תלמוד תורה אהלי תורה - אהלי מנחם (קראון הייטס)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף חיידר אוהלי תורה)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ערך זה עוסק בתלמוד התורה. אם התכוונתם לתומכי תמימים אהלי תורה, ראו תומכי תמימים אהלי תורה קראון הייטס.
אהלי תורה אהלי מנחם קראון הייטס
סמל המוסד
סמל המוסד
אפיון מוסדות חינוך על טהרת הקודש
תאריך יסוד תשט"ו
מיקום קראון הייטס
מייסד מיכאל טייטלבוים
מנהל גשמי יוסף רוזנפלד
מספר תלמידים 1,000

תלמוד תורה אהלי תורה אהלי מנחם הוא מוסד חינוך על טהרת הקודש הממוקם בשכונת קראון הייטס. התלמוד תורה נוסד בשנת תשט"ו בעקבות הוראתו הישירה של הרבי[1] על הקמת מוסד חינוכי לילדים על טהרת הקודש.

היסטוריה[עריכה]

בשמחת תורה תשט"ו דיבר הרבי על כך שמוסדות החינוך יהיו על טהרת הקודש וללא לימודי חול. בעקבות כך כמה קבוצת הורים במטרה להקים מוסד חינוכי בשכונה שיהיה באופן זה.

כשנפתח התלמוד תורה בשנת תשט"ו, למדו בו שלשה תלמידים בלבד[2], כאשר המלמד הראשון היה הרב אליהו חיים רויטבלט. כמה שנים לאחר פתיחת המוסד נכנס הרב מענדל מרוזוב לתפקיד המנהל. משהתרבו התלמידים מסיימי כיתה ח' באהלי תורה, החל המוסד לפעול לפתיחת ישיבה קטנה, שנפתחה לראשונה לקראת שנת הלימודים תשכ"ד.

אך במהלך השנים ביקוש המוסד גבר והלך, עד שנוצר צורך לקנות מבנה קבע לתלמוד תורה. ברבות השנים תפס אהלי תורה את מרכזיותו על חשבון ליובאוויטשער ישיבה, ונהפך להיות התלמוד תורה המרכזי של קראון הייטס לאור ברכותיו והדרכותיו הצמודות של הרבי.

מבנה התלמוד תורה

בשנת תשל"ג נפתח בכפר חב"ד מוסד חינוכי בעל שם זהה, הנקרא אהלי תורה כפר חב"ד. את המוסד החינוכי בכפר ייסד המשפיע ר' מנחם מענדל פוטרפס והוא נקרא על שמו של המוסד אהלי תורה בקראון הייטס.

כיום לתלמוד תורה מבנה מפואר המחזיק אולם אירועים ענק שבו עורכים חלק גדול מאנ"ש בקראון הייטס את שמחותיהם, חדר אוכל גדול המשמש את ילדי התלמוד תורה לארוחות צהריים וערב, כיתות מרווחות, חצר גדולה, מגרש גדול תרומת הנדיב פופק, ועוד. מבנה התלמוד תורה מתפרס לגובה של 4 קומות והוא מרהיב ביופיו.

אודות[עריכה]

בתלמוד תורה לומדים כיום כ-800 תלמידים והוא התלמוד תורה הגדול ביותר בחב"ד.

תוכן הלימודים בתלמוד תורה הוא אך ורק לימודי קודש והוא המוסד על טהרת הקודש הראשון שנפתח בשכונת קראון הייטס. מבנה התלמוד תורה צמוד לישיבה.

כל שנה יש תצלום מחזור של כל שכוות הגיל בכל מוסדות אהלי תורה, הכולל את התמימים בישיבות, התלמידים בתלמוד תורה והילדים בגנים. במוסדות אהלי תורה יש למעלה מ3,000 תלמידים והוא מוסד החינוך החב"די הגדול בעולם.

לצד אהלי תורה פועלים בשכונה מספר מוסדות חינוך נוספים, בהם הליובאוויטשער ישיבה ובית הספר אור מנחם.

צוות המוסד[עריכה]

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו לחב"דפדיה והשלימו אותו. יתכן שיש על כך פירוט בדף השיחה.

ראו גם[עריכה]

הערות שוליים

  1. שמחת תורה תשט"ו
  2. חסידים רבים שגרו באותן שנים באמריקה, הושפעו מהתרבות הכללית, וחששו לשלוח את ילדיהם למוסד חינוך על טהרת הקודש מבלי 'להכין אותם לחיים' ולתת בידיהם את האפשרות לרכוש מקצוע.