניא הסמוכה לליובאוויטש, לאביו החסיד ר' אהרון ביינוש, ובהגיעו לגיל הנישואין השתדך עם אחד החנוונים בליובאוויטש בשם ר' משה ישראל, שהסכים לדאוג לפרנסתו בתנאי שישב ויהגה בתורה, והוא נשאר סמוך על שולחן חותנו.

בשנת תקע"ח, עוד בימי הנהגתו של אדמו"ר האמצעי, החל לשמש את אדמו"ר הצמח צדק בתור לבלר, והיה כותב ומעתיק ספרים ותשובות בהלכה על פי הוראותיו. אדמו"ר הריי"צ מעיד שהצמח צדק בחר דוקא בו למרות שהיו אנשים בעלי כשרון כתיבה מעולה יותר, מכיון שהיה תמים ירא שמים ובעל סוד בדרגה הגבוהה ביותר[1], והצמח צדק יכל לסמוך עליו. הוא המשיך לעסוק בתפקיד זה עד שבשנת תק"צ מינה אותו הצמח צדק לגבאי האישי שלו.

מידי שנה היה נשלח על ידי אדמו"ר הצמח צדק לליאזנא להניח פ"נ על ציון אימו הרבנית דבורה לאה.

באחרית ימיו עלה לארץ הקודש והתיישב בחברון, בנגוע לפרטים המדוייקים על עלייתו לארץ ושנותיו המאוחרות, ישנם דעות חלוקות במסורת החסידית[2].

לקריאה נוספת[עריכה]

הערות שוליים

  1. בלקוטי דיבורים (בלה"ק) ליקוט כ"ג עמוד 619 מונה אדמו"ר הריי"צ שלוש דרגות בבעל סוד, ומגדיר את חיים בער משרת כבעל סוד בדרגה הנעלית ביותר.
  2. נלקטו במאמרו של הרב שמואל קראוס 'על גבאים ומשרתים' י"ח סיון תשנ"ה עמוד 14.