זלמן מרדכי לוין

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב זלמן מרדכי לוין

הרב זלמן מרדכי לוין, מחשובי חסידי חב"ד בנחלת הר חב"ד נולד בו' תשרי בשנת תרע"ז בבילורוסיה לאביו הרב אליהו לוין (המכונה ר' אלי' פאריטשער) ואמו מרת רבקה. אביו היה בבחרותו מחשובי החוזרים של אדמו"ר הרש"ב ולאחר נישואיו שימש ברבנות בכמה מעיירות ביילורוסיה.

עוד מילדותו חונך ר' זלמן לחיי מסירות נפש, שכן אביו כיהן כרב שוחט ומוהל גם יחד, למורת רוחם של השלטונות הקומוניסטיים שרדפו את בני המשפחה עד חורמה. בנערותו למד בישיבות תומכי תמימים המחתרתיות, ושמר על דרכי היהדות והחסידות במסירות נפש.

בימי השואה, גוייס לצבא האדום, ולמרות כל המכשולים, שמר על כשרות והקפיד להתפלל מידי יום ביומו. לאחר השחרור חזר אל משפחתו שהתגוררה באותה עת בסמרקנד, שם התחתן והקים משפחה חסידית לתפארת. באותה תקופה החל ל'נהל חשבונות' לצורך פרנסתו כשעל השבת הוא שומר מכל משמר למרות תפקידו הבכיר במקום עבודתו.

בשנת תשל"ד עלה לארץ הקודש. בתחילה התגורר במעון עולים בכפר חב"ד ומשם עבר לנחלת הר חב"ד. במשך שנים רבות נהג ללכת בשבתות להתפלל בבסיס 'תובלה' שליד נחלת הר חב"ד ואף קיבל מהרבי מלך המשיח שליט"א בקבוק משקה עבור החיילים בבסיס. בהמשך החל גם לנהל את הגמ"ח של ועד נחלת הר חב"ד ובכך עזר לרבים מתושבי השכונה בכל אשר יכל.

בשנים האחרונות סבל ייסורים ומכאובים. בחודש תשרי תשס"ז הידרדר מצבו ובא' דחול המועד סוכות נפטר.

ילדיו[עריכה]

ראו גם[עריכה]