דובער זיסמן

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
150px

ר' דובער זיסמן, חסיד חב"ד ניצול שואה משרידי קהילת חב"ד בקובנה.

קורות חייו[עריכה]

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו לחב"דפדיה והשלימו אותו. יתכן שיש על כך פירוט בדף השיחה.

ר' דובער נולד בשנת תרפ"ט, בנו של ר' פייביש זיסמן ומרת ליבא בלומה, מחשובי קהילת חב"ד בקובנה.

בזמן מלחמת העולם השניה, לאחר שאדמו"ר הריי"צ הצליח להגיע לארצות הברית החל בהשתדלויות להשגת אשרות כניסה לחסידים שנמצאים במקום סכנה. בין אלו שקיבלו ויזה בזכות השתדלותו של הרבי היו משפחת זיסמן, אך ההזדמנות הוחמצה. לאחר מכן הצליח אביו להשיג ויזת מעבר לשנחאי (סין), אך גם זו לא מומשה.

בקיץ תש"א פרצו הנאצים לקובנה והקימו גטו בעיירה סלבודקה, ומשפחת זיסמן יחד עם שאר יהודי קובנה נכלאו בגטו. למרות התנאים הקשים שמרו בני המשפחה על שמירת תורה ומצוות באופן מלא, וחירפו נפשם בשל כך. בביתם התקיים מניין חסידי, ובסוכות היה ביתם מהבודדים בגטו שהקימו סוכה.

אביו עם אחיו הקטן חיים ישראל נרצחו על ידי הנאצים ב"הפורט השביעי" בחודש ניסן תש"ד.

שבועות ספורים לאחר שנרצחו אביו ואחיו הקטן, החלו הנאצים בחיסול טוטלי של יושבי הגטו, ובני המשפחה הנותרים נשלחו למחנה "שטוטהוף". במחנה נערכה סלקציה, ודובער נשלח למחנה עבודה, וברגע האחרון הצטרף אליו אחיו לייבל, שהצטרף אליו בהיחבא בציווי אמו, מעשה שהציל את חייו. האם נשלחה לתאי הגזים.

אחרי המלחמה נפגש עם אחיו לייבל ששרד 7 מחנות, והיגרו יחד לארצות הברית, לשם הגיעו בחג החנוכה תש"ו.

מיד כשהגיעו נכנסו ל'יחידות' אצל הרבי הריי"צ. באותה תקופה היה הרבי חולה, וליחידויות היה נכנס גם המזכיר כדי לעזור בהבנת הדברים. יחד איתו ואחיו נכנס ר' משה לייב ראדשטיין, ידידו של אביהם, אך הרבי הורה לו לצאת החוצה. לאחר שהרבי ווידא כי הוא סגר את הדלת עד הסוף, פנה אליהם הרבי ובמבט חודר תקע את מבטו עליהם, והחל לבכות. יחד איתו התחילו לבכות האחים. לאחר כמה דקות שאל הרבי לגורל הרב יהושע אייזיק ברוך והרב סנדר בלוי, משפיעים בקהילה בקובנה, וחסידים נוספים.

משפחתו[עריכה]

הוריו
אחיו