זאב אריה קרינסקי

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב זאב אריה קרינסקי

הרב זאב אריה קרינסקי (כ"ה אב תרע"ה - כ"ג חשוון תשע"א) היה שוחט ומוהל של קהילת חב"ד במלבורן שבאוסטרליה.

תולדות חיים[עריכה]

נולד בכ"ה מנחם אב תרע"ה בפולמט שבמסצ'וסט לאביו ר' שמעיה קרינסקי ולאמו מרת עטא. היות ובעיירה הקטנה לא היו מוסדות חינוך יהודיים, נשאר בבית הוריו שם ספג את החינוך לשמירת תורה ומצוות, ובהגיעו לגיל ישיבה נשלח ללמוד בישיבת תורה ודעת בברוקלין שבניו-יורק.

כשסיים את המסלול הישיבתי חזר לבית הוריו ולמד מאביו את מקצוע השחיטה והחל לעבוד לצד אביו. בשנים אלו זכה לשהות תקופה ארוכה לצידו של השד"ר ר' איצ'ה דער מתמיד שהתארח בבית הוריו במסעו בארצות הברית. לאורך כל תקופת שהותו של ר' איצ'ה שימש אותו הרב אריה זאב קרינסקי, והושפע מממנו עמוקות עד שהפך לחסיד חב"ד והתקשר לאדמו"ר הריי"צ.

עם פרוץ מלחמת העולם השנייה, גוייס לצבא כפקח טיסה, ולפני שנשלח לחזית בירך אותו אדמו"ר הריי"צ שיחזור לביתו בריא ושלם והורה לו לדייק בהנחת תפילין. הרבי ניצל את עובדת היותו של חסיד חב"ד במערכות הצבא האמריקאי, ושלח מספר פעמים יחד עם הרב קרינסקי ספרים ומזוזות ליהודי צרפת מטעם המל"ח באמצעות הטיסות עליהם פיקח, וכך עקף את השיבושים שחלו בהעברת משלוחי הדואר בעקבות המלחמה.

בסיום המלחמה נשא את רעייתו ציפא רחל, והמשיך את עבודתו כשוחט בניו יורק ובסביבותיה, עד שבשנת תשל"ב נשלח בהוראת הרבי למלבורן שבאוסטרליה שם כיהן בתפקיד שוחט ומוהל של הקהילה החב"דית המקומית וכחזן בימים הנוראים במשך למעלה משלושים שנה.

נפטר בכ"ג חשוון תשע"א.

משפחתו[עריכה]