התמים (ורשה)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Disambig RTL.svg.pngהמונח "התמים" מפנה לכאן. לערך העוסק במוסף שבועון בית משיח, ראו התמים (בית משיח).

התמים היה קובץ תורני שעסק בתורת הנגלה, חסידות ודברי ימי החסידים. יצא לאור על ידי איגוד תלמידי הישיבות בישיבת תומכי תמימים וורשה, בין השנים תמוז תרצ"ה - כסליו תרח"ץ.

הקובץ[עריכה]

הגיליונות יצאו לאור בברכת אדמו"ר הריי"צ שאף סייע בהוצאתם. בעלונים נחשפו מכתבי רבותינו נשיאינו וכתביהם, הודפסו פלפולים וחידושים בנגלה, של ראשי הישיבה ותלמידיה לצד חסידי חב"ד שהתגוררו בפולין.

העורך בפועל היה הרבי. את מדור 'שערי חסידות' ערך מזכירו של אדמו"ר הריי"צ הרב יחזקאל פייגין; את מדור 'שערי תורה' ערך הרב יהודה הבר, מראשי הישיבה, ומעל כולם כיהן העורך הכללי הרב שמואל זלמנוב, שבאותם ימים ניהל את הישיבה בפועל. הרב שניאור זלמן גוראריה שנמנה על הצוות הרוחני בישיבה, התעסק בפרטים הטכניים של הדפסת הקובץ.

32 שנים לאחר שפסקה הוצאתו לאור, הודפסו שמונה חוברות 'התמים' בשני כרכים. בהקדמה למהדורה החדשה כתב הרב שמואל זלמנוב העורך: "לדאבוננו הרב לא הספקנו להוציא רק שמונה חוברות של התמים, וכשהיינו עסוקים באוסף והכנת החומר לחוברת התשיעית (כשמסיבות טכניות נתאחר זמן הדפסתה) בשלהי שנת תרצ"ט, פרצה מלחמת העולם השנייה ולצערנו נתפזרה החבילה. החומר המוכן נאבד, האנשים שהשתתפו בעריכת התמים נתפזרו למקומות שונים ורובם נספו ל"ע בשואה, ובתוכם הני תרי צנתרי דדהבא הרה"ג והרה"ח מוהר"י פייגין, עורך המדור "שערי חסידות" ומוהר"י עבער, עורך המדור "שערי תורה"".

כל חוברת כללה כמאה עמודים בממוצע, פחות או יותר.

בשנת תשכ"ג, כאשר ביקש הרב אלכסנדר סנדר יודאסין לקרוא לספרו בשם "התמים", כתב לו הרבי ששם זה תפוס לקובץ שיצא בפולין, "ואולי עוד יתחדש"[1].

מדוריו[עריכה]

  • מדור אגרות קודש, במדור זה נתפרסמו לראשונה המכתבים מהגניזה החרסונית, ומכתבים רבים מנשיאי חב"ד.
  • שערי חסידות, בו נתפרסמו חידושים בחסידות מטובי המשפיעים וחסידי חב"ד בעולם.
  • שערי תורה, חידושים לימודיים בסוגיות הש"ס, על ידי רמי"ם בישיבות חב"ד.
  • שערי ישיבה, מהתמימים בישיבת תומכי תמימים ווארשא - אטוואצק.
  • דברי ימי החסידים, רשימות וסיפורים על רבותינו נשיאינו, מיומנו של אדמו"ר הריי"צ.
  • שלום אחים, מזכרונותיו של אחד התמימים, על חיי אדמו"ר הרש"ב.
  • מעבודתינו, התפתחות ישיבות חב"ד, ומוסדותיה, והפצת המעיינות בפולין, על ידי החסידים.

ראו גם[עריכה]

  • 'התמים', מוסף שבועון בית משיח - המוסף פונה לאותו קהל יעד של קובץ התמים המקורי, כשהוא שואב ממנו את שמו ואף את עיצוב כריכת החוברת.

קישורים חיצוניים[עריכה]

הערות שוליים

  1. ושמחתם לפני ה', בהוצאת ועד חיילי בית דוד - תשע"ט, ע' 10.