האיגוד למען קיום היהדות

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הועד למען קיום היהדות נוסד בתשל"א, למען חיזוק היהדות אצל בני הנוער ולמען תיקון חוק מיהו יהודי.

היסטוריה[עריכה]

לאחר שהרבי החל במערכה לתיקון חוק 'מיהו יהודי', הוקם האיגוד על ידי קבוצת בחורים[1] כשהאיגוד מנוהל ע"י המזכירים הרב יהודה לייב גרונר ר' חיים יהודה קרינסקי והרב ירחמיאל בנימין קליין[2].

פעולות האיגוד זכו לעידוד והדרכת הרבי באופן תדיר[3].

הרבי הגדיר את האיגוד כמי שאחראי על הפעילות המקומית במקביל לועד למען שלימות העם האחראי על הפעולות בארץ הקודש[4]. כאשר הנהלת צעירי אגודת חב"ד המרכזית המרכזית הכניסה לרבי את ה"תוכן קצר" מהמדובר בהתוועדות ראש חודש אייר תשל"ב כשבין השאר הופיע שם מה שדובר אודות המחאה הנדרשת עבור הלחצים שהופעלו על הרבנים, לחזור בהם מהפסק שלהם שעל נציגי המפד"ל להתפטר מהממשלה במידה ולא יתוקן החוק, השיב הרבי: "כיון שהאיגוד מתעסק מכבר בכל הנ"ל, אין כדאי להכפיל הענין כו' (אלא שיכולים להציעם שישלחו גם לפלוני ופלוני כו'). להחזיר המצורף בזה"". במסגרת קשר מכתבים של יו"ר האיגוד עם חבר הכנסת מנחם בגין התבקש בגין לכתוב על תיקון החוק, אך הוא סירב כשמשיב שהוא בעד תיקון החוק וחשוב שיתוקן, אך כבר דיבר על זה בעבר ואין לו מה להוסיף על כך. במענה להעברת מכתבו זה של בגין לרבי כתב הרבי: "תשואות חן ובודאי שלחו העתק מזה להועד בארץ ישראל וכן ינהגו בכיוצא בזה"[5].

במענה לאחד מדיווחי האיגוד כתב הרבי"בודאי ימשיכו בכהנ"ל וזכות כלל ישראל מסייעתם ואשרי חלקם"[6]. באחת השנים, בערב יום כיפור, נתן הרבי לרב דוד רסקין 500 דולר והורה לו לברר מי עומד מאחורי הארגון ולתרום את הסכום[7].

בין פעולות הארגון נמנו גם פרסום מודעות בעיתונים יהודיים וכדומה, שזכו להגהת הרבי.

לאחר שהופסקה פעילות הארגון, נמשכו הפעולות באמצעות הארגון שופר אסוסיאיישן דאמריקה.

רבני האיגוד[עריכה]

הנהלת האיגוד[עריכה]

ראו גם[עריכה]

לקריאה נוספת[עריכה]


הערות שוליים

  1. כדי שהפעולות לא יהיו מזוהות בצורה מודגשת עם ארגון כזה או אחר, ויוכלו להתקבל בעולם בצורה חלקה יותר
  2. שבועון כפר חב"ד גליון 1849 עמוד 21.
  3. ראו לדוגמה, אגרות קודש חלק כז אגרת ג'שט, ג'שיג, ג'שמה.
  4. ליקוט מענות קודש תשל"ג מענה שמט. בהתוועדות י"ג תשרי תשל"ב נתן הרבי בקבוק משקה לרב חיים יהודה פלדי כשמתבטא: נמצא כאן מי שהוא ראש ועד למען שלימות העם או כפי שהועד נקרא ועד למען קיום היהדות - תורת מנחם חס"ו ע' 62
  5. יו"ר האיגוד ר' יוסף ווילענקין - הרבי שאל: "איפה כל העסקנים?" קישור שטורעם
  6. ליקוט מענות קודש תשל"ב מענה מח
  7. יו"ר האיגוד ר' יוסף ווילענקין - הרבי שאל: "איפה כל העסקנים?" קישור שטורעם