חב"דפדיה:עריכה טכנית

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
תוכן וסגנון כתיבה

עריכה טכנית, המכונה בחב"דפדיה גם ויקיזציה, היא התאמת ערך לסגנון הנהוג בחב"דפדיה.

עריכת ערך בחב"דפדיה כוללת את הפעולות המקובלות בכל עריכה של טקסט לקראת הוצאתו לאור, כמפורט בערך עריכה. בנוסף, כוללת עריכה זו פעולות מיוחדות, המפורטות בהמשך, הנובעות מאופיה המיוחד של חב"דפדיה (קישוריות בין ערכים, ניווט לפי נושאים, נגישות לתוכן ברשת, קיום ערכים בשפות שונות).

ישנן גישות שונות לכתיבת ערך – יש עורכים המעדיפים להתחיל מיצירת מבנה הערך (חלוקה לפסקאות), ולמלא את התוכן בהדרגה כאשר המבנה והתוכן כבר מותאמים לסגנון; ויש עורכים המעדיפים להתחיל בשלב ראשון ברישום התוכן כיחידה אחת ולאחר הוספת כל המידע, להתאים אותו בהדרגה לסגנון המקובל. ישנם עורכים העובדים במרחב הערכים עם תבנית:בעבודה, יש כאלו המעדיפים לעבוד במרחב המשתמש שלהם על הערכים ויש כאלו אשר כותבים את הערך במחשב ולאחר השלמתו מעלים אותו לחב"דפדיה.
לא משנה באיזו גישה אתם נוקטים – כל הערכים הנוצרים בחב"דפדיה, נדרשים להתאים לסגנון המאפיין את חב"דפדיה.

ניתן להותיר את מלאכת העריכה לעורכים המנוסים יותר, אך רצוי כי תתחילו במלאכת העריכה בעצמכם, וכך תיצרו ערך באיכות גבוהה יותר ותימנעו מלייצר עבודה לאחרים.
כדי לחסוך לעצמכם ולאחרים עבודת עריכה, מומלץ להכיר את הדרישות מהערכים טרם יצירתם, לתכנן את כתיבת הערך ולהתנהל בהתאם (למשל, כתיבת הערך כסיפור רציף או מאמר אקדמי היא אפשרית, אך רצוי מלכתחילה לחשוב על המבנה הרצוי לערך ולהסתכל על המבנה של ערכים דומים; רצוי לנהל רישום של המקורות ששימשו אתכם בכתיבה ואת רישום המקורות רצוי להתאים לנהוג בחב"דפדיה).
לרוב מומלץ לעורכים חדשים, טרם יצירת ערך חדש, ללמוד את הנושא באמצעות בחינת ערכים קיימים, בחינת עריכות שערכים עברו מתחילתם, ולבסוף להתנסות בעריכת ערכים חדשים שאנשים אחרים יצרו.

סידור במבנה הנהוג בחב"דפדיה[עריכה]

מבנה וסדר כללי של ערך
 • תמונות
 • הקדמה
 • גוף
 • פסקת "ראו גם"
 • פסקת "לקריאה נוספת"
 • פסקת "קישורים חיצוניים"
 • פסקת "הערות שוליים"
 • תבניות ניווט
 • קטגוריות
 • נגישות

הערכים בחב"דפדיה מחולקים למקטעים בהתאם לנוהג שהתפתח עם הזמן והפך למדיניות שנקבעה לצורך שמירה על אחידות. ישנם מקטעים קבועים הקיימים בכל הערכים וישנם כאלו הנהוגים בערכים מתחום מסוים. הדבר לא תמיד נכון בערכים קצרים (ראו חב"דפדיה:קצרמר) אך כל ערך נהוג לפתוח בפתיח קצר המסכם את נושא הערך ובסופו לרכז הפניות כלליות לערכים רלוונטיים (סעיף "ראו גם") או לדפי אינטרנט מחוץ לחב"דפדיה (קישורים חיצוניים). במקרה של קצרמרים, אין טעם ליצור מקטע נפרד אם אין תוכן לרשום בו – עם הרחבת הערך, ניתן יהיה להפריד תוכן למקטעים.

הוספת הערך לקטגוריות מתאימות[עריכה]

ככלל, כל ערך בחב"דפדיה אמור להיות משויך לקטגוריה אחת לפחות. קטגוריה היא רשימה אוטומטית של ערכים בעלי מכנה משותף. הוספת הערך לקטגוריה נעשית בצורה הבאה:

[[קטגוריה:שם הקטגוריה]]

ואת הכיתוב הנ"ל יש להוסיף בסוף הערך. למידע נוסף על קטגוריות, ראו עזרה:קטגוריה.

הוספת קישורים פנימיים[עריכה]

גם אם כבר בעת כתיבת הערך שילבתם בו קישורים פנימיים, כלומר קישורים לערכי חב"דפדיה אחרים, זה הזמן לקרוא את הערך ולראות אם יש מקום לקישורים נוספים. אין לכפות על הערך קישורים לא רלוונטיים – צרו קישורים רק לערכים בעלי רלוונטיות גבוהה לערך שכתבתם. בדקו קישורים אדומים וודאו שאכן מדובר בערכים שטרם נכתבו, ולא בשגיאת איות או באיות המצדיק יצירת הפניה לערך קיים.

קישורים פנימיים נכתבים בצורה הבאה:

[[שם הערך]], למשל [[מלך]]: מלך

או, אם ברצונכם להציג תיאור שונה לשם הערך:

[[שם הערך|תיאור שונה]], למשל [[מלך|מלכי]]: מלכי

למידע נוסף על קישורים פנימיים, ראו עזרה: קישורים.

הוספת קישורים פנימיים בערכים אחרים לערך שכתבתם[עריכה]

באמצעות מנוע החיפוש של חב"דפדיה ניתן למצוא ערכים אחרים בחב"דפדיה שבהם מוזכר הערך שכתבתם. יש להוסיף בערכים שמצאתם, במידת הצורך, קישורים לערך שכתבתם. אם הערך הקשור הוא מונח מהתחום של הערך הנוכחי ניתן להוסיף אותו לפסקת "ראו גם" שבתחתית הערך. בפסקת "ראו גם" ניתן להוסיף גם קישור מונחון רלוונטי, אם ישנו.

רישום מקורות[עריכה]

הביבליוגרפיה חיונית לכל ערך בחב"דפדיה משתי סיבות החשובות כל אחת בפני עצמה:

 • כחלק מההקפדה על אמינות הערכים וכמו בכל חיבור עיוני רציני, יש להביא אסמכתאות לכתוב בערך. בפרט נכון הדבר בחב"דפדיה, שאינה נכתבת על ידי כותבים מקצועיים ששמם הולך לפניהם. מקורות אמינים וביבליוגרפיה מבססים את הכתוב בערך, ומאפשרים לכל אחד לאמת את הכתוב בערך. אימות זה חשוב פי כמה בנושאים רגישים, כחשדות פליליים, מידע אישי וכדומה.
 • אין כמעט חיבור שנכתב בחלל הריק, ואין חיבור מושלם שיכול להקיף תחום מכל היבטיו. דבר זה נכון כלפי אנציקלופדיות בכלל וחב"דפדיה בפרט, שכן הן רק אוגרות מידע קיים ולא יוצרות אותו. על כן יש לספק תשתית רחבה מחד, אך ממוקדת מאידך, של רשימת מקורות נוספים אשר יכולים להרחיב את בסיס הידע בתחום הנקרא, ושיאפשרו לקוראי חב"דפדיה לקרוא את הערך תוך הבנה של הרקע והתשתית הרעיונית והעובדתית של הנושא, ואף להרחיב את הלימוד בו.

ארגון מראש של רישום מקורות המידע וציונם בערך במקומות שבהם עלולים לדרוש מקור, יכולים לחסוך עבודה בהמשך. מאידך, יש לשמור על איזון ולהיות מודעים לכך שלא כל משפט בערך מחייב מקור.

העבודה הטכנית בנושא המקורות מתרכזת ברישום המקורות הפרטניים בפורמט הנהוג בחב"דפדיה וציונם באמצעות תבניות הערות השוליים (הפנייה וכותרת בסוף הערך). מקורות כלליים נהוג לציין בסעיפים "לקריאה נוספת" ו"קישורים חיצוניים", לפי הפורמט המקובל בחב"דפדיה.

השלמת קישורים חיצוניים[עריכה]

באמצעות מנועי חיפוש ניתן למצוא בקלות אתרים עבריים נוספים העוסקים בערך שכתבתם. צרו קישור לאתרים רלוונטיים בעלי מידע נוסף בפסקה "קישורים חיצוניים", לאתרים שיועילו לקוראי הערך שכתבתם. את הפסקה יש להציב בסוף הערך, לפני הקטגוריות (מוסבר בהמשך). במיוחד חשוב לתת קישור לאתרים ששימשו אתכם בעת כתיבת הערך.

קישור חיצוני נעשה באמצעות הוספת הכיתוב:

[http://www.chabad.info כותרת הקישור לתצוגה]

ניתן גם להשתמש בכפתור Vector toolbar insert link button.png לשם הוספת הטקסט הנ"ל. למידע נוסף על קישורים חיצוניים, ראו חב"דפדיה:קישורים חיצוניים.

לעתים קרובות קורה שקישורים חיצוניים נשברים מסיבות שונות וכדאי לקחת זאת בחשבון כאשר מוסיפים אותם. יש להשתדל לכלול מידע רב ככל הניתן על הדף המקושר על מנת להקל על הבאים לתקן את הקישור-לדוגמה שם המחבר, תאריך, שם הדף.

ישנן תבניות לקישורים חיצוניים שנועדו ליצור סטנדרטיזציה ברישום המידע ולהקל על מלאכת תיקון הקישורים במקרה של שינוי באתר המקור ועל כן מומלץ לעשות בהן שימוש ולא להסתפק ברישום קישור חיצוני רגיל. על מנת לפשט את השימוש בתבניות, ניתן להיעזר בכלי הבוקמרקלטים-הפעלת הבוקמרקלט מתוך דף האינטרנט שאת פרטיו רוצים לשמור, תייצר את תחביר הויקי הנדרש ליצירת תבנית הקישור החיצוני המתאימה. כך ניתן לקבל בלחיצה בודדת את הטקסט הרצוי ולהעתיק אותו.

שימוש בתבניות[עריכה]

ישנן תבניות שימושיות רבות בחב"דפדיה, חלק מהן הן תבניות ספיציפיות (תבנית:תומכי תמימים למשל), ואילו חלק הן כלליות (הנפוצות ביותר הן תבנית:קצרמר, תבנית:פירוש נוסף, תבנית:הפניה לערך מורחב ועוד). לפרטים נוספים ראו חב"דפדיה: תבנית ועזרה: תבניות. ראו גם חב"דפדיה: רשימת תבניות.

נגישות[עריכה]

ייתכן שהדף שערכתם אינו ערוך באופן הנגיש לאנשים עם לקויות. ראו חב"דפדיה:נגישות.

ראו גם[עריכה]