זאב וואלף זלמנוב

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
(הופנה מהדף זאב וולף זלמנוב)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב זלמנוב
הרב זלמנוב בעת התפילה

ר' זאב וולף (וועלוועל) זלמנוב, היה זקן חסידי חב"ד, חסיד נעים הליכות ומסור בכל מאודו למבצעי הקודש של הרבי. במשך שנים רבות כיהן כמזכיר ועד הכפר, והיה ה'בעל תוקע' בבית הכנסת 'בית מנחם' בכפר חב"ד.

תולדות חיים[עריכה]

מכתב הרבי הריי"צ אליו בהיותו בחור, בשנת תש"ב, ובו הוראות פרטיות בעבודת השם

הרב זאב וולף נולד בפורים קטן תרע"ו לר' שמואל זלמנוב (קורסקער). בשנת תרפ"ה, בהיותו בן 9, זכה להיות עם אביו ב'יחידות' אצל הרבי הריי"צ בלנינגרד. אביו שאל את הרבי האם לשלוח אותו לישיבה וענה לו הרבי שמוקדם עדיין. אז פנה אליו הרבי הריי"צ, אמר לו שיברך תמיד מתוך הסידור, ובירכו. למד בישיבות תומכי תמימים המחתרתיות ברוסיה, ונשא את בתו של ר' ישראל נעוולער.

עלה לארץ ישראל בשנת תרצ"ו, ושימש כמזכיר אגודת חסידי חב"ד בתל אביב בשנותיה הראשונות. כשהוקמה המושבה החב"דית כפר חב"ד התיישב בה, ועל פי הוראה מפורשת של הרבי הריי"צ אליו לא התעסק בחקלאות, בשונה מחסידים רבים אחרים. הרבי הריי"צ רצה שינצל את כשרונו לטובת הכלל, ואכן במשך שנים רבות שימש כמזכיר ועד הכפר.

מאז יצא הרבי בעשרת המבצעים החל ר' וועלוועל לנהוג בזה בקביעות. במשך שנים רבות היה יוצא למבצע תפילין בתחנת המשטרה ברחובות, בשדה התעופה ובבית הרפואה אסף הרופא שליד הכפר. בראש השנה היה הולך באופן קבוע רגלית אל בית הרפואה ותוקע בשופר במחלקות בית הרפואה, ולאחר מכן היה חוזר לכפר שם היה תוקע בפני המתפללים בבית הכנסת בית מנחם.

נפטר בשיבה טובה, בגיל 98 בי"ז ניסן, חול המועד פסח, תשע"ד, ונטמן בבית העלמין בצפת.

משפחתו[עריכה]

בניו:

חתניו

נכדו משה הורביץ

לקריאה נוספת[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]