זאב פיזם

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב פיזם עם ברק אובמה, הפריזדינט של ארה"ב

הרב משה זאב פיזם (יליד שנת תשכ"ג, 1963) הוא שליח הרבי בשדרות, הפועל בעיר קרוב לשלושים שנה, ומנהל פעילות עניפה עם כלל תושבי העיר.

קורות חייו[עריכה]

נולד בקרית מוצקין בכ"א אדר תשכ"ג לאביו הרב יגאל פיזם, רב הקהילה וראש הישיבה המקומית, ולאמו מרת חנה.

בילדותו למד במוסדות לא חב"דיים מחוסר ברירה היות ובאותם השנים לא היו מוסדות חב"דיים באזור, ובצעירותו נסע ללמוד בישיבת תומכי תמימים לוד ולאחריה המשיך את מסלול לימודיו בישיבת תומכי תמימים כפר חב"ד ובישיבת תומכי תמימים המרכזית ב-770 בה למד בשנת תשמ"ב במסגרת שנת ה'קבוצה'.

לאחר נישואיו עם רעייתו למשפחת ר' אברהם דונין, למד בכולל "נפש חי'" בקריות ולאחר שנה נשלח על ידי הרבי מלך המשיח לעיר שדרות, שם החל לפעול להחזקת היהדות. בתקופת הגעתו לעיר, קיבל סיוע רב מהשר עמיר פרץ שכיהן אז כראש המועצה.

בשנים מאוחרות יותר, הביא לעיר את אחיו הצעיר הרב חננאל פיזם לסייע לו בפעילות, כשלאורך השנה הוא מסתייע בתלמידים ממוסדות קהילת חב"ד בקרית גת.

עם התחלת האינתיפאדה הראשונה, החלו לנחות קאסאמים באופן קבוע על תושבי שדרות, ועל מנת לסייע במיגון העיר, פתח הרב פיזם במבצע מזוזה רחב במסגרתו העניק שירות חינם לבדיקת כשרותם של המזוזות.

הטילים שנפלו על העיר והאזעקות, והפכו לחלק משגרת החיים שלה, ובעקבותיה הוצרך הרב פיזם להעניק סיוע גשמי ורוחני לתושבי העיר המבוהלים. פעילותו זכתה להכרה ממשלתית ותקשורתית, ולאורך השנים התראיין פעמים רבות לעיתונים וכתבי טלוויזיה, ואף נפגש עם שרים וראשי ממשלות בכירים, ביניהם הפרזידנט של ארצות הברית מר ברק אובמה[1].

כמו כן לרב פיזם קשרים קרובים עם ראשי העיר, ואף יש לו קביעות שבועית עם ראש העיר בלימוד ספר התניא[2].

הרב פיזם מוכר בציבור כיהודי עליז וטוב לב, ובנוסף לפעילותו השוטפת הוא נוהג להלחין ניגונים חסידיים חדשים, ומידי שנה הוא מלחין ניגון חדש על פרקו של הרבי, ולקראת שנת המאה, נבחר הניגון שהולחן על ידו לפרק ק'.

בשנת תשס"ט על פי סקר של העיתון האזורי, נבחר הרב פיזם כאחד האנשים המשפיעים ביותר[3]. כיום ישנם שלושה גני חב"ד בעיר ומעון יום המוכרים כמוסדות הטובים והמבוקשים ביותר בעיר.

משפחתו[עריכה]

בנו, הרב אשר פיזם, משלוחי הרבי בשדרות
חתנו, ר' מנחם מענדל ריזל, משלוחי הרבי לשדרות
חתנו, ר' מנחם מענדל שרון, משלוחי הרבי לשדרות
בנו, ר' יוסף יצחק פיזם
בנו, ר' נחום שמריה פיזם
בנו הת' מנחם מענדל פיזם
בנו הת' לוי פיזם

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים