גני יוחנן

מתוך חב"דפדיה, אנציקלופדיה חב"דית חופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
השליח הרב אברהם פרודנשטסקי

גני יוחנן הוא מושב עובדים בקרבת העיר רחובות, בצמוד למזכרת בתיה. המושב נמצא בתחום מועצה אזורית גזר. בתחילה קראו למקום "גני יונה" ולאחר מכן שונה השם "גני יוחנן", נקרא על שם הנשיא הראשון של קרן קיימת לישראל יוחנן קרמיניצקי. נוסד בשנת תש"י ואוכלס על ידי עולים מרומניה. מאוחר יותר אוכלס גם על ידי עולים מטריפולי שבלוב. התושבים עוסקים בחקלאות וברפתות חממות פרחים. במהלך השנים היו חדירות של מסתננים למושב, דבר שגרם למשבר כלכלי והביא לנטישת התושבים. כיום מתגוררים במושב 700 תושבים.

בית חב"ד[עריכה]

את בית חב"ד מנהל הרב אברהם פרודנשטסקי. הגיע למושב בחודש חשוון תש"ע. לבית חב"ד מסייע במשך כל הפעילות הרב אריה גרינברג מנהל בית חב"ד ביישוב הסמוך מזכרת בתיה.

בחג החנוכה תש"ע ערך בית חב"ד הדלקה במזכירות המושב בהשתתפות מעל 100 תושבים. בנוסף הודלקה חנוכיית ענק בכניסה ליישוב ונערכו ביקורי בית על מנת להדליק עם התושבים את נרות החנוכה.

בחג הפורים תש"ע ערך בית חב"ד קריאות מגילה וסעודת פורים. בנוסף חילק בית חב"ד מעל 200 משלוחי מנות לתושבי המושב.

בראש חודש ניסן תש"ע נערכה לראשונה מסיבת ראש חודש לנשות המושב.

לקראת חג הפסח חנך בית חב"ד מבנה חדש בלב המושב. בנוסף חולק לכל משפחה במושב שלישיית מצות שמורות עבודת יד. בית חב"ד ערך במבנה החדש סדר ציבורי לתושבי המושב. באחרון של פסח ערך בית חב"ד סעודת משיח.

בכ"ח ניסן תש"ע נערך בבית חב"ד כינוס שלוחים של אזור השפלה.

בתהלוכת ל"ג בעומר תש"ע השתתפו מעל 50 ילדים. באותו יום ערך בית חב"ד טקס "התחלה לכתיבת ספר תורה" לזכות תושבי גני יוחנן ולעילוי נשמת אהרון רוני שסקין.

בחודש סיוון תש"ע נערך לראשונה במושב כינוס תורה.

בחודש אב תש"ע דאג בית חב"ד לעירוב סביב המושב. העבודה החלה באותו חודש, כך שעד יום כיפור תשע"א יסיימו את העירוב.