המעיינות (ספר)

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מעיינות - שערים נפתחים בתורת חסידות חב"ד הינה סדרת ספרי ביאורים על תורת החסידות של רבותינו נשיאינו.

הסדרה יוצאת לאור בסיועו ובמימונו של הרב משה שילת.

בחודש כסלו תשע"ד יצאו לאור שני הספרים הראשונים בסדרה המבארים מאמרים מתוך הספרים תורה אור ולקוטי תורה של אדמו"ר הזקן, בשפה פשוטה וקלה, המובנת גם לאנשים חסרי רקע בתורת החסידות.

פירוש זה נערך על ידי הרב לוי געלב מקראון הייטס ומתפרסם משנת תשע"ב בחוברות לימוד שבועיות בשם די חסידישע פרשה.

לקראת י"ט בכסלו יצאו לאור גם ספר מתוך מאמרי אדמו"ר האמצעי וקונטרס עץ חיים של אדמו"ר הרש"ב.

מבנה הביאור[עריכה]

צורת הביאור, דומה לספרי ביאורים נפוצים על ספרי יסוד, כדוגמת ש"ס שוטנשטיין, ש"ס מתיבתא, ש"ס המאור - הביאור משולב בתוך דברי הספר המקוריים, ונכתב כהשלמה על דברי הספר, כדי שיוכל הלומד ללמוד לימוד רצוף בהבנה והשגה.

אמירת המאמרים אצל נשיאי חב"ד היה באופן שעל פי רוב חזרו על מאמרים שנאמרו על ידי קודמיהם, [אפשר להבחין בזה בהסתכלות בהערות על ספרי רבותינו נשיאינו היוצאים לאור בשנים האחרונות במהדורות חדשות כאשר על פי רוב בהתחלת המאמר מצויין בהערות מקורו של המאמר במאמרי הנשיאים הקודמים,] אבל החזרה לא הייתה באופן של ביאור על המאמר הקודם, אלא שילבו את ביאוריהם בתוך המאמר שנאמר על ידי קודמיהם כשאת המאמר עצמו הם חוזרים בסגנון שלהם, כך שקשה להבחין באופן מדויק מה מתוך הדברים נאמר על ידי הנשיא הקודם, ומה התחדש במאמר זה.

בסדרה "המעיינות" מתמקדים על קיבוץ ביאורי רבותינו נשיאינו על המאמרים שבלקוטי תורה ותורה אור מאדמו"ר הזקן, כשהם לצד הנושאים הנידונים במאמר עצמו. כך שבפני הלומד ניצבת תמונה מקיפה על המאמר הכולל את ביאורי רבותינו.

בנוסף, ביארו העורכים את דברי המאמר ובעיקר המושגים, במקומות שנראה לעורכים כקשים להבנה.