שפע ימים

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף חברת שפע ימים)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ערך זה זקוק לעריכה דחופה: הסיבה לכך היא: נראה ככתבה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
ממוזער

שפע ימים הינה חברה העוסקת באיתור מרבצי אבנים יקרות יהלומים ואבני חן באזור חיפה. החברה נוסדה בחודש תשרי תשנ"ט על ידי אבי טאוב, בהסתמך על דברי הרבי מליובאוויטש למר אריה גוראל, על אוצרות הטמונים באדמת חיפה.

ייסוד החברה[עריכה]

קידוחים בעמק זבולון
מעבדות חברת שפע ימים

בחודש סיוון תשמ"ח (1988) ביקר מר אריה גוראל, ראש עיריית חיפה דאז, במעמד חלוקת דולרים אצל הרבי מליובאוויטש, במהלכה אמר לו הרבי: "בחיפה יש ים, ואין להתרשם מדבר שהוא עמוק. זהו מהעניינים של חיפה שיש לו ים, ושם יש עמק, ובעמק נמצאים אבנים טובות ומרגליות. הקב"ה עשה דבר פלא - הוא הטמין אותם בעומק הארץ, ועל כל פנים, בעומק המענה" (שדה חרוש). לאחר מספר שנים, בהתבסס על קביעתו של הרבי, פנו קבוצת חסידי חב"ד לר' אברהם טאוב על מנת שיפעל לממש את נבואתו של הרבי.

בשנת תשנ"ט (1999) הוקמה חברת שפע ימים (א. ט. מ.) בע"מ שהציבה בפניה את המטרה לאתר את מיקומם המדויק של האבנים טובות ומרגליות עליהם דיבר הרבי. מאז החלה החברה את פעילותה היא מחזיקה בהיתרים בלעדיים (חקירה וחיפוש) שקיבלה מהמפקח על המכרות במשרד האנרגיה והמים בשטח כולל של כ-600 אלף דונם. שטחי ההיתרים כוללים את אפיק נחל קישון בעמק זבולון, עמק יזרעאל, הכרמל, אזור רמות מנשה ומגדל העמק. התמקדותה של החברה באזורים אלו נובעת, בין היתר, ממידע גאולוגי וגאופיזי מוקדם, לפיו רכס הכרמל מורכב מגופים מגמטיים בהם התרחשה פעילות געשית המצביעה על אפשרות מציאת אבנים יקרות; נחל קישון ואגן הניקוז שלו (לרבות עמק יזרעאל שמתנקז לנחל קישון) המהווים תוואי להובלת אבנים יקרות שמקורן בגופים המגמטיים המצויים על הר הכרמל; ואזור רמות מנשה בו נמצאו עדויות לקיומו של מבנה גאופיזי תת-קרקעי גדול (אנומליה גאופיזית).

מאז הקמת חברת שפע ימים, ביצעה ומבצעת החברה קידוחים, איסוף מדגמים וביצוע עבודות חקירה גיאולוגיות בשטחי ההיתרים הבלעדיים שהוענקו לחברה על ידי ממשלת ישראל. הממצאים שנמצאו עד כה על ידי החברה כוללים: יהלומים, מואסנייט, אבני ספיר, רובי, גארנט ואלפים של מינרלים אינדיקאטורים הנלווים ליהלומים כמו גם סלע המקור של יהלומים המכונה "קימברלייט" שנמצא ברכס הכרמל. ממצאים אלו היכו בתדהמה גיאולוגים אשר עד היום לא האמינו כי קיימת אפשרות להימצאות יהלומים באדמת ארץ ישראל. החברה מעסיקה צוות עובדים מיומן וגיאולוגים שתחום התמחותם ביהלומים אבני חן. החברה מרכזת תחת קורת גג אחת במתחם שנשכר על ידה באזור התעשיה הדרומי של העיר עכו, את מדגמי הקרקע שנאספים בשטחי האקספלורציה בהם פועלת החברה, מעבדות שטיפה, ניפוי, כמו גם מעבדות עם מכשור אלקטרוני מתקדם לזיהוי מינרלים.

מסתבר שהמקור לדברי הרבי לגוראל ולגבי אבנים טובות בחיפה (מלשון חיפוי וחופה) כבר לפני 1600 שנה! מצ"ב: בנוסף אנו מוצאים סיפור על חסיד אחד שנעשה לו נס בחיפה: "מעשה בחסיד אחד דהוה מטייל בשוניתא דימא דחיפה, והרהר בלבו ואמר: תאמר שהקב"ה עתיד לעשות שער מזרחי של בית המקדש ושני פשפשיו אבן אחת של מרגלית? מיד יצתה בת קול ואמרה לו אילולי שאתה חסיד גמור כבר היתה מידת הדין פוגעת באותו האיש. העולם כולו בראתי בששה ימים, דכתיב [שמות לא, יז]: ששת ימים עשה ה' את השמים ואת הארץ, ושער מזרחי של בית המקדש אי אפשר לעשותו הוא ושני פשפשיו אבן אחת של מרגלית? מיד ביקש רחמים על נפשו, ואמר לפניו: ריבון העולמים, אף על פי כן, בלבי הרהרתי ובשפתי לא פירשתי! מיד נעשה לו נס ונבקע לפניו הים, וראה מלאכי השרת מסתתים בו, מגלפים בו, מסרגים בו. אמר להם: מה הוא זה? אמרו לו זה הוא שער מזרחי של בית המקדש הוא ושני פשפשיו אבן אחת של מרגלית" [פסיקתא דרב כהנא יח, ה].

כמו כן נאמר שחוף הים של חיפה, המצוי בנחלת זבולון, הוא השומר על שכרם של הצדיקים לעתיד לבוא: "כי שפע ימים יינקו [דברים לג, יט]: זה ים של חיפה. שאין לך צרור של כסף וזהב וספינה אבודה בים עד שהוא מקיאו ומשליכו לים של חיפה, שהוא משמרתו של ים הגדול, והוא מתוקן לצדיקים לעתיד לבוא" [מדרש תנאים דברים לג, יט].

עבודות האקספלורציה[עריכה]

החיפושים בהם פועלת החברה הם בהתאם לסטנדרטים עולמיים ומורכבים ממספר שלבים. תהליך החיפוש והחקירה של אבנים יקרות הוא מטבעו תהליך "מתגלגל", שתוכנו, היקפו ועיתויו מסתמכים על מידע מצטבר הנאסף בד בבד עם התקדמותו. פעילות האקספלורציה השוטפת של החברה מתרכזת בשני מישורים עיקריים: האחד – הגדרת המיקום של המרבץ המשני (Secondary Deposit) האלוביאלי בתוך השכבות בעמקי זבולון ויזרעאל לאורך אפיק נחל הקישון; והשני – חיפוש ובדיקות של המרבץ הראשוני (Primery Deposit) בגופים המגמטיים בהר הכרמל ובאזור רמות מנשה. פעילות האקספלורציה כוללת, בין היתר, עבודת שטח, מיפוי, ביצוע סקרים גאופיזיים, גאוכימיים וגאולוגים, איסוף דגימות על פני השטח, ביצוע קידוחי סקר בקוטר קטן, קידוחים בקוטר רחב, וכן איסוף דוגמאות גדולות (Bulk Sampling), ביצוע בדיקות ויזואליות ומינרולוגיות של הממצאים. החומר שנאסף במסגרת האקספלורציה מובל למתחם התפעולי ולמעבדות החברה בעכו, ועובר תחילה טיפול בשלבים הכולל בין היתר שטיפה, סינון, ניפוי והפרדה באמצעות מכשור טכנולוגי ייעודי שנרכש בחו"ל. בשלב השני מתבצעים מיון והפרדה מינרולוגית על ידי צוות מקצועי שהוכשר במיוחד לצורך כך. החברה מבצעת מעת לעת בדיקות גאוכימיות באמצעות מיקרוסקופ אלקטרוני סורק במעבדות חיצוניות בישראל ובחו"ל לצורך בדיקת ההרכב הכימי של מינרלים אינדקטורים לקימברליט (Kimberlitic Indicator Minerals – KIM) שנמצאו על ידה.

שיתוף פעולה עם חברת "דה בירס"[עריכה]

החל משנת 2003 מתקיים שיתוף פעולה עם חברת "דה בירס", במסגרתו נערכו מספר ביקורים של נציגי החברה בישראל על מנת לסייע ל"שפע ימים" בפעילות האקספלורציה שלה. שיתוף הפעולה המקצועי בין החברות הוביל לגילוי קימברליט – סלע המקור של היהלומים – על אחד הגופים המגמטיים ברכס הכרמל וכן למציאת יהלום מיקרו במדגם שמשקלו כ-260 ק"ג, שנאסף וטופל על ידי חברת "דה בירס" במעבדותיה שבדרום אפריקה‏. שיתוף הפעולה בין שתי החברות נמשך על בסיס ייעוץ חיצוני. בספטמבר 2014, בכנס הבינלאומי לאקספלורציה וחיפוש יהלומים המתקיים בדרום אפריקה בעיר קימברלי, הציג ד"ר דייב אפטר, מומחה מחברת דה בירס, את מחקרו על פעילותה של חברת "שפע ימים" וממצאיה‏.

ממצאי החברה[עריכה]

במסגרת האקספלורציה של החברה נמצאו עד כה עשרות אלפים של מינרלים אינדיקטורים (KIM) להימצאות יהלומים, בהם גארנט, אילמניט, ספינל וקלינופירוקסן. ממצאי החברה כוללים גם יהלומים (42 יהלומי מיקרו ו-34 יהלומי מאקרו), יהלום (מיקרו) אחד שנמצא כאמור על ידי דה-בירס, וכן אבני חן אחרות – ספיר, אודם וכ-2500 קריסטלים מהמינרל הנדיר מואסניט‏. במסגרת פעולות האקספלורציה האמורות נמצאו גם מספר גרגרי זהב וכסף, אך עיקר מאמציה של החברה מושקעים בחיפוש אחר מרבצי היהלומים ואבני החן. ב 13 באוגוסט 2012 דיווחה החברה כי מצאה אבן יקרה ונדירה בשטחי החיפוש מסוג מואסניט בגודל של 4.1 מ"מ, לדברי החברה מדובר באבן הגדולה ביותר מסוג זה שהתגלתה עד היום בעולם. ב-24 בינואר 2013 דיווחה החברה כי מצאה אבן חן יקרה מסוג ספיר בגודל של 5.72 קרט. באוגוסט 2014 פרסם המכון הגמולוגי האמריקאי GIA מאמר המבוסס על מחקרם של הפרופסור לפיזיקה עמנואל פריש (Emmanuel Frisch), מנהלת פרויקט שפע ימים ורד טולדו, והמחברת ומומחית אבני החן אנטואנט מאטלינס (Antoinette Matlins) בו נבחנו גבישים של מואסניט אשר נמצאו על ידי חברת שפע ימים, בהם בגדלים שטרם נמצאו בעולם. הם ציינו כי 30 הגבישים שנבחנו היו בעלי שש צלעות, דו-פירמידיים עד שטוחים, עם נוכחות רבה של פינקואיד (pinacoid), וכי הם היו שקופים עם צבעים הנעים בין כחול עמוק לירוק בהיר. לדברי השלושה, בהתבסס על מציאת שפע גבישים שבורים ניתן להניח שאפשר למצוא גבישים במידות גדולות יותר‏.

הצטרפות לבורסה[עריכה]

בחודש ניסן תשע"ב אושרה עסקה שבה חברת השלד הבורסאית "אלוני מיתר" קנתה 75% מחברת "שפע ימים" בתמורה ל90% מהון המניות של "אלוני מיתר". בהתאם לפרטי העסקה שונה השם של חברת השלד "אלוני מיתר בע"מ" ל"שפע ימים בע"מ", ונסחרה בבורסה תחת שם זה. ב-26/08/12 החלה המנייה "שפע ימים" להיסחר בבורסה.[1]

קישורים חיצונים[עריכה]

הערות שוליים